Karma Gerçeklik Eğitici Eğitimi tamamlandı

Avrupa Birliği Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı IPA II projesi ‘Bütünleştirici Eğitim İçin Özel Eğitim Hizmetlerinin Kalitesinin Artırılması’ hibe programı kapsamında Denizli Sanayi Odası ve Ülker Yörükoğlu Bilim ve Sanat Merkezi’nin ortaklaşa yürüttüğü ‘Üstün Yetenekli Bireylerle Geleceği Şekillendirme’ isimli AB Projesi kapsamındaki 96 saatlik ‘Karma Gerçeklik Eğitici Eğitimi’ tamamlandı.

Karma Gerçeklik Eğitici Eğitimi tamamlandı

Milli Eğitim Bakanlığı ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile mesleki ve teknik eğitime yönelik birçok proje gerçekleştiren Denizli Sanayi Odası, 1 Kasım 2021’den itibaren Denizli ve Türkiye sanayisinin ihtiyaç duyduğu üstün yetenekli bireyleri göz önüne alarak 200 bin Euro’ya yakın bütçesi olan “Designing the Future with Gifted (Üstün Yetenekli Bireylerle geleceği şekillendirme)” adlı projeyi Ülker Yörükoğlu Bilim ve Sanat Merkezi ile birlikte yürütmeye başladı. Proje kapsamında Ülker Yörükoğlu Bilim ve Sanat Merkezi’nde farklı branşlarda görev alan 10 öğretmen ve 2 idareciye, sanal gerçeklik ortamında eğitim içeriği hazırlama konusunda eğitimler verilerek okul içerisinde bir karma gerçeklik eğitim laboratuvarı kurulması hedeflendi. Ayrıca yine Ülker Yörükoğlu Bilim ve Sanat Merkezi öğretmenlerine yönelik üstün yetenekli bireylerin eğitimi konulu eğitici eğitimleri gerçekleştirilerek okul içinde tüm Denizli’ye hizmet sunabilecek bir Bilim Koridoru kurulacak. Projede, Denizli ve Türkiye sanayisinin ihtiyacı olan yazılım, donanım, robotik teknolojiler ve tasarım çözümleri geliştirebilen yetenekli bireylerin yetiştirilmesine katkı sağlayarak hem öğretmenlerin hem de Ülker Yörükoğlu Bilim ve Sanat Merkezi’nin kurumsal kapasitesini artırmak için faaliyetler yürütülüyor. Proje kapsamında 10 öğretmen ve 2 idareci, Koç Üniversitesi Rumeli Feneri Kampüsü içerisinde faaliyet gösteren Karma Gerçeklik Laboratuvarı’nda, Sanal Gerçeklik (VR) ve Arttırılmış Gerçeklik (AR) teknolojileri konularında uzman öğretim görevlilerinin rehberliğinde toplamda 96 saatlik ‘Artırılmış Gerçeklik Modelleme Eğitimi’ aldı. Eğitimlerin teorik kısmını kapsayan ilk 3 haftası, Ülker Yörükoğlu Bilim ve Sanat Merkezi’nde, uygulama kısmını (Hackaton ve sergileme aşamaları) kapsayan son haftası ise İstanbul’da Koç Üniversitesi Rumeli Feneri Kampüsü içerinde faaliyet gösteren Karma Gerçeklik Laboratuvarı’nda gerçekleşti. Eğitim başta olmak üzere sağlık, endüstri ve eğlence sektörü gibi alanlarda günlük hayatta yaygın olarak kullanılmaya başlanan VR ve AR teknolojilerini deneyimleyen katılımcılar eğitim sonrası proje dahilinde Denizli’nin öncü sektörlerinden tekstil, mermer ve kimya gibi alanlarda 5 farklı proje hazırlayacak ve Ülker Yörükoğlu Bilim ve Sanat Merkezi’nde kurulacak Karma Gerçeklik Eğitim Laboratuvarı’nda ziyaretçilerin deneyimlerine sunacaklar.

Proje kapsamında alınan bu eğitimlerden sonra Hollanda'da bulunan gelişmiş ve büyük karma gerçeklik laboratuvarlarına, bilim merkezlerine, üniversitelere ve yetenek geliştirme merkezlerine çalışma ziyaretleri gerçekleştirilecek. Yetenek geliştirme merkezleri ziyareti ile katılımcılar, merkezlerin ne tür materyaller hazırladıkları ve nasıl planlama yaptıkları hakkında bilgi sahibi olacaklar. Böylece öğretmenler, özel yetenekli bireylere uygulanan farklı yöntem, materyal ve zenginleştirilmiş ders içeriklerini gözlemleme imkânı bulacaklar. Öte yandan karma gerçeklik laboratuvarlarını ziyaret etmek, katılımcıların en son uygulamaları görmelerini ve gelecekteki uygulamalar için fikir sahibi olmalarını sağlayacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER