MİLLETVEKİLİ NİLGÜN ÖK; “VERGİ YAPILANDIRMASI BOZULANLARA YENİ HAK TANINDI”

AK Parti Denizli Milletvekili Nilgün Ök, TBMM Genel Kurulu’ndan geçerek yasalaşan ‘Karayolları Trafik Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’ hakkında açıklamada bulundu.

Plan ve Bütçe Komisyonu’ndan geçen ‘Karayolları Trafik Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun teklifi, TBMM Genel Kurulu’nda yapılan onaylamanın ardından yasalaştı. Kanun hakkında açıklama yapan AK Parti Denizli Milletvekili Nilgün Ök; “Son dönemlerde vatandaşlarımızdan gelen talepler ve ortaya çıkan ihtiyaçlar çerçevesinde, çeşitli konulara ilişkin düzenleme yapılması ihtiyacı doğmuştu. Biz, AK Parti olarak verdiğimiz kanun teklifi ile yeni yıla girmeden vatandaşlarımızın devlet ile herhangi bir sorunu olmaması adına devletin vatandaş için olduğu ilkesiyle hareket ettik. Bu önemli düzenlemeleri yoğun bir mesai harcayarak çok hızlı bir şekilde; önce üyesi olduğum Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, sonra da TBMM Genel Kurulu’nda onaylanarak yasalaşmasını sağladık. 2018 yılı Mayıs Ayı’nda yürürlüğe giren Yapılandırma Kanunu sonrası borçlarını yapılandırmak üzere başvuran ancak ilk iki taksiti ödeyemediği için bu hakkını kaybeden vatandaşlarımıza yeniden bu haktan faydalanmalarına imkân verecek bir düzenleme yaptık. Vatandaşlarımız, taksitlerini 2019 yılı Şubat ayının sonuna kadar öderlerse daha önceki yapılandırma haklarına aynen devam edebileceklerdir” diye konuştu.

“ARTTIRILAN TRAFİK CEZALARININ ÖNÜNE GEÇMİŞ OLDUK”

Kanunun bir diğer maddesi olan ‘Trafik Kanunu’ değişikliği ile ilgili düzenlemeden de bahseden Milletvekili Ök, “Hepinizin bildiği gibi; Karayolları Trafik Kanunu'nda yer alan fiillere uygulanan ceza tutarlarının 18 Ekim 2018 tarihinde yapılan düzenlemeyle trafik cezaları artırılmıştı.  Kanundan kaynaklanan ve her yıl yeniden değerleme oranında arttırılması gereken bu cezaların tekrar artırılması doğru bir uygulama olmayacaktı. Yaptığımız bu Kanun değişikliği ile bu durumun önüne geçmiş olduk”  dedi.

“KÖYLERDEKİ VATANDAŞLARIMIZIN LEHİNE BİR KARAR ALDIK”

Plan ve Bütçe Komisyonu’nda da bu madde lehinde önemli katkı verdiğini ifade eden Milletvekili Ök; 6360 sayılı Kanun kapsamında tüzel kişiliği kaldırılan köylerde; Belediye Gelirleri Kanunu uyarınca alınması gereken vergi, harç ve katılım payları ile emlak vergisinden istisna süresinin ve bu yerlerde içme ve kullanma suları için ücretin en düşük tarifenin yüzde 25'ini geçmeyecek şekilde belirlenmesine ilişkin uygulama süresi 2018 yılında doluyordu. Bu süreyi uzatarak köylerde yaşayan vatandaşlarımızın imkanları doğrultusunda lehine bir karar aldık. Gelir Vergisi Kanunu'nda yer alan bazı istisna hükümlerinin uygulama süresi ile tüzel kişiliği kaldırılarak tek mahalleye dönüşen beldelerde içme ve kullanma sularından alınacak ücretin mevcut en düşük tarifenin yüzde 50'sini geçmeyeceğine ilişkin uygulama süresini 31 Aralık 2022 tarihine kadar uzattık. Söz konusu yerleşim yerlerinde yaşayan vatandaşlarımız için önemli olan bu düzenleme hayırlı olsun” diye konuştu.

“KÜÇÜK ÇİFTÇİLER DESTEKLENEK”

Arazi varlığı az olan küçük çiftçilerin desteklenmesi amacıyla bir kanuni düzenleme gerçekleştirdiklerinin altını çizen Milletvekili Ök, “6964 sayılı Ziraat Odaları Ve Ziraat Odaları Birliği Kanunu'nun 20'nci maddesinin üçüncü fıkrasında yer alan "yüzde 2'si" ibaresi "yüzde 1'i" şeklinde değiştirilerek arazi varlığı az olan küçük çiftçilerin belirlenmesiyle alakalı kanunda değişiklik yapılmak suretiyle asgari ücretin yüzde 2'si olan ziraat odaları aidat alt sınır yüzde 1'e düşürüldü. Böylece dönem başına alınan ücret çiftçilerimizin lehine yarı yarıya düşürülmüş oldu. Çiftçilerimizden bu konuda yoğun talep gelmesi üzerine taleplerini gerçekleştirmiş olduk. TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaşan kanun değişikliklerinin vatandaşlarımızın lehine olan düzenlemelerdir. 2019 yılında da AK Parti olarak vatandaşlarımıza yararı olacak, onların işlerini kolaylaştıracak yasal düzenlemeleri sırasıyla hayata geçireceğiz” dedi.

ALPER PARLAK

Güncelleme Tarihi: 27 Aralık 2018, 17:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER