Nar üretiminde verim çiftçiyi sevindirdi

Türkiye'nin narenciye üretimi ve ihracatında önemli yere sahip Muğla'nın Ortaca İlçesi’nde nar hasadı devam ederken, rekoltenin yüksek olması üreticiyi sevindirdi.

Nar üretiminde verim çiftçiyi sevindirdi

Bu yıl 80 bin ton civarında nar üretiminin gerçekleştirildiği Muğla'nın Ortaca İlçesi’nde, ürünün kilogram fiyatı dalında 2 ila 3 liraya kadar çıktı. Narın toplanması için bahçelerde yoğun çalışma devam ediyor. Üreticiler sabah saatlerinde hasat için getirilen küfe ve kasaları alarak ürünleri toplamak için bahçeye giriyor. Narenciye bahçelerinde ağaçlara yaklaştırılan büyük merdivenlerle titizlikle toplanıp küfelere doldurulan daha sonra ise kasalara boşaltılan ürünler ardından tırlara yükleniyor. Toplanan narenciyenin, ürün işleme tesislerinde ihracata yönelik seçilmesi ve paketlenmesi yapılıyor.

“KISA SÜREDE VERİM ALINABİLEN BİR ÜRÜN"

Ortaca Ziraat Odası Başkanı Salim Çöllü, narenciye üretimi ve ihracatının ülke ekonomisi açısından büyük önem taşıdığını ifade etti. Nar rekoltesinin bu yıl iyi olduğunu söyleyen Başkan Çöllü, “Ortaca’da 80 bin ton nar üretimimiz var. Dalaman ve Köyceğiz’i de dahil ettiğimiz zaman 120 bin ton civarında nar var. Nar rekoltesi iyi. Kilogram fiyatı 2 ila 3 lira arasında alıcı buluyor. Nar hasadının sonuna geliyoruz artık" diye konuştu. Bölgede üretilen narın Ukrayna, Rusya, balkan ülkeleri ve Kuzey Irak’a ihracatının yapıldığını belirten Çöllü; “Nar, meyve olarak tüketilmesinden ayrı eczacılık ve kozmetikte kullanılıyor. Meyve suyu olarak kullanılıyor. Kabuk ve çekirdek kısmı eczacılıkta kullanılıyor. Kısa sürede verim alınabilen bir ürün. Limon ya da portakal 7-8 yılda meyve verirken, nar 3 yılda meyve veriyor” dedi.

Güncelleme Tarihi: 04 Kasım 2021, 11:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER