"Merkez Bankası piyasaların beklentisini karşıladı"

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını 100 baz puan indirerek yüzde 15'e düşürdü. Açıklamanın ardından görüş bildiren iş insanı Süleyman Kocasert, “Merkez Bankası politika faizini 1 puan aşağı çekerek piyasaların beklentisini karşılamış oldu” dedi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'ndan (TCMB) faiz oranlarına ilişkin yapılan duyuruda, Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu başkanlığında toplanan Para Politikası Kurulu'nun, politika faizini 100 baz puan indirerek yüzde 15'e düşürdüğü kaydedildi. Duyuruda, küresel iktisadi faaliyette yılın ilk yarısında yaşanan toparlanma ve aşılama oranlarındaki artışa rağmen salgındaki yeni varyantların küresel iktisadi faaliyet üzerindeki aşağı yönlü riskleri canlı tuttuğu belirtildi. Küresel talepteki toparlanma, emtia fiyatlarındaki yüksek seyir, bazı sektörlerdeki arz kısıtları ve taşımacılık maliyetlerindeki artış uluslararası ölçekte üretici ve tüketici fiyatlarının yükselmesine yol açtığı ifade edilen duyuruda şu değerlendirmeler yapıldı: “Başlıca tarımsal emtia ihracatçısı ülkelerde yaşanan iklim koşullarının küresel gıda fiyatları üzerinde olumsuz yansımaları görülmektedir. Yüksek küresel enflasyonun, enflasyon beklentileri ve uluslararası finansal piyasalar üzerindeki etkileri yakından izlenmekle birlikte, gelişmiş ülke merkez bankaları artan enerji fiyatları ve arz-talep uyumsuzluğuna bağlı olarak enflasyonda görülen yükselişin beklenenden uzun sürebileceğini değerlendirmektedir. Bu çerçevede, gelişmiş ülke merkez bankaları destekleyici parasal duruşlarını sürdürmekte, varlık alım programlarına devam etmektedir. Öncü göstergeler yurt içinde iktisadi faaliyetin dış talebin de etkisiyle güçlü seyrettiğine işaret etmektedir. Aşılamanın toplumun geneline yayılması salgından olumsuz etkilenen hizmetler, turizm ve bağlantılı sektörlerin canlanmasına ve iktisadi faaliyetin daha dengeli bir bileşimle sürdürülmesine olanak tanımaktadır. Dayanıklı tüketim malları talebi yavaşlarken, dayanıksız tüketim mallarında toparlanma devam etmektedir. İhracattaki güçlü artış eğilimiyle yılın geri kalanında yıllıklandırılmış cari işlemler dengesindeki iyileşmenin sürmesi beklenmekte, bu eğilimin güçlenerek devam etmesi fiyat istikrarı hedefi için önem arz etmektedir."

"TİCARİ KREDİLER ÜZERİNDE OLUMLU ETKİLERİ GÖRÜLMEYE BAŞLAMIŞTIR"

Duyuruda, enflasyonda son dönemde gözlenen yükselişte, gıda ve başta enerji olmak üzere ithalat fiyatlarındaki artışlar ile tedarik süreçlerindeki aksaklıklar gibi arz yönlü unsurlar, yönetilen ya da yönlendirilen fiyatlardaki artışlar ve açılmaya bağlı talep gelişmelerinin etkili olduğu belirtildi. Para politikası duruşunda yapılan güncellemenin ticari krediler üzerinde olumlu etkileri görülmeye başladığı aktarılan duyuruda, şunlar kaydedildi: "Bunun yanında, bireysel kredilerle ilgili gelişmeler yakından takip edilmektedir. Kurul, para politikasının etkileyebildiği talep unsurları, çekirdek enflasyon gelişmeleri ve arz şoklarının yarattığı etkilerin ayrıştırılmasına yönelik analizleri değerlendirerek politika faizinin 100 baz puan indirilerek yüzde 15 olarak belirlenmesine karar vermiştir. Kurul, arz yönlü ve para politikası etki alanı dışındaki faktörlerin fiyat artışları üzerinde oluşturduğu geçici etkilerin 2022 yılının ilk yarısı boyunca da etkisini sürdürmesini beklemektedir. Kurul, bu etkilerin ima ettiği sınırlı alanın kullanımını Aralık ayında tamamlamayı değerlendirecektir." Duyuruda, TCMB'nin, fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda enflasyonda kalıcı düşüşe işaret eden güçlü göstergeler oluşana ve orta vadeli yüzde 5 hedefine ulaşıncaya kadar elindeki tüm araçları kararlılıkla kullanmaya devam edeceği belirtildi. Fiyatlar genel düzeyinde sağlanacak istikrarın, ülke risk primlerindeki düşüş, ters para ikamesinin ve döviz rezervlerindeki artış eğiliminin sürmesi ve finansman maliyetlerinin kalıcı olarak gerilemesi yoluyla makroekonomik istikrarı ve finansal istikrarı olumlu etkileyeceği kaydedilen duyuruda, “Böylelikle, yatırım, üretim ve istihdam artışının sağlıklı ve sürdürülebilir bir şekilde devamı için uygun zemin oluşacaktır” ifadeleri kullanıldı. Duyuruda, Kurul'un, kararlarını şeffaf, öngörülebilir ve veri odaklı bir çerçevede almaya devam edeceği aktarılarak, Para Politikası Kurulu Toplantı Özeti'nin beş iş günü içinde yayımlanacağı bildirildi.

“MERKEZ BANKASI PİYASALARIN BEKLENTİSİNİ KARŞILADI”

Merkez Bankası’nın kararının ardından açıklama yapan iş insanı Süleyman Kocasert, “Merkez Bankası politika faizini 1 puan aşağı çekerek piyasaların beklentisini karşılamış oldu. Fakat bu demek değildir ki Merkez Bankası doğru bir iş yaptı. Piyasaların beklentisinin de 1 puan aşağı yönünün olmasının ne kadar doğru bir beklenti olduğu da tartışılır. Çünkü bana göre Merkez Bankamız almış olduğu bu kararla reel faizden bir miktar daha uzaklaşmış oldu. Şuan da mevduat faizlerinde bir gerileme var ama bizim gerçekten ihtiyaç duyduğumuz yatırımla ilgili kredi faizlerinde henüz daha beklenen gevşeme yok. İkincisi dövizin ateşi beş liradan beri yüksekti. Yine alınan bu kararla birlikte dövizdeki hareketlilik de arttı ve üçüncüsü de enflasyon oranıyla reel faiz arasındaki makas beş puan kadar açılmış oldu. Bu şartlar altında Merkez Bankamız piyasanın beklentilerini yerine getirmekle beraber ne kadar doğru bir aksiyonda bulundu tartışılır. Zaten birçok ekonomistin de yapmış olduğu yorumlarda görüyoruz ki artık destek noktaları ya da çıtalardan bilimsel rasyonel grafiklere dayalı açıklamalar yapmaktan uzak bir noktadayız. Dolar, euro ne olur gerçekten bilinmiyor. Artık doların yeni normali on mudur, on bir midir, yoksa on iki midir?, bilmiyorum. Bu kadar yüksek bir döviz kurunun hayat pahalılığı ve enflasyon olarak karşımıza çıkacağı muhakkak. Bu belki bir hafta on gün içerisinde de olabilir, birkaç ay içerisinde de olabilir. Şöyle düşünüyorum; hükümetimiz, devletimiz artık rekabetçi kurla ihracatı mümkün oldukça destekleyip şuanda en yüksek performansla en yüksek katkı ihracattan geliyor. İthalatın biraz önünü keserek cari açığı önce azaltıp sonra pozitif yöne geçirip daha sonra enflasyon hedefine doğru yönelecek gibi görünüyor” dedi.

“OLMASI GEREKEN BUYDU”

Piyasaların 1 puanlık artışı beklediğinin altını çizen Kocasert,  şunları kaydetti: “Hani dilimiz başka söyler kalbimiz başka söyler oluruz ya bazen… Bu, bugünkü Merkez Bankası’nnın hareketi aldığı karardan sonraki hareketi bu şekilde açıklayabiliriz. Her ne kadar herkes biraz da cumhurbaşkanımızın açıklamalarına dayanarak 1 puan düşeceği yönünde bir beklenti içinde olsa da gönlü kalbi pas geçmesi yönündeydi. Ama olması gereken buydu ama pas geçmeyince gördüğünüz gibi yukarı yönlü çok ciddi bir tepki geldi. Bu tepki yukarı doğru bir süre daha devam edebilir mi? Evet ama gerek artık piyasaların bu konjektöre alışması gerek bir kâr satışlarıyla tekrar aşağı yönlü hareket olacaktır diye düşünüyorum. Çünkü geçmişe de baktığımızda böyle çok hızlı yukarı yönlü hareketler mutlaka tekrar aşağı yönlü hareketle düzeltmelere giriyor. Dediğim gibi; bizim normalimiz ne olur?” (AA)

Güncelleme Tarihi: 18 Kasım 2021, 17:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER