Ocak ayı ihracat rakamları açıklamasında ilk yaşandı

Ocak ayı ihracat rakamları, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ve Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı İsmail Gülle tarafından ve ilk kez ‘Genel Ticaret Sistemi’ne göre açıklandı.

Ocak ayı ihracat rakamları açıklamasında ilk yaşandı

Ocak ayı ihracat rakamları, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle tarafından açıklandı. Türkiye ihracatı, ocak ayında da artış ivmesini korudu. İhracat rakamları, ilk kez ‘Genel Ticaret Sistemi’ne göre açıklandı. Konuyla ilgili görüş bildiren Denizli İhracatçılar Birliği Başkanı Hüseyin Memişoğlu, “Geçmiş dönemde açıklanan verilere sınırlarımız içinde üretilen tüm ürünler dâhil edilmiyordu. Yeni sistemle birlikte, serbest bölgelerden yapılan ihracat ve antrepo verileri de kapsam dâhilinde olacak. Genel Ticaret Sistemi’ne göre açıklanan ihracat rakamları, aynı zamanda önceki dönemlerde açıklanan ‘Özel Ticaret Sistemi’ne göre de açıklanmaya devam edecek. Bu bağlamda; ‘Özel Ticaret Sistemi’ne göre ihracatımız, geçtiğimiz yılın ocak ayına kıyasla yüzde 5,9 artarak 13 milyar 171 milyon Dolar oldu. ‘Genel Ticaret Sistemi’ne göre ise ihracatımız, yüzde 6,33 artışla 13 milyar 904 milyon Dolar olarak kaydedildi. Bilindiği gibi; ABD, Kanada, Rusya, Çin, Hindistan, İngiltere gibi ülkeler ihracat rakamlarını Genel Ticaret Sistemi’ne göre açıklıyorlar. Yeni sistemin, ihracatımızın seyrini ve performansını daha kapsamlı bir şekilde ortaya koyabileceğini düşünüyoruz. Açıklanan rakamlarda da görüldüğü üzere, ihracatımız bu sene de artış ivmesini koruyarak; Yeni Ekonomi Programı’ndaki ihracat hedefimiz olan 182 milyar Dolar olan yolculuğunu güçlü adımlarla yıl boyunca sürdürecek ve ekonomik büyümeye olumlu katkılar sağlamaya devam edecek” dedi.

DENİZLİ VE DENİB İHRACATINA PARİTE ETKİSİ

Denizli’den gerçekleştirilen ihracat rakamlarıyla ilgili açıklama yapan Başkan Memişoğlu, şunları kaydetti: “Geçtiğimiz sene ocak ayında 1,22 seviyelerinde izleyen paritenin, bu sene aynı dönemde 1,14 dolaylarında olduğunu ve bu durumun da ihracatımızı etkilediğini söyleyebiliriz. Bilindiği gibi, ilimizin en önemli ihracat pazarı Avrupa Birliği’dir. Bu yüzden, Euro/Dolar kurunda yaşanan gelişmelerin ihracatımız üzerinde önemli etkisi bulunmakta. İlimiz ihracatında ocak ayında yaşanan gerilemede, paritedeki trendin etkisi olumsuz oldu. Parite etkisiyle beraber, TİM tarafından açıklanan Denizli ihracatı, yüzde 3,4 azalışla 252 milyon Dolar oldu. DENİB üyelerince ocak ayında yapılan ihracat ise, bir önceki seneye kıyasla yüzde 6,1 azalarak 196 milyon Dolar olarak gerçekleşti.”

ALPER PARLAK

Güncelleme Tarihi: 05 Şubat 2019, 17:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner212

banner211