İş insanı Kocasert, Merkez Bankası kararını değerlendirdi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın faiz oranını 200 baz puan indirerek yüzde 16'ya düşürmesinin ardından açıklama yapan iş insanı Süleyman Kocasert, “Kişisel olarak büyük bir şok içerisindeyim ama bütün ekonomi çevresinin de benden farklı olduğunu düşünmüyorum. Merkez Bankası’nın bir önceki toplantısında 1 puanlık faiz indirimini zaten piyasalar şaşkınlıkla karşılamıştı” dedi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını 200 baz puan indirerek yüzde 16'ya düşürdü. İş insanı Süleyman Kocasert, Merkez Bankası’nın kararının ardından açıklamalarda bulundu. Kocasert; “Hani bazı reklam jenerikleri olur ya ilgi çekmek için ‘şok, şok, şok’ diye başlarlar. Bu günkü Merkez Bankası kararı için bu tanım çok uygun bir ifade olur. Kişisel olarak büyük bir şok içerisindeyim ama bütün ekonomi çevresinin de benden farklı olduğunu düşünmüyorum. Merkez Bankası’nın bir önceki toplantısında 1 puanlık faiz indirimini zaten piyasalar şaşkınlıkla karşılamıştı. Bu seferki toplantı için ‘pas geçer’ diyenler vardı, ‘Yarım puan’, 1 puan aşağı iner belki’ diyenler vardı. ‘2 puan’ diyen hiç yoktu. 2 puanlık faiz indiriminin rasyonel bir açıklamasını bulmakta kolay görünmüyor. Merkez Bankası dedi ki; ‘ben çekirdek enflasyonu baz alacağım.’ Buradan belki şunu okuyabiliriz; 16,5-17. Geçmiş dönemdeki faiz 19’du 18’e indi. O zaman yılsonuna doğru 18-17 bandında bir yerlere faiz oturacak. ‘Yarım puanlık bir indirim olabilir’ diyorduk. Şuanda 2 puan birden indirerek 16 ile çekirdek enflasyonunda altını gördü. Yapılan açıklamanın için de ‘Artık faiz indirimiyle ilgili çok fazla boşluk kalmadı’ ifadesi var. buradan şu sonucu çıkarabiliriz; yılsonuna kadar önümüzdeki iki toplantıda pas geçilebilecek ya da en fazla yarım puan indirilebilecek bir yer ya kaldı ya kalmadı. Belki de Merkez Bankası böylesine ciddi bir adımla; ‘Ben birkaç ayda yapacağım işi şimdi yapıyorum. Herkes hesabını buna göre yapsın’ mesajını veriyor olabilir mi bilemiyorum. Bu mesaj piyasalar tarafından ne kadar olumlu algılanır?” dedi.

“DÖVİZ YUKARI YÖNLÜ HAREKET EDER"

Budan sonraki süreçte yaşanması muhtemel olaylar hakkında da konuşan Kocasert; “Şimdi neler olur? Bir kere çok hızlı bir şekilde döviz yukarı yönlü hareket eder, çok dikkat çekici. Hatta ilk bir panikle muhtemeldir ki Euro 11’in üzerini, Dolar 9,5’in üzerini test edebilir. Ancak bana göre zaten; 8,50’den 8,30-8,35’e gerileyen dolar, 9,30’lara gelerek, piyasadaki 1 puanlık indirimi satın almıştı. Şimdi muhtemeldir yılsonuna doğru dolarda 9,50 ve üzeri bir hareket olur. Enflasyonist baskı zaten vardı, baskı artarak devam eder. Lakin dünyada gerek tedarik zincirinin kırılması gerekse özellikle lojistikte yaşanan sorunlar nedeniyle ülkemiz bir dönemden beri ihracatta rekorlar üzerine rekorlar kırıyor. Şimdi kurlar daha da rekabetçi hale geldi. Karnemizdeki iyi olan ihracat hanesinde durum biraz daha iyileşir ve cari açığa daha olumlu etkide bulunabilir. Bu da işin artı yönü olur. Fakat enerjide dışa bağımlıyız. İhracatın yüzde 60, yüzde 70’ini ithalata dayalı yapıyoruz. Borçlanmaların da çok önemli bir kısmı dövizde, bunların hepsi bir fatura olarak karşımıza çıkacak. Bugünden itibaren de bunları görmeye başlayacağız” diye konuştu.

İş insanı Kocasert'in değerlendirmesini izlemek için TIKLAYINIZ.

Güncelleme Tarihi: 21 Ekim 2021, 15:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER