“Meyveciliğin lojistik merkezi olacağız”

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu İl Koordinatörlüğü, 10. çağrı döneminde, yatırım tutarı 41 milyon TL’yi bulan 11 soğuk hava deposu ile sözleşme imzaladı. İl Koordinatörü Şakir Çınar, “Yatırımların tamamlanmasıyla ve önümüzdeki dönemlerde destekleyeceğimiz meyve sebze işleme tesisleri ile Denizli meyveciliğin lojistik merkezi olacak” dedi.

“Meyveciliğin lojistik merkezi olacağız”

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Denizli İl Koordinatörlüğü, 10. çağrı döneminde; yüksek miktarda üretilen bu ürünler için, gerekli mekanizmaları oluşturarak, depolama ve satışının da Denizli’den yapılarak ürünlerin karlılığını maksimuma çıkarmak amacıyla yatırım tutarı 41 milyon TL’yi bulan 11 soğuk hava deposu ile sözleşme imzaladı. Bu işletmeler yatırıma başladı ve yaklaşık 17 milyon TL hibe ödemesi için çalışmalar devam ediyor. TKDK da verdiği desteklerle meyve sebzedeki hasat sonrası kayıpları minimuma indirmeyi ve ürünlerin ekonomik değerini arttırmayı hedefliyor. Kurumun çalışmaları hakkında bilgi veren İl Koordinatörü Şakir Çınar, “Kurum olarak desteklediğimiz kırsal kalkınma yatırımları ilimizde hızla devam etmektedir. Bugüne kadar toplamda 686 projeye imza atıldı bunların büyük bir kısmı faaliyete geçti, bir kısmının da yatırımları devam etmektedir. Denizlimize bu yıl İl koordinatörlüğü olarak toplam yatırım maliyeti 148 milyon TL olan 85 proje kazandırmıştık. Kasım ayında yaklaşık 15 milyon liralık yatırım bütçeli 5 proje imza altına alındı ve hamdolsun yatırımlar hızlıca başladı” dedi.

“AMACIMIZ DENİZLİ'Yİ MEYVECİLİĞİN LOJİSTİK MERKEZİ YAPMAK"

TKDK İl Koordinatörlüğü olarak destekledikleri birçok sektör bulunduğunun altını çizen Çınar, şunları kaydetti: “Bu sektörlerden soğuk hava depoları Denizli ile en uyumlu olanlarından. Denizli, turunçgilden elmaya, nardan ayvaya kadar hem sıcak iklim ürünlerinin hem de soğuk iklim ürünlerinin üretilebildiği bir coğrafya. Bu denli geniş yelpazede üretimin yanında, Avrupa’nın tamamına, Orta Doğu’ya, Amerika’ya, Kanada’ya ihraç edilen birçok ürün bulunuyor. Bu ürünlerin uygun şekilde pazarlanması, miktarının ve gelirinin arttırılması kurum olarak başlıca hedeflerimiz arasında yer alıyor. Yatırımların tamamlanmasıyla ve önümüzdeki dönemlerde destekleyeceğimiz meyve sebze işleme tesisleri ile Denizli meyveciliğin lojistik merkezi olacak.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER