“Makine İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nde sona yaklaşıldı”

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği’ni (MÜSİAD) ziyaret eden Makina Sanayici İşadamları Derneği (MAKSİAD) Başkanı Mehmet Sarı; “Sektöre hız kazandıracak ve kümelenmeyi de sağlayacak olan Honaz Gürlek’te kurulması planlanan ‘Makine İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’ projesinde sona yaklaşıyoruz” dedi.

“Makine İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nde sona yaklaşıldı”

Makina Sanayici İşadamları Derneği (MAKSİAD) Başkanı Mehmet Sarı ve Yönetim kurulu üyeleri, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği’ni (MÜSİAD) ziyaret etti. Ziyarette konuşan MAKSİAD Başkanı Sarı, MÜSİAD’ın işadamları için bir okul olduğunu söyledi. Kendisinin de ilk yurtdışı gezisini MÜSİAD ile birlikte yaptığını belirten Başkan Sarı, “’Denizli’ denince akla ilk gelen sektör; tekstildir. Denizli, makine üretimi konusunda da ciddi yol alınmış durumda. İlimizde tekstilin yanı sıra hadde, kuruyemiş makineleri, ferforje, vinç ve tekstil makinelerinin bir kısmı konusunda dünyada söz sahibiyiz. Bu nedenle makine sektörünü daha da ön plana çıkarmalı, hatta makineyi birinci sıraya koymalıyız. Sektöre hız kazandıracak ve kümelenmeyi de sağlayacak olan Honaz Gürlek’te kurulması planlanan ‘Makine İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’ projesinde de sona yaklaşıyoruz. Planlamalar tamamlandıktan sonra firmalara alt yapısı hazır olarak teslim edilmesi için çalışmalar sürüyor. Şehrimize ve ülkemize faydalı bir proje olduğu için bakanlıklar ve odalardan da destek veriliyor.” şeklinde konuştu.

“SEKTÖREL TOPLANTILARLA SORUNLARI TESPİT EDECEĞİZ”

“Denizli gibi bir il için 3 milyar Dolarlık ihracat rakamı çok az” diyen MÜSİAD Denizli Şube Başkanı Mehmet Akgün, “İhracatın arttırılması için öncelikle aşmamız gereken sorunlar var. Şehrimizde lojistik ve havalimanı ulaşımı ve planlamalar konusunda sıkıntılar var. Bu sıkıntıları aşmak için Denizli’deki tüm sivil toplum kuruluşlarının aynı dili kullanması, bu sorunları ilgili kurumlarda dile getirmesi gerekiyor. MÜSİAD olarak gelecek 2 yıllık dönemde üyelerimizle sektörel bazda toplantılar düzenleyerek bu toplantılarda çıkan sorunlar ve çözüm önerilerini ilgili makamlara sunacağız. Bu noktada MAKSİAD ve diğer derneklerle de ile işbirliğine açığız. Şehrimiz ve ülkemiz için elimizden ne gerekiyorsa yapacağız. İmalat ve ihracat konusunda devlet teşvikleri var. Bu teşviklerden kimlerin hangi oranda yararlandığı konusunda bir çalışma yapılmalı. İşin uzmanları tarafından firmalar incelemeler yapılmalı, sonuçlara göre gerekli düzenlemeler planlanmalı” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER