Kasapoğlu; “Türkiye, doğru bir pozisyon alıyor”

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik başlattığı operasyonu değerlendiren Denizli Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Selim Kasapoğlu, “Bu süreçte bence Türkiye, doğru bir pozisyon alıyor. Türkiye, hem NATO ile beraber hareket ediyor hem de Rusya ile olan ilişkilerini bozmamış görünüyor. Açıkçası şu ana kadar gelinen noktada Türkiye, diplomatik ilişkileri oldukça başarılı yürüttü” diye konuştu.

Denizli Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Selim Kasapoğlu, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik başlattığı operasyonu ve operasyonun ekonomik sonuçları hakkında açıklamalarda bulundu. Kasapoğlu, “Son 2 gündür gündem hareketli. Zaten, gündemimiz hiç soğumadı. Her geçen gün, gündem daha da ısınıyor. Savaşla beraber de gündem son 2 gündür oldukça hareketli. ABD Başkanı Biden’ı hep beraber izledik. Yapılan açıklamalar bende savaşın fazla uzamayacağı yönünde bir algı oluşturdu. Bu süreçte bence Türkiye, doğru bir pozisyon alıyor. Türkiye, hem NATO ile beraber hareket ediyor hem de Rusya ile olan ilişkilerini bozmamış görünüyor. Açıkçası şu ana kadar gelinen noktada Türkiye, diplomatik ilişkileri oldukça başarılı yürüttü. Bundan dolayı fiyatların artacağını söylüyorlar ama Türkiye’de gaz sıkıntısının yaşanmayacağını düşünüyorum. Rusya’dan yapılan açıklama da böyle. Biliyorsunuz Avrupa borsalarında gaz fiyatları yükseldi. Bu savaşın etkisiyle bütün dünyada gaz fiyatları yükselecek. Türkiye tabi ki de bundan nasibini alır. Açıkçası ben Rusya-Ukrayna gerginliğinden dolayı Türkiye’nin gaz sıkıntısına gireceğini düşünmüyorum. Türkiye’nin diplomatik ve uluslararası ilişkileri oldukça iyi yönettiğini düşünüyorum. Dolayısıyla Rusya ile aramızda herhangi bir gerginlik, sıkıntı ve enerji probleminin olacağını tahmin etmiyorum. Savaş çok uzamayacak gibi görünüyor. Türkiye bu işten çok sıkıntılı çıkmayacak gibi duruyor. İnşallah bu süreç bu şekildeki gibi iyi yönetilmeye devam eder ve sıkıntısız bir şekilde bu işin içinden çıkarız” diye konuştu.

“Dünya yeni bir rotaya doğru yol alıyor”

Askeri harekatı ve Rusya'ya yönelik alınan yaptırım kararları sonrası dünya genelinde doğal gaz fiyatlarında yaşanan büyük artışı değerlendiren Kasapoğlu, şunları kaydetti: “Biz tekstil firmaları olarak, ihracat yapıyoruz. Şu an Avrupa’ya sattığımız ürünlerde fiyat tutturmakta ve ürünleri satmakta çok zorlanıyoruz. Türkiye’de diğer ülkelerden farklı bir şekilde artan enerji fiyatları var. Özellikle bizim olduğumuz iş kolu olan tekstilde siparişlerin Türkiye’den fazla Bangladeş’e gittiğini görüyoruz. Türkiye’de iplik fiyatları, işleme, işçilik, enerji maliyetleri yüksek. Bunlar bütün dünyada yükseldi ama Türkiye’de daha fazla yükseldi. Zaten fiyat tutturmakta zorlanıyoruz. Dünya yeni bir rotaya doğru yol alıyor. Avrupa belki 100 yıldan sonra ilk defa enflasyonla karşı karşıya. Geçtiğimiz ay uluslararası bir fuardaydık. İtalya’dan, Almanya’dan oraya gelen müşterilerimiz, daha önce hiç duymadığımız şekilde artan doğal gaz, elektrik ve market fiyatlarından bahsediyorlar. Tabi bunun sindirilmesi, oturması, bu maliyetlerin raflara yansıması, biraz zaman alıyor. Açıkçası şu anda bunun sancıları çekiliyor. Dolayısıyla Türkiye’de ihracatçılar da açıkçası zor durumda, ürünlerini satmakta zorlanmakta. Her ne kadar döviz ile satıyor olsalar da fiyat tutturmak, gerçekten zor bir hale geldi. Enerji ile ilgili kısa vadede yapılabilecek çok bir şey yok. Tabi ki Türkiye kendi enerjisini üretmeli, kendi kaynaklarını yaratmalı. Bunlar uzun vadede yapılacak planlar. Avrupa nasıl Rus gazına muhtaç ve yüksek fiyattan gazı alıyorsa; biz de İran ve Rus gazını aynı fiyatlardan almak ve üretim maliyetlerimize bunları oturtmak zorundayız. Kolay mı? Hiç kolay değil. Eminim Türkiye ve Denizli’deki birçok firma neredeyse yarı kapasiteyle çalışıyor. Bunlar bizim kontrol edemeyeceğimiz parametreler. Enerjiyi kendimiz üretmiyoruz, enerjide dışa bağımlıyız. Bu süreçlerden ders çıkarıp, Türkiye’nin uzun vadeli projeksiyonuna kendi enerjisini üretebilir hale gelmesi gerekiyor. Yoksa elin gazıyla üretim ve sanayicilik yapmak gerçekten çok zor. Bu çalkantının ve bu sıkıntıların içinde bir şekilde hayatta kalmaya, bir şekilde sipariş almaya ve ürettiğimiz malları satmaya çalışıyoruz. Tabi ki bunun üzerine ilave maliyetler gelirse işimiz daha da zorlaşacak.”

Güncelleme Tarihi: 26 Şubat 2022, 08:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER