Marble İzmir Fuarı, kapılarını ziyaretçilere açtı

Türkiye’nin en büyük ihtisas fuarı Marble 2021 26. Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı, dünyaya kapılarını açtı. Yerli ve yabancı binin üzerinde katılımcının yer aldığı Marble 2021 Fuarı’nda Denizli’den 20 firma stant açtı. Fuar, 28 Ağustos’a kadar misafirlerini ağırlayacak.

Marble İzmir Fuarı, kapılarını ziyaretçilere açtı

Sektörün ihracat kapısı Marble İzmir Fuarı, pandemi döneminde İZFAŞ tarafından düzenlenen ilk fiziksel fuar olarak kapılarını ziyaretçilere açtı. Renk ve desen çeşitliliği ile dünya ticaretinin lideri olan Türk doğal taşının, küresel alıcılar ile buluştuğu 26. Marble İzmir – Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı; alım heyeti ve ziyaretçi çalışmaları, tasarım yarışma ve uygulamaları, uluslararası ve bilimsel etkinlikleri ile sektör için yeni fırsatlar yaratmaya devam ediyor. Sektör temsilcileri iki yıl aradan sonra bu büyük buluşmada hasret giderip yeni anlaşmalara imza atacak. Bu yıl yurt dışından gelecek mimar, müteahhit ve proje yöneticilerinden oluşan nitelikli ziyaretçi kitlesi ile dikkat çeken 26. Marble İzmir, sektörü ve fuarı başarıya taşıyacak.  Fuar, T.C. Ticaret Bakanlığı himayelerinde İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde İZFAŞ tarafından düzenleniyor. Yerli ve yabancı binin üzerinde katılımcının yer aldığı Marble 2021 Fuarı’nda Denizli’den 20 firma stant açtı.

İHRACAT RAKAMLARINDA YILIN SON ÇEYREĞİNE FUAR KATKISI

Düzenlendiği tarihten bugüne dek Türkiye doğal taş ihracatına büyük katkılar sunan fuar, alım heyeti ve ziyaretçi çalışmalarıyla sektör için yeni ticaret kapıları açmaya devam ediyor. Her yıl Marble İzmir Fuarı kapsamında düzenlenen Alım Heyeti Programı’na Ege Maden İhracatçıları Birliği (EMİB) ve İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) getirdikleri ülkelerle destek veriyor. Birlikler tarafından organize edilen Alım Heyeti Programı’nda getirilen ülkeler arasında sırasıyla Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn, İtalya, Umman, Amerika Birleşik Devletleri ve Rusya yer alıyor. İZFAŞ tarafından organize edilen Alım Heyeti Programı kapsamında ise Almanya, Arnavutluk, Azerbaycan, Bulgaristan, Cezayir, Fransa, Filistin, Gürcistan, Hollanda, İran, İsrail, Katar, Kuveyt, Kosova, Libya, Lübnan, Mısır, Polonya, Romanya, Ürdün ve Yunanistan’dan katılım gerçekleşiyor. Yılın son çeyreğine girerken 2021 yılı ihracat rakamları, fuar ve sektör birliği ile güçlenecek. 

KONGREYE REKOR KATILIM

Fuar, ticaretin yanı sıra bilimsel kongre ve etkinlikleri, sanal gerçeklik deneyimleri, kültürel ve teknik gezileri, tasarım yarışması ve daha pek çok organizasyonu ile dikkat çekiyor. İki yılda bir düzenlenen Uluslararası Taş Kongresi, 24 Ağustos Salı Günü Mimarlık Merkezi’nde kapılarını açtı. Geçtiğimiz yıllarda bilimsel ağırlıklı oturumlarla gerçekleşen kongre, bu yıl farklı disiplinlerin yer alması ile çeşitleniyor. Almanya, Amerika Birleşik Devletleri, İtalya, Macaristan, Portekiz ve Türkiye’den konuşmacıların yer aldığı kongreye; bilim insanlarının yanı sıra mimar, taş üreticisi, uygulamacı ve kullanıcılar da katılım gösteriyor. 12 oturum, 5 panel, 81 konuşmacı ve 29 moderatörden oluşan kongreye 300’ü aşkın kayıt gerçekleşti. Bilim insanları ile doğal taş sektörünün tüm temsilcilerini bir araya getirmeyi amaçlayan kongrede, Türk doğal taşının işlenme sürecine ilişkin son teknolojiler değerlendirilecek. Kongre sürecinde 3D, VR deneyimler ve sanal gerçeklik sunumlarının gezilerle desteklenmesi ile katılımcılara binlerce yıllık teknikler, mimari uygulamalar ve günümüz üretim ortamları tanıtılacak. 

FUARIN AÇILIŞ KURDELESİ KESİLDİ

Fuarın açılış kurdelesi kesildi, açılışın ardından protokol, fuarı gezerek stantları ziyaret etti. İZFAŞ Genel Müdürü Canan Karaosmanoğlu Alıcı'nın açılış konuşmasını yaptığı fuara; İzmir Vali Yardımcısı Hulusi Doğan, Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürü Özgür Volkan Ağar, İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Özuslu, TÜMMER Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Alimoğlu, Ege İhracatçı Birlikleri Başkanı Mevlüt Kaya, Türkiye İhracatçılar Meclisi Maden Sektör Kurulu Başkanı İstanbul Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Dinçer, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı MAPEG Genel Müdürü Cevat Genç, Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı İsmail Gülle ile milletvekilleri, belediye başkanları ve sektör temsilcileri katıldı.“TÜRKİYE EKONOMİSİNE YAKLAŞIK 20 MİLYAR DOLARLIK KATKI”

Marble İzmir'in dünyanın ve Türkiye'nin farklı coğrafyalarından uluslararası arenada görücüye çıktığı yer olduğunu dile getiren İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mustafa Özuslu, "Marble, İzmir'in ilk yılında toplam doğal taş ihracatımız 77 milyon dolardı. 25'incisi düzenlenen fuarın da katkısıyla Türkiye'nin doğal taş ihracatı, 2 milyar dolara çıkmıştır. Üstelik son 10 yılda doğal taş ihracatı, Türkiye ekonomisine yaklaşık 20 milyar dolarlık katkı sağlamıştır. 2021 yılında bugüne kadar yaklaşık 4 buçuk milyon ton ihracat yaptığımız kayıtlara geçmiştir. Marble İzmir Fuarı, sektörde yarattığı ekonomik kaldıraç etkisinin yanında hem kentimiz hem de sektör açısından bir etkileşim üssü olma mahiyetini kazanmıştır. 25'inci Marble İzmir Fuarı'nın rakamlarına baktığımızda yurt içinden ve 28 farklı ülkeden 1077 katılımcıya yaklaşık 15 bini farklı ülkelerden olmak üzere 80 bin ziyaretçiye, 732 alım heyetine, 10 binden fazla ikili görüşmeye ev sahipliği yapan bir organizasyon, hem kentimiz hem ülkemiz açısından çok net olarak bir etkileşim merkezidir. Marble İzmir bu sene 3'üncü kez 'Değişik Doğal Taş Tasarım Yarışması'na ev sahipliği yapacak. Sektörün rekabet gücünü artıracak yeni tasarımlarla güçlendirecek, ticarileştirilebilir özgün tasarım ve ürünler üretilmesini sağlayacak, uluslararası pazarda yenilik yaratabilecek özgün tasarımları teşvik edecek bu girişim başlı başına çok kıymetlidir" dedi.

“DOĞAL TAŞIMIZI DÜNYAYA TANITACAĞIZ”

Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı İsmail Gülle de konuşmasında, Türkiye'nin, dünyada en çok doğal taş ihraç eden dördüncü ülke olduğunu ifade edip, "Marble İzmir Fuarı sayesinde, fuarın katılımcıları doğal taş tasarımından ağır iş makinelerine kadar sektörü her boyutuyla görme imkanı yakalayacak. Türkiye, dünyanın en zengin mermer yataklarının bulunduğu Alp kuşağında yer alıyor. Ülkemiz 5,1 milyar metreküp muhtemel mermer rezerviyle, tahmin edilen dünya rezervinin üçte birine sahip. Doğal taş sektöründe, dünyanın toplam ihracatından yüzde 11 pay alıyoruz. Böyle güzel ve başarılı organizasyonlar vesilesiyle ülkemizin doğal taşını tüm dünyaya tanıtmaya devam edeceğiz. Bu sayede uzun vadeli hedeflerimize ulaşacağımıza, Türkiye'yi dış ticaret fazlası veren bir ülke haline getireceğimize, tüm kalbimizle inanıyoruz" diye konuştu.

Salgın sürecinde İzmir Büyükşehir Belediyesinin fuarcılık şirketi İZFAŞ tarafından düzenlenen ilk fiziksel fuar olan MARBLE'da ziyaretçiler HES Kodu taraması ve ateş ölçümünün ardından hollere alınıyor. Fuar alanında sıklıkla maske ve sosyal mesafe uyarıları yapılıyor.

MADENCİLİKLE İLGİLİ KANUN HAZIRLIĞI

Fuarın açılış töreninde sektöre ilişkin değerlendirmelerde bulunan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürü Cevat Genç, madencilikle ilgili yeni bir kanun hazırlığı içinde olduklarını dile getirdi. Söz konusu kanunun, sektörün sürdürülebilir madencilikle yoluna devam etmesini sağlayacağını vurgulayan Genç, sektörün bütün paydaşlarının kanun hazırlık sürecine katkı verdiğini aktardı. Geçen ay çıkan yangınlarla mücadelede maden sektörünün çok büyük özverisine tanık olduklarını kaydeden Genç, "Isparta, Burdur ve Muğla'da bütün ekipmanlarını ve işçilerini yangını söndürmek için seferber ettiler. Ekiplerin yanında oldular. Çok teşekkür ediyorum" diye konuştu. Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürü Özgür Volkan Ağar da salgın nedeniyle uzun süredir bir araya gelinemediğini, Marble Fuarı ile sektörün hasret giderdiğini ifade etti. Yılın ilk yarısını ihracat rekorlarıyla kapattıklarını hatırlatan Ağar, son 12 aylık ihracatın ise 201 milyar doları aştığı dile getirdi. Ağar, dünyanın en zengin mermer yataklarının Türkiye'de bulunduğu belirterek renk ve desen çeşitliğiyle Türk doğal taşlarının dünyaca ünlü mekanlarda kullanılmaya devam ettiğine işaret etti.

HEDEF 5 YILDA 300 MİLYAR DOLAR İHRACAT

Türkiye İhracatçılar Meclisi İsmail Gülle de salgın sürecini ihracat ailesi olarak başarıyla geçirdiklerini ifade ederek, şöyle konuştu: "Ülkemizin morale ihtiyacı olduğu anda bu büyük ihracat ailesi, her ay sonu açıkladığı başarılı ihracat rakamlarıyla yüz akı oldu. 200 milyar dolar ihracatı hep istedik ve temmuz ayında bunu başardık. Şimdi hedef 5 yıl içinde 300 milyar doları yakalamak. Bunu yapabileceğimize yürekten inanıyorum." Türkiye İhracatçılar Meclisi Maden Sektör Kurulu ve İstanbul Maden İhracatçıları Birliği Başkanı Aydın Dinçer de madenin ithal girdisi olmayan bir sektör olduğunu, tüm sektörlerin ham maddesi olarak görülmesi gerektiğini söyledi. Ege İhracatçı Birlikleri Başkanı Mevlüt Kaya ise dünyanın 3 fuarından biri olan Marble İzmir'i en zor günde bile devam ettirmenin gururunu yaşadıklarını aktardı. Maden sektörünün ocak temmuz döneminde ihracatı yüzde 48 artırdığını belirten Kaya, "Son 12 ayda ise 5 milyar 342 milyon ihracat gerçekleştirdik. 2021'in sonunda 6 milyar doları geçmeyi hedefliyoruz" dedi. (AA), (DHA)

Güncelleme Tarihi: 25 Ağustos 2021, 17:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER