“Korona virüsün bizi bu kadar etkileyeceğini düşünmüyorduk”

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan şubat ayı sanayi üretim endeksi sonuçlarını değerlendiren Denizli Sanayi Odası (DSO) Başkanı Müjdat Keçeci, “Korona virüsün bizi bu kadar etkileyeceğini düşünmüyorduk. Mart ve Nisan aylarında bu rakamları bulamayacağız. Hatta daha da eksiye gideceğiz” dedi.

“Korona virüsün bizi bu kadar etkileyeceğini düşünmüyorduk”

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Şubat ayına ilişkin sanayi üretim endeksi sonuçlarını açıkladı. Buna göre; takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi, Şubat’ta 2019'un aynı ayına göre yüzde 7,5, arındırılmamış sanayi üretim endeksi ise yüzde 10,5 artış gösterdi. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki aya kıyasla yüzde 1,2 arttı. Sanayi üretim endeksi sonuçlarını değerlendiren Denizli Sanayi Odası (DSO) Başkanı Müjdat Keçeci, “Sanayi üretim endeksinin Şubat'ta yüzde 1,2 artması yıllık bazda yüzde 7,5 artmasına tek başına bakmamak lazım. Ekim, Kasım, Aralık hatta Ocak, Şubat aylarında biz gayet mutluyduk. Hatta kapasitemiz ile ilgili artışlar bekliyorduk. Korona virüsün bizi bu kadar etkileyeceğini düşünmüyorduk. Bu konuda da açıklamalar yapmıştım. Geçtiğimiz aylarda işletmelerimiz gelen siparişlere göre yılsonuna kadar doluydu. Ancak korona virüs, ülkemizi vurunca siparişler iptal edildi. Mart ve Nisan aylarında bu rakamları bulamayacağız. Hatta daha da eksiye gideceğiz” dedi.

“HER ŞEYE RAĞMEN SANAYİ AYAKTA”

Her şeye rağmen sanayinin yine de ayakta olduğunun altını çizen Başkan Keçeci, “Avrupa'daki büyük müşterilerimizin vermiş olduğu siparişleri durdurmasına rağmen işletmelerimizin çoğunluğu çalışmaya devam ediyor. İşletmelerimiz hala çalışıyor hala ihracat yapıyorlar ancak kapasiteleri düşük bir oranda çalışıyorlar. Bu nedenle Mart ve Nisan'da sanayi üretimimizde düşüş olacağını öngörmek zor değil, Mayıs ayının sonuna kadar bu salgını atlatabilirsek ondan sonraki aylarda bir düzelme olabilir” diye konuştu.

“AVRUPALI VE AMERİKALI MÜŞTERİLER ÇİN TEKSTİLİNE KENDİSİNİ EMANET ETMEZ”

“Biz bu belayı aşarsak bu süreçten sonra Avrupalı ve Amerikalı müşterilerin Çin tekstilini tercih edeceklerini sanmıyorum” diyen Başkan Keçeci, şunları söyledi: “Bu süreçten sonra Avrupalı ve Amerikalı müşteriler Çin tekstiline kendisini emanet etmez. Hatta sadece tekstil ürünleri değil diğer ürünler konusunda da fikrim böyle. Biz bu süreci atlattıktan sonra tercih edilen, stratejik bir ülke konumunda olacağız. Şubat ayındaki yüzde 1,2’lik artışı önemsemiyorum. Mart ve Nisan'dan sonra bu problemler atlatıldığında gelecekte çok daha avantajlı bir ülke olacağız.”

“İHRACATIMIZ DÜŞÜŞ GÖSTERMEDİ”

İhracat rakamlarına ilişkin de konuşan Başkan Keçeci, “İhracat rakamlarımıza baktığımızda bölge ihracatımız ülke çapında olduğu gibi bir düşüş göstermedi. Biz bölgemizde aylık bazda ortalama 250-300 milyon Dolar ihracat yaparız. Bu ayda 240 Milyon Dolar ihracatımız oldu. Bu süreçten sonra ihracatta da katma değerli ürünlere yönelinmesi gerektiği hususunu tekrar dile getirmek istiyorum” dedi.

“90 BİN ÇALIŞAN KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİNE MÜRACAAT ETTİ”

Kısa Çalışma Ödeneği’ne de değinen Başkan Keçeci, “Bu dönemde iş dünyasına verilen en büyük imkan kısa çalışma ödeneğinin esnetilmesi oldu. Denizli'de sigortalı 185 bin çalışanımız var. 90 bini müracaat etmiş bulunuyor. 90 bin civarındaki müracaatın da kabul edilebilir durumda olduğunu biliyorum” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner220

banner221