Konyalıoğlu: “Gözümüz sürekli dövizde”

DRT ekranlarında yayınlanan ‘Haftaya Bakış’ programına konuk olan Çardak Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Okan Konyalıoğlu; “Üretimi nasıl katma değerli, daha inovatif, markaya yönelen bir yapıyı oluşturmak üzere uzun dönemli stratejik planlar yapmak yerine; gözümüz sürekli dövizde” diye konuştu.

Çardak Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Başkanı Okan Konyalıoğlu, DRT ekranlarında yayınlanan ve İrfan Atasoy’un hazırlayıp sunduğu ‘Haftaya Bakış’ programına konuk oldu. Ekonomi ve piyasaların konuşulduğu programda konuşan Konyalıoğlu; “Gözümüz sürekli dövizde. Aslında üretimi nasıl katma değerli, daha inovatif, markaya yönelen bir yapıyı oluşturmak üzere uzun dönemli stratejik planlar yapmak yerine; gözümüz sürekli dövizde. Beynimizin büyük bir bölümünde bu var. Son 10 yılın ihracat ve ithalat rakamlarına bakarsak; 2011 yılında 134 milyar dolar ihracat, 240 milyar dolar ithalat var.  Geçen yıl 169 milyar dolar ihracat 219 milyar dolar ithalat var. Açık, 100 milyar dolardan 60 milyar dolara düşmüş. Bu arada dolar kuru yüzde 500 artmış. Yani biz para birimlerinle oynayaraktan TL’yi değersizleştirerekten bir yere varamadığımız çok net. Bir liralık ham maddeyi 20 liraya satabilirsek ancak bu dar boğazdan çıkabiliriz” şeklinde konuştu.

“KATMA DEĞERLİ ÜRETİMLE BU MAKASTAN ÇIKABİLİRİZ"

Küresel anlamda rekabet etmek için evrensel eğitimi merkeze alıp oradan da bilime ve inovatif ürüne gidilmesi gerektiğini aktaran Konyalıoğlu; “Marka demek o ülkeniz şehrin tarihi, insan hakları, kültürü ve yaşamı demektir. Ünlü bir markadan bir ürün aldığınızda işte o ülkenin özellikleri satın alıyorsunuz. İşte biz bunu ülkemize realize edemezsek doğru yolda değilizdir. Kurumsal yönetim ilkelerine geçmediğimiz için bu problemlerle yüz yüzeyiz. Türkiye de ihracatçıya destek ithalatçıya destek demek. Biz her ihracatımızın yüzde 80’ini ithalatla gerçekleştiriyoruz. Geri kalan kısmında da işçinin boğazını sıkmaya çalışıyoruz. Küresel anlamda rekabet etmek için evrensel eğitimi merkeze alıp oradan da bilime ve inovatif ürüne gidilmeli. Katma değerli üretimle bu makastan çıkabiliriz” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 05 Kasım 2021, 16:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER