Karanfil ihracatında Denizli de var

Denizli’de tomurcuk şeklinde kesilerek tek tek ayıklanan karanfilin hasadı başladı. Toplamda 15 dekar alanda üretilen karanfil, ihracata hazır hale getirilerek satışa sunuluyor.

Karanfil ihracatında Denizli de var

Denizli’de 2021 üretim sezonunda Acıpayam’da 11 dekar alanda 3 üretici ve Çameli’de 4 dekar alanda 1 üretici örtü altında karanfil yetiştiriciliğine başladı. Şubat ayında dikimi gerçekleştirilen karanfil hasadı, Haziran ayı itibarı ile start aldı. Tomurcuk halinde kesimi yapılan karanfiller, tek tek seçilerek, ayıklanıyor. Ayıklanan ve temizlenen karanfiller, demetler halinde paketleniyor. Paketlenen karanfil demetleri, alıcı firma tarafından üreticiden alınıyor. Acıpayam İlçesi Darıveren Mahallesi’nde, Kadir Hüseyin Okyar’a ve Çameli İlçesi Arıkaya Mahallesi’nde, Muhsin Çağdaş’a ait karanfil kesme çiçek seralarına Acıpayam ve Çameli İlçe Tarım ve Orman Müdürleri ziyaret etti. Gerçekleştirilen ziyarette üreticilerimiz karanfil üretiminden memnun olduklarını ve yeni gelir kaynağı sağlaması yönünde olumlu düşüncelerini dile getirdiler.


“Demet haline getiriyoruz”

Karanfillerin serada kesildikten sonra depolarda ihracata hazır hale getirildiğini söyleyen Üretici Hüseyin Okyar, "Burada kesim ve paketleme yapıyoruz. Sonra Antalya'ya gönderiyoruz. Karanfil bize geldikten sonra önce kesim sonra boylama işlemi var. Sonra onlu şekilde demet haline getiriyoruz ve paketleme yapıyoruz" dedi. Plastik seralarda yapılan üretim sayesinde ilkbahar dikimlerinin yanı sıra kış dikimlerinden de başarılı sonuçların elde edileceği tahmin edilmekte olup, iç ve dış piyasada aranan kalite ve kriterlere sahip karanfiller alıcı firma ile sözleşmeli üretim yapan çiftçiler tarafından başta Hollanda olmak üzere birçok ülkeye ihraç edilmesi hedeflenmekte. 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2021, 13:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER