Narın başkentinde 55 bin rekolte bekleniyor

Türkiye ihracatının yüzde 20’lik bölümünü karşılayan Pamukkale İlçesi’ne bağlı Irlıganlı Bölgesi’nde Hicaz narı hasadına devam ederken; bölgede yaklaşık 55 bin rekolte bekleniyor.

Pamukkale İlçesi’ne bağlı Irlıganlı Bölgesi’nde çiftçiler, Hicaz narı hasadına devam ediyor. Kısa sürede Hicaz narının Türkiye'de merkezi konumuna gelen Irlıganlı Mahallesi’nde narlar, başta Rusya olmak üzere birçok Avrupa ülkesine gidiyor. Hicaz narı üreticisi ve MHP Pamukkale İlçe Başkanı Mehmet Ali Yılmaz, hicaz narı hasadına başladıklarını belirtti. Başkan Yılmaz; “Dünyaya ihracatını gerçekleştirdiğimiz narın başkenti olarak ıIrlıganlı’yı tarif ediyoruz. Yıllar içinde rekolte de değişiklikler oluyor. Narımız kalitesiyle, kalibresiyle ve cildiyle fark yaratıyor. Burada ‘mikroklima etkisi’ diye tabir edilen Irlıganlı Bölgesi’nde özellikle narın, kalite ve kalibresini artıran bir durumu var. Ülkemizin en kaliteli narları burada yetişiyor. Çiftçilerimizin bilgi ve tecrübeleri oluşmuş durumda. Alın teri burada ürüne dönüşüyor. Pamukkale Ovası bereketli topraklarıyla biliniyor. Bu sezon çiftçilerimize hayırlı olsun” şeklinde konuştu.

"55 BİN TON REKOLTE BEKLİYORUZ"

Üreticilerimiz ve çiftçilerimiz narın en iyi kalitesini bulması için elinden gelen bütün gayreti sarf ettiğini ifade eden Başkan Yılmaz; “Salgına rağmen üretmeye devam ediyoruz. Türkiye’de bu konuda önemli adımlar atılıyor. Burada işçilerimiz ve çiftçilerimiz büyük pay sahibi. Irlıganlı Bölgesi’nde yaklaşık 55 bin ton rekolte bekleniyor. Almanya, Ukrayna başta olmak üzere, Rusya’ya ciddi ihraç kalemini oluşturuyoruz. Bu sebeple Türkiye’de parlayan yıldız olarak tabir edebiliriz. Artık çiftçilerimizin çok daha bilinçli ve eğitimli. Nar bölgemize ciddi anlamda maddi olarak gelir kaynağı sağlıyor” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER