İş insanı Kocasert, Merkez Bankası kararını değerlendirdi

Merkez Bankası’nın kararını faiz oranını yüzde 14'te sabit bırakmasını değerlendiren iş insanı Süleyman Kocasert, “Merkez Bankası, sabit tuttu. Piyasaların beklentisi bu yöndeydi” şeklinde ifade etti.

İş insanı Kocasert, Merkez Bankası kararını değerlendirdi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 14'te sabit bıraktı.

Merkez Bankası’nın kararını değerlendiren iş insanı Süleyman Kocasert, “Merkez Bankası, sabit tuttu. Piyasaların beklentisi bu yöndeydi. Merkez Bankası’nın şu konjonktürde aşağı ya da yukarı yönlü değiştirmesi psikolojik mesaj verme dışında çok da bir işe yaramazdı. Çünkü şu anda Merkez Bankası politika faiziyle reel faiz arasında piyasa faizi arasında neredeyse yüzde 20’lik çok ciddi bir makas var. Bu makasın aşağı ya da yukarı yönlü, yarım puanlık hareketi ekonomiye çok bir etkisi olmazdı. Psikolojik mesajların dışında bu faiz kararı alınırken muhtemelen dünkü Fed’in faiz kararı da dikkate alındı. Çünkü, Rusya-Ukrayna krizi öncesi çok şahin bir pike içerisinde olan Fed yönetimi 0,50 baz puan artırmayı düşünürken; büyük bir ihtimalle jeopolitik yüklerin artması sonucu bu kararı biraz daha yumuşatarak 0,25’e çekti. Birçok ülke de faiz kararını sabit tutacaktır. Bunu, kur korumalı mevduatın korunması yönünde bir adım olarak görebiliriz. Jeopolitik riskler ve savaşa rağmen muhtemelen kurlar yatay seyrine bir süre daha devam edecektir. Aynı zamanda şu da bir gerçek Türkiye, Rusya-Ukrayna savaşında gerçekten tarafsız bir tutumla her iki ülkeye de aynı mesafede başarılı bir dış politika yürütüyor. Öyle sanıyorum ki Türkiye, Rusya için bir çıkış noktası olarak da görülüyor” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER