Kısa çalışma ödeneği haziran sonuna kadar uzatıldı

31 Mart itibariyle son verilen ve Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci’nin de her zaman dile getirdiği kısa çalışma ödeneğinde Haziran sonuna kadar uzatıldı. Başkan Keçeci; “İşçi ve işveren açısından bir mutluluktur diye düşünüyorum. Son verilere göre kısa çalışma ödeneğinden yararlanan çalışanların sayısı 1 milyon 300 bin. Kısa çalışma ödeneğinin uzatılmasıyla birlikte bu insanlar en azından Haziran ayının sonuna kadar işsiz kalmayacak” dedi.

Kısa çalışma ödeneği haziran sonuna kadar uzatıldı

Kovid-19’un olumsuz etkisini azaltmak için geçen yıl Nisan ayından bu yana ödenen Kısa çalışma ödeneği, 31 Mart itibariyle son verildi. Son dönemde iş dünyasından arka arkaya gelen 'Kısa Çalışma ödeneği uzatılsın' taleplerine, Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci de katılmıştı ve uygulamanın süresinin uzatılması isteniyordu. Konuyla ilgili açıklama Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan Kısa Çalışma Ödeneğiyle ilgili olarak; "Tüm sektörler için geçerli olmak üzere Nisan, Mayıs, Haziran’ı kapsayacak şekilde kısa çalışma ödeneği uygulamasına devam etme kararı aldık. Turizm sektöründe Mayıs’ta sona erecek KDV indirimlerinin Haziran sonuna kadar devam etmesine karar verdik" dedi.

“ÖNEMLİ BİR KARAR”

Konuyla ilgili görüşlerini aktaran Başkan Keçeci, “Kovid19 ile mücadele ettiğimiz bu günlerde her fırsatta işveren ve işçi için çok önemli olduğunu vurguladığımız kısa çalışma ödeneğinin Haziran sonuna kadar uzatıldığını Sayın Cumhurbaşkanımızın açıklamasıyla öğrendik. Bu güzel haber sanayiciler için olduğu kadar pandemi nedeniyle işleri aksayan ticaret ve hizmet sektörleri için de gerçekten önemli bir karar. Piyasanın şu andaki ekonomik durumunu çok iyi biliyoruz. Ayrıca pandeminin de yarattığı tedbirler açısından KOBİ niteliğindeki şirketlerin durumlarını görüyoruz. Bunlarla ilgili olarak da işçinin durumunun da gerçekten vahim olduğunu hepimiz biliyoruz. Dolayısıyla dramatik birtakım olayları yeniden yaşamamak için Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) olarak da sanayi odaları başkanları olarak da kısa çalışma ödeneğinin yıl sonuna kadar devamının ülke açısından yararlı olacağını öngördük. Zira bu paranın da işsizlik ödeneğinden ödeniyor olması, işverenlerin de burada katkısının olduğu bir fondan ödeniyor olması bizim talebimizi haklı çıkarıyor. Nitekim Sayın Cumhurbaşkanımızın da bu konudaki kanaati ve bu noktadaki hassasiyetiyle süreyi uzatması bence güzel bir haber” diye konuştu.

“İŞÇİ VE İŞVEREN AÇISINDAN BİR MUTLULUKTUR”

“İşçi ve işveren açısından bir mutluluktur diye düşünüyorum” diyen Başkan Keçeci, “Son verilere göre kısa çalışma ödeneğinden yararlanan çalışanların sayısı 1 milyon 300 bin. Kısa çalışma ödeneğinin uzatılmasıyla birlikte bu insanlar en azından Haziran ayının sonuna kadar işsiz kalmayacak. Temennimiz ilerletilen süreler kadar geçen sürede bu virüs belasını üzerimizden atmamız. Umarım sıkıntılı süreci bir an önce atlatarak normalimize döneriz” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER