Kredi kartı kullananlar dikkat! 20 gün sonra silinecek!

Türkiye’de milyonlarca vatandaşın kullandığı kredi kartı kartlarında biriken para puanları kullanmaları için son 20 gün kaldı.

Kredi kartı kullananlar dikkat! 20 gün sonra silinecek!

Türkiye’de giyim, market, havayolu, akaryakıt gibi şirketlerin müşterilerine sunduğu sadakat kartlarındaki puanların bir kısmı 31 Aralık 2020 tarihinde kredi kartlarından silinecek. Milliyet’ten Aylin Rana Aydin’ın haberine göre, yıl sonunda puanların silineceğini bilmeyen pek çok vatandaş bu nedenle mağduriyet yaşıyor.

İKİ AY ÖNCEDEN TÜKETİCİYE BİLDİRİLMELİ

Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) Genel Başkanı Aziz Koçal, yaptığı açıklamada, “Şirketler ve bankalar kartlarda biriken puan ve millerin kullanım süresi varsa eğer bu süre bitmeden kullanılabilecek miktar ve yerler ile ilgili müşterilerini kalıcı veri ortamında iki ay önceden bilgilendirmeli. Böylece tüketiciler para puanlarını zamana yayarak ihtiyaçları doğrultusunda kullanabilir” dedi. Bazı marketlerde biriken puanları kullanması süresi 30 gün iken, bazı marketlerde ise 6 aya kadar çıkıyor. Marketlerden alışveriş sonrası alınan fişlerde, puanların geçerlilik süresi, miktarı, o alışverişe özel elde edilen avantajlar gibi bilgiler yer alıyor.

HAVA YOLLARI ŞİRKETLERİ 30 HAZİRAN'A ERTELEDİ

Ayrıca banka kartlarında biriken puanların son kullanma tarihleri ise, bankaların mobil uygulaması ya da çağrı merkezlerinden öğrenilebiliyor. Kart ekstrelerinde de para puanlara yer veriliyor.

Tüm dünyayı etkileyen korona virüs salgını nedeniyle ise seyahat kısıtlamaları getirildi. Bu nedenle Türk Hava Yolları ve Pegasus Hava Yolları 31 Aralık 2020’de geçerliliğini yitirecek olan puanların son kullanma tarihini 30 Haziran 2021’e erteledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER