KALE'DE TÜTÜN HASADI BAŞLADI

İlçenin önemli geçim kaynaklarından olan türün hasadının başlandığını bildiren Kale Belediye Başkanı Mehmet Salih Sağınç, “Bu yıl hava şartlarından dolayı üretimde biraz sıkıntı var ama azalma olmayacak görünüyor, rekoltede artış bekliyoruz” dedi.

KALE'DE TÜTÜN HASADI BAŞLADI

Denizli'nin Kale İlçesi’nde çiftçinin önemli gelir kaynaklarından biri olan tütünün hasadına başlandı. Hasat dönemi başlayan tütün için sabahın ilk ışıkları ile tarlalara giden işçiler, elleri ile tek tek toplandıkları yaprakları, öğleye doğru araçları ile evlerine ya da çadırlara getiriyor. Mal sahiplerinin yanı sıra çevre il ve ilçelerden çok sayıda ailenin günlük 90 Lira yevmiye ile çalıştığı tütün hasadında tek sıra halinde dizilen yapraklar, kurutulduktan sonra fabrikalarda işlenmek üzere satışa sunuluyor.

“REKOLTEDE ARTIŞ BEKLİYORUZ”

Tütün üretiminin zor olduğunu dile getiren Kale Belediye Başkanı Mehmet Salih Sağınç, şöyle konuştu: “Kale Ovası'nda çiftçilerimiz ailecek çadırlar kurarak tütün üretiyor. İlçe genelinde 48 bin dekar araziden yaklaşık 3 bin 500 ton tütün elde ediliyor. Bu yıl hava şartlarından dolayı üretimde biraz sıkıntı var ama azalma olmayacak görünüyor, rekoltede artış bekliyoruz.”

“TÜTÜN İŞİNİN ZAHMETİ ÇOK, TÜTÜN İŞİ REZİLLİK”

Mahallenin en önemli geçim kaynaklarının tütüncülük olduğunu belirten Köbrübaşı Mahallesi Muhtarı İbrahim Açıkgöz, “Yeni nesil gençlerimizde tütüncülük yok. Geçimini genellikle tütüncülükle sağlayan mahallemizde 35 yaşın altındakiler artık yapmıyor. Vatandaş gece gündüz çalışıyor ama hakkından gelemiyor” ifadelerini kullandı.

Tütün üreticisi Fatma Şahin de, tarladan topladıkları tütün yapraklarını iğneyle ipe dizip kuruması için astıklarını ifade ederek, “Tütün işinin zahmeti çok, tütün işi rezillik” dedi. Ali Özdemir, damarından dizdikleri yaprakları kuruduktan sonra paketlediklerini kaydetti. (AA)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER