Mukaddes Başkaya: "Başka ülkelere açılmak zorundayız"

Denizli İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Mukaddes Başkaya, Rusya-Ukrayna Savaşı’nın ihracata olan etkisi hakkında konuştu.

Rusya-Ukrayna Savaşı’nda 1 ay geride kaldı. Denizli İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Mukaddes Başkaya, savaşın ihracata olan etkisi hakkında değerlendirmelerde bulundu.

DENİB üyesi Başkaya yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: "Yaşanan savaş hepimizi derinden yaralıyor. Rusya bizim için büyük bir pazar. Ukrayna da büyük bir pazar ama savaştan dolayı ihracat yapılamıyor. Her zaman B ve C planımız olması gerekiyor. B planı başka ülkelere açılmak. Başka ülkelere açılmak zorundayız. Diğer pazarlardaki pazar payımızı büyütmek zorundayız. Amerika bizim için birinci sırada, İngiltere ikinci sırada. Bu ülkelerdeki payımızı genişletmek zorundayız. Buna paralel olarak da satamadığımız ülkelere genişlemek zorundayız. İhracatın aynı hızla devam etmesi gerekiyor. İhracatımız artarak devam ediyor. Bu umut verici. 2021’i zaten çok güzel kapattık. 2022’nin ocak, şubat aylarında yine artışla devam ettirdik. Şu an hafiften bu savaşın etkilerinden dolayı, Avrupa’nın da her ülkesinde bir duraklama var. Bunun çok uzun vadede devam edeceğini düşünmüyorum. Özellikle yılın ikinci yarısından sonra ihracat hızlanır diye düşünüyorum."

Güncelleme Tarihi: 26 Mart 2022, 16:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER