“Müjdeli haberi Akdeniz'den de bekliyoruz”

Türkiye tarihinin en büyük doğal gaz keşfini’nin Karadeniz'de gerçekleştirilmesiyle ilgili olarak yazılı bir açıklama yapan AK Parti İl Başkanı Necip Filiz; “Bunca yıl sabırla adeta ilmik ilmik dokuyarak yürütülen çalışmaların ilk ve en büyük meyvesini almış olacağız. İnşallah benzer bir müjdeli haberi Akdeniz'den de bekliyoruz” dedi.

“Müjdeli haberi Akdeniz'den de bekliyoruz”

AK Parti İl Başkanı Necip Filiz, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz Cuma günü açıkladığı ‘Karadeniz’de doğal gaz bulunduğu’ yönündeki müjdesini değerlendirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın liderliğinde ülkenin çok önemli kazanımlar elde ettiğini söyleyen Başkan Filiz “Ülkemiz tarihinin en büyük doğal gaz keşfini Karadeniz'de gerçekleştirdi. 29 Mayıs 2018'de yola çıkan Türkiye'nin ilk milli sondaj gemisi Fatih, Tuna-1'de 320 milyar metreküp doğal gaz keşfetti. Dünyada yüksek teknolojiye sahip ilk 5 gemi arasına giren ve 12 bin 200 metre derinlikte ve yüksek basınç altında dahi deniz sondajı yapabilme kabiliyetine sahip Fatih sondaj gemisinin bu keşfi Türkiye'nin enerji tarihinde yeni bir miladın müjdesidir. Bu operasyonu tamamen milli imkanlarla gerçekleştirilmiştir. Öncelikle tespit kuyuları açılmaya başlanacağı, ardından üretim konseptinin belirlenip inşaat ve yapım işlerine geçileceği, doğal gazın yüzeye çıkartılması ve sisteme aktarılması işlemleriyle birlikte bu kaynaktan fiilen istifade edilmeye başlanacağı açıklandı. Hedef, 2023 yılında Karadeniz gazını milletimizin kullanımına sunmaktır. Böylece bunca yıl sabırla adeta ilmik ilmik dokuyarak yürütülen çalışmaların ilk ve en büyük meyvesini almış olacağız. İnşallah benzer bir müjdeli haberi Akdeniz'den de bekliyoruz” dedi.

“TAM BAĞIMSIZLIK YOLUNDA BÜYÜK BİR ADIM”

Ülkelerin ortaya koydukları vizyonların hayata geçebilmesi, enerji sektöründeki istikrarla orantılı olduğunu belirten Başkan Filiz, şunları aktardı: “Son 10 yıl ortalaması 40 milyar dolarlık enerji ithalatı yapan bir ülke olan Türkiyemizin enerji ve ekonomi başta olmak üzere birçok alandaki tam bağımsızlık yolculuğunda büyük bir adım atılmıştır. Cari açığın en büyük sebeplerinden biri de hep enerji olmuştur. Yerli ve yenilenebilir kaynaklara verilen önem sayesinde bu konuda nispi bir denge sağlansa da hala enerjide ciddi bir ithalatçı durumundayız. Doğal gaz kaynaklarının bulunması ekonomiye ve kalkınmaya önemli bir katkıda bulunacaktır. Ülkemizin enerji meselesini kökten çözmekte kararlı olduğunu belirten Cumhurbaşanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın da açıklamalarında sık sık vurguladığı gibi; Türkiye artık hiçbir alanda birilerinin gölgesine sığınma ihtiyacı duymadan kendi ayakları üzerinde durabilecek güce, iradeye ve kaynağa sahiptir. Kimsenin hakkına gözümüzü dikmeden ama kimseye de hakkımızı yedirmeden hedeflerimize doğru yürümeyi sürdüreceğiz.”

“YERLİ VE MİLLİ İMKANLARLA HAREKET ETTİK, BAŞARIYA ULAŞTIK”

Türkiye'nin yerli ve milli gemileri ile sondaj yapmasının öneminin altını çizen Başkan Filiz; “Ülkemizde çok uzun yıllar boyunca petrol ve doğal gaz arama çalışmaları genellikle kiralama usulü ile yapıldı. Hele derin deniz sondajlarında tamamen dışa bağımlıydık. Bu tür çalışmaların öyle kiralama veya benzeri yöntemlerle değil, doğrudan milli kuruluşlar aracılığıyla yürütülmesinin meyvelerini toplamaya başlayacağımızı görüyorum. Ardı ardına ülkemiz derin deniz arama filosuna katılan bugünkü sevinci bize yaşatan Fatih'in yanında, Yavuz ve Kanuni sondaj gemilerimizle bu alanda dünyanın en önde gelen ülkeleri arasına dahil olduk. Ayrıca Barbaros Hayrettin Paşa ve Oruç Reis sismik araştırma gemilerimizle bu filoyu güçlendirdik. 3 sondaj ve 2 sismik araştırma gemimiz, kendi ekipmanlarımız ve personelimiz ile dünya fiyatlarının hayli altında gerçekleştirdiğimiz aramalarımızda en küçük bir dışa bağımlılığımız kalmamıştır. Yerli ve milli imkanlarla hareket ettiğimiz için bu başarıya ulaştık. Türkiye'nin dünya standartlarında yükselmesi ve bir sıçrama yakalaması hepimizin hedef olarak koyduğu, ideal olarak ortaya koyduğu durumu ifade etmektedir. Sondaj ve sismik arama yapan gemiler milli üretimle denizlerimizde arama yapmaktadır. Allah onların yardımcısı olsun. Önümüzdeki dönemlerde ülkemiz nice yeni müjdelerle, yeni hedeflerle 2023, 2053 ve 2071 hedeflerine ilerleyecektir.”

Güncelleme Tarihi: 24 Ağustos 2020, 17:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner212

banner211