İş insanı Kocasert, Merkez Bankası kararını değerlendirdi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Kurulu’nun politika faiz kararını değerlendiren iş insanı Süleyman Kocasert; “Merkez Bankası’nın faizi sabit tutacağı beklentisi, çok yaygındı. Beklenti yönünde bir karar geldi, çok da sürpriz olmadı.

İş insanı Süleyman Kocasert, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Kurulu’nun politika faiz kararını değerlendirdi.

Merkez Bankası’nın faizi sabit tutacağı beklentisinin yaygın olduğunu ifade eden Kocasert; “Beklenti yönünde bir karar geldi, çok da sürpriz olmadı. Lakin şöyle bir gerçek var; şuanda Merkez Bankamızın politika faizi yüzde 14. Ancak Hazinemiz yüzde 24-25 bandında borçlanıyor, özel sektör TL’de yüzde 30’un üzerinde borçlanıyor, bazı tüketici kredilerinin yüzde 35-40’lar bandında olduğu da konuşuluyor. Bütün bunlara baktığımız zaman Merkez Bankamızın bugün almış olduğu karar, radikal olarak bir puan indirse veya bir puan arttırsaydı çok şey değiştirir miydi? Şu gördüğümüz tablodan çok şey değiştirmeyeceğini görebiliyoruz. Çünkü piyasa dinamikleri kendi içerisinde hareket etmeye devam ediyor. Yani Merkez Bankası’nın politika faiziyle reel faiz ve reel enflasyon arasındaki fark ne yazık ki hala açık ve net şekilde ortada duruyor. Bugün Merkez Bankamız açıklamasında birkaç ifade kullandı. Bunlardan bir tanesi, Türk Lirası’nın önceliklendirilmesiydi. Sanıyorum burada ‘Dövize Endeksli Mevduat Politikası’nın da devam edeceğine yönelik bir mesaj verilmek istendi. Daha da dikkat çekici bir ifade; gizli enflasyon süreciyle ilgili bir beklentiydi. Yani buradan Merkez Bankamızın birkaç ay boyunca faizleri sabit tutacağı ve piyasayı gözlemleyeceği dolayısıyla dövizdeki paralel seyre bağlı olarak da fiyatlarda aşağı yönlü bir hareket beklediğini anlıyoruz. Ben aynı fikirde değilim, özellikle yılbaşında yapılan; enerji, elektrik ve doğalgaz zamlarıyla birlikte ocak ve şubat ayının enflasyonunun da çok yüksek çıkacağını düşünüyorum. Öyle bir öngörüm var. Hatta belki aralık ayından bile yüksek çıkabilir. Dövizdeki artışın şuanda durması yatay seyre geçiş olması enflasyon artışı ile ilgili bir nebze olsun bir fren olabilir ama bu artışın frenlenmesi yönünde olur. Aşağı yönde bir hareket olacağını ben düşünmüyorum. Merkez Bankamızın yaz aylarına yönelik bir enflasyonda düşüş beklentisi mevsimsel bir beklenti ama dövizde çok aşağı yönlü bir hareket olmadıkça ya da yurt dışından ciddi bir kaynak girişi olmadıkça ben enflasyondaki gerçek düşüşün baz etkisine bağlı olarak yılın son çeyreğinde olacağını öngörüyorum” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 17 Mart 2022, 16:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER