İş insanlarından asgari ücret açıklaması

Çardak Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Okan Konyalıoğlu ile Denizli Genç İş insanları Derneği Başkanı Hakan Urhan, asgari ücrete ikinci zam tartışmalarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

İş insanlarından asgari ücret açıklaması

Çardak Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Okan Konyalıoğlu ve Denizli Genç İş insanları Derneği (DEGİAD) Başkanı Hakan Urhan, asgari ücrete ikinci zam tartışmalarına ilişkin konuştu. Konunun asgari ücretin açıklandığı günden beri gündemde olduğunu ifade eden Başkan Konyalıoğlu; “Kasım ayından sonraki süreçte bile asgari ücretin açıklandığı oran kadar hatta daha üstünde ÜFE tarafında bir fark geldi. TÜFE’de bu yavaş yavaş yansıyor. Açıkçası bugün çok basit bir hesap yapalım. Hepimizin ortak olduğu bir süreçtir bu. Bugün kendi evi ve arabası olsun çalışanımızın. Dört kişiden oluşan bir aile olsun. Arabası olduğu için minimum ayda 2 depo benzin yakar diye düşünüyorum. İki depo benzin bugün 2 bin 500 lira. Evine doğal gaz, elektrik apartman aidatları, mobil dataları da koyduğumuzda 2 bin-2 bin 500 gider diye düşünüyorum. Hiçbir şey yapmadan 5 bin lirayı bulduk. Evi kendisinin olarak düşündük, emlak vergisi, arabanın gideri, çocukların giyimi kuşamı, kendi yedikleri içtikleri… Biraz politize edilmesini de istemiyorum. Benim de iş yerlerimde 400’e yakın personelim var. Bizim gecemiz gündüzümüz işi düşünen insanlarla iş yapmak. Aklı evinde, çocuğun okul parasında herkesi mutlu bir şekilde iş yerine getirip işe odaklı olarak çalıştırmak gibi işverenlerin böyle bir sorumluluğu var.  Normalde olması gereken, dünyada ve gelişmiş ülkelerde olduğu gibi maaşlar senede bir defa brüt olarak değerlendirilir. Fakat şu anda genel olarak bir defa değerlendiren firmalar bile ikiye çıkma teamülünde ve başladılar. Biz şu an şirket olarak dördü düşünüyoruz. Her çeyrekte bir revizyon yapmayı kendi içimizde tartışıyoruz. İş dünyası, sürekli çözüm üretme peşinde” diye konuştu.

“ASIL ÇÖZÜLMESİ GEREKEN ENFLASYONLA MÜCADELE”

DEGİAD Başkanı Hakan Urhan ise şunları kaydetti: “Sanayicinin rekabetçi olmayan kurdan kaynaklı kar marjlar çok azalmış durumda. Onun için burada revizyon yapmak tabii ki biz birlikte çalıştığımız işçilerimizin rahatını ve refahını düşünmekle mesulüz ama burada asıl çözülmesi gereken durum enflasyonla mücadele. Neden siz ara dönemde zam yapma gereği duyuyorsunuz? Çünkü alım gücü günden güne düşüyor. Burada bataklığı kurutmak gerekiyor. Bizler şirket olarak revizyon yapalım, ara zam verelim. Biz de nereye kadar verebiliriz? Bizlerde de kaynak sınırsız değil. Şu anda karlılıkların olmadığı bir dönem yaşıyoruz. Ana sıkıntı enflasyon. Kısa vadede seçim öncesi hiçbir olumlu düşüncem yok. Çünkü seçim öncesi bu fırtınadan hep birlikte geçeceğiz. Önümü görebiliyor muyum? Göremiyorum. Önünüzü göremediğiniz yerde olumlu ya da olumsuz bir şey söyleyemiyorsunuz, çünkü anı yaşıyoruz. Biz milli piyango sonuçları açıklanır gibi oturuyoruz saat 2’de arttı mı artmadı mı diye bekliyoruz. İş dünyası bu kadar belirsizliği kaldıramaz. Bu sürdürülebilir değil. Yapısal olarak bunları çözmemiz lazım.”

Güncelleme Tarihi: 24 Mart 2022, 14:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER