Mali Müşavir Özer, ekonomiye destek paketini değerlendirdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan Ekonomiye Destek Paketini değerlendiren Mali Müşavir İzzet Özer, “Bu yapılan işlem bir noktada gizli faizdir. Alınan karar şuanda yapılması gereken en iyi kararlardan birisidir. Bir noktada doğru bir karar alınmıştır. Çünkü diğer türlü kurun önüne geçmek mümkün değildir” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine Toplantısı’nın ardından Ekonomiye Destek Paketini açıkladı. Mali Müşavir İzzet Özer, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan paketi ve ekonomide yaşanan gelişmeleri değerlendirdi. Özer, “Kurdaki bu yükselmeye tek karşılık verilebilecek planın faiz olduğunu söylemiştik. Faiz kurun dengesini belirleyen bir unsur sadece bizim için değil, dünyanın tüm merkez bankaları aynı kararları alıyor. Bizim ülkemizde ise faiz düşürüldüğü zaman da kur sürekli zikzak çizdi ve yükseldi. Bunun sonucunda da yapılması gereken neydi? Daha fazla ekonominin zarar görmemesi için yatırımcıların yani dövize para yatıranların karşılığında bir şeyler vermek lazımdı. Bu yapılan işlem bir noktada gizli bir faizdir. Çünkü kur garantisi verildi, dövizdeki artışa göre 3-6-9 ve 12 aylık hesaplar açılabilecek. Bu hesapların içerisinde de gelir vergisine göre kesilen stopaj sıfır. Yani buradan elde edilen kazançlar vergilendirilmeyecek demektir. Zaten ne kadar kazanç elde ederse etsin stopaj olduğu zaman da beyan edilmiyordu yani sıfır vergi vardı. Şimdi ise bir noktada yatırımcılara güven vererek, dövizde olan paralarını TL’ye çevirip faize yatırırlarsa daha önce de biliyorsunuz enflasyon farkları verilmişti. Bu şekilde faize yatıranlara burada da dövizden dolayı bir noktada enflasyon farkı verilmiş olacak. Alınan karar şuanda yapılması gereken en iyi kararlardan birisidir, bir noktada doğru bir karar alınmıştır. Çünkü diğer türlü kurun önüne geçmek mümkün değildir” diye konuştu.

“ENFLASYON ORANINDA KURU ARTTIRMADA YARAR VAR"

İleriki süreçte kurda yaşanabilecekler hakkında açıklama yapan Özer, şunları kaydetti: “Bu iş arz talep dengesi, ilerleyen süreçte eğer gerçek anlamda insanlar faizin farkını alabileceklerine inandıkları anda dövizini bozdurur mevduata yatırırlar. Zaten bol miktarda döviz bozulursa talep aşağı yönde olacağı, ihtiyacı olanlar döviz alacağı için biraz daha kur aşağı gidebilir. Ama buralarda durmasında fayda var. Çünkü ihracatçıların ve diğer hammadde tedarikçilerinin bu rakamlardaki kurla hammadde edindiler kur aşağı yönde giderse, bu konuda bir sıkıntı yaşanabilir. İhracatçıları korumak için de bu pakette ileriye dönük bir sabit kur verildi. Bu konuda da Merkez Bankası her gün bir kur açıklayacak. O açıklayacağı kur üzerinden de alım satım belirlenecek. Bu nedenle bir noktada da dövizi kontrol altında tutmak için yapılan bir eylemdir. İleride çok fazla aşağı düşeceğini düşünmüyorum. Bu şekilde seyir edeceğini düşünüyorum ama yine de yıllık enflasyon oranında kurda bir artış olmazsa yine ileriki yıllarda sıkıntı çekeriz. Yapılması gereken şudur, enflasyon oranında kuru arttırmada yarar vardır. Bunun karşılığı da faizdir ya da yatırımcıyı korumaktır diyorum. Yapılan kararlarda alınan örneğin kar dağıtımından yüzde 10 stopaj alınması, kurumlar vergisinin bir puan aşağı indirilmesi, asgari ücretle ilgili olarak düşülen 450 TL’nin tüm ücretlerden düşülmesi olayları olumlu gelişmedir. Bunlar zaten önceden de yapılması gereken işlemlerdi en azından asgari ücretlinin de bir nebzede olsa yüreğine su serpmiş oldu.”

Güncelleme Tarihi: 21 Aralık 2021, 18:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER