“MAKSİAD olarak 2022’den çok umutluyuz”

Doğal taş sektöründe dünyanın en önemli buluşma noktalarından biri olan Marble İzmir Uluslararası Doğal taş ve Teknolojileri Fuarı’nı değerlendiren Makina Sanayici İş İnsanları Derneği (MAKSİAD) Başkanı Mehmet Sarı; “Bu sene 27’ncisi düzenlenen Marble İzmir Fuarı çok verimli geçti. MAKSİAD olarak 2022’den çok umutluyuz”  dedi.

“MAKSİAD olarak 2022’den çok umutluyuz”

Doğal taş sektöründe dünyanın en önemli buluşma noktalarından biri olan Marble İzmir Uluslararası Doğal taş ve Teknolojileri Fuarı, 29 Mart - 2 Nisan tarihleri arasında ziyaretçilerini ağırladı.

Fuarı değerlendiren Makine Sanayici İş İnsanları Derneği (MAKSİAD) Başkanı Mehmet Sarı, fuarın ticari görüşmelerle çok verimli geçtiğini ifade etti.

Binlerce doğal taşın ve doğal taşı işleyen makinelerin sergilendiğini söyleyen Başkan Sarı, sektörün önemli isimlerinin katıldığını ve Türkiye'nin ve dünyanın çeşitli bölgelerinden gelen sektör temsilcilerinin buluştuğunu belirtti. Başkanı Sarı; “Türkiye’deki mermer rezervi, dünyadaki mermer rezervinin yüzde 33’nü oluştururken, ülkemiz mermer çeşitliliğiyle de dikkat çekiyor. Türkiye’de 80’nin üzerinde değişik yapıda, 120’nin üzerinde değişik renk ve desende mermer rezervi bulunuyor. Bu mermerleri her aşamasında işleyecek mermer makinelerini en son teknolojiyle yerli ve milli hassasiyetimizle Denizli’de üretebiliyoruz. 23 milyar dolar olan ihracatımızı 50 milyar dolara, 50 milyon dolar olan Denizli ihracatımızı ise 100 milyon dolar seviyelerine çıkarmayı hedefliyoruz. Ülkemiz, 2023 hedeflerine doğru hızla ilerliyor. Devletimizin de destekleriyle yerli ve milli her türlü makine ve makine aksamlarını üretebiliriz. Dünyada pandemi ile başlayan artan enerji maliyetleri ve ham madde temini konusunda yaşanan sıkıntılar nedeniyle, demir ve çimento başta olmak üzere inşaat maliyetleri çok arttı. Piyasalarda bir daralma var. Fakat her şeye rağmen bunları da aşacağımıza inancım tam.” Fuarda, doğal taşın çıkarılmasından son kullanıcıya ulaşana dek geçen tüm sürece ait teknolojilerin üretilebildiği makineler, 5 bin dolardan 500 bin dolara kadar değişen fiyat aralığı ile alıcı bulduğunu ifade eden Başkan Sarı, makine ve makine aksamları alanında katılım gösteren firmaların, sergiledikleri ürünleri satmanın yanı sıra ürettikleri son teknoloji ürünleri de tanıttığını söyledi. 2022 yılı siparişlerini aldıklarını belirten Başkan Satı, ihracata yönelik satışlar yapıldığını ve fuarda kurulan iş birlikleriyle satışların yıl boyunca devam edeceğini kaydetti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER