Mehmet Sarı; “1 yıldır duraklama dönemine girdik”

Türkiye’nin geleceğini aydınlatacak en önemli sektörlerden birinin, makinecilik sektörü olduğunu söyleyen Makina Sanayici İşadamları Derneği (MAKSİAD) Başkanı Mehmet Sarı; “Son 1 yıldır duraklama dönemine girdik. Suni teneffüslerle değil, daha güçlü ve kalıcı desteklerle rahat nefes almak istiyoruz” dedi.

Mehmet Sarı; “1 yıldır duraklama dönemine girdik”

Makina Sanayici İşadamları Derneği (MAKSİAD) Başkanı Mehmet Sarı, sektörün içinde bulunduğu durum hakkında açıklama yaptı. Sadece Denizli’nin değil, ülkenin bile turizm ve tekstilden sonra ihtiyacı olduğu en önemli sektörlerden birinin makine sektörü olduğunu ileri süren Başkan Sarı, ithalat giderlerinin başında, yurtdışına ödetilen makine alımlarının geldiğini söyledi. Başkan Særı, “ Bu yüzden de ülkemizin döviz açığını kapatmakta büyük sıkıntılar yaşıyoruz. Bilindiği gibi, son 10 yıla gelinene kadar, ülkemizin üretimine yönelik yatırım yapan işadamları, makinalarının hemen hemen hepsini, yurtdışına milyarlarca dolar döviz ödeyerek ülkemize getirmek durumunda kalıyordu. Çok şükür son 10 yıldır, Türk makine sektörü önemli gelişmeler gösterdi. Son 1 yıldır duraklama dönemine girdik. ihtiyacının küçümsenemeyecek bir bölümünü, artık kendi ülkemizden karşılar duruma geldik. Bu gelişme önemli ve sevindirici; ama kesinlikle yeterli değildir” dedi.

“ALTIN YUMURTLAYAN TAVUĞU KESMİŞ OLURUZ”

makine sanayisinin gelişmediği ülkelerin geri kalmışlık bataklığında çırpındığını vurgulayan Başkan Sarı “Biz makineciler, üzerimize düşeni fazlasıyla yapmak için yoğun çaba harcıyoruz. Ama geri dönüp baktığımızda, çok zor şartlar altında makine üretimi yapan yerli firmalarımızın, dış firmalarla ve dışarıdan ithal makine getirip satan firmalarla hemen hemen aynı şartlara sahip olduğumuzu görünce de üzülüyoruz. Denizli’de, MAKSİAD’ın yarattığı güç birliği ve dayanışma ortamı sayesinde makine sanayisinde çok önemli aşamalar kat ettik. Sadece iç piyasaya değil, yurt dışına bile makine ihraç eden onlarca firmamız ortaya çıktı. Bu bizim için çok sevindirici bir gelişmedir. Ama ne yazık ki, Türkiye de yerli üretim yapan makinecilerin üretmiş olduğu makinelerin aynısı makineler ithal edildiğinde, bizim yerli üretim yapan makinecilerin haklarının, aynısına sahip olabiliyorlar. Diğer bir deyişle, başka ülkelerin makineci firmaları, bizim ülkemizde de aynı haklara sahip bir şekilde satış yapabiliyor. Ne yapıp edip, yerli üreticinin hem üretim sırasında ki hakları, hem de ihracat yaparken ki olanakları, genişletilerek korunmalıdır. Aksi takdirde, altın yumurtlayan tavuğu kendi elimizle, kesmiş oluruz” diye konuştu.

“KALICI NEFES ALMAK İSTİYORUZ”

Devletin de önemli teşvikleri devreye soktuğunu; ama bunun kesinlikle yeterli olmadığını vurgulayan Başkan Sarı, şunları söyledi: “Üzülerek söylüyorum ki, şu anda birçok fabrika üretimde ve istihdamda büyük sıkıntılar yaşıyor. Özellikle son 1 yılda adeta duraklama dönemine girildi. Birçok makineci firma, onlarca yıl tecrübe edinen ustalarını bile çıkarma aşamasına gelmiştir. Acilen, mevcut çalışanların korunmasına yönelik tedbirler alınmalı, üretim ve ihracat destekleri başta olmak üzere, birçok konuda gerekenler yapılmalıdır. Geçici can suyu kredileri bize suni teneffüs etkisi yaratıyor. Halbuki bize geçici değil, çok uygun ve uzun süreli kalıcı kredi ve istihdam destekleri verilmelidir. Suni teneffüslerle değil, daha güçlü ve kalıcı desteklerle rahat nefes almak istiyoruz.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER