Organize Sanayi Bölgesi'nde faaliyetler durdu

Doğal gaz ve elektrik kesintileriyle ilgili yaşanan durumu değerlendiren Babadağlı Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı Şeref Arpacı; “Denizli Organize Sanayi Bölgesi’ndeki firmalar; çarşamba,  perşembe, cuma günü faaliyetini durdurdu. Dışarıda da sanıyorum 20-25 firma faaliyetini durdurmak zorunda kaldı. Sanayi gözüyle baktığımızda ciddi bir iş gücü kaybı, enerji kaybı, yüklü bir maliyet var” dedi.

Organize Sanayi Bölgesi'nde faaliyetler durdu

Babadağlı Sanayici ve İşadamları Derneği (BASİAD) Başkanı Şeref Arpacı, doğal gaz ve elektrik kesintileriyle ilgili yaşanan durumu değerlendirdi.

Geçen hafta önce doğal gaz kesintisi haberini aldıklarını ifade eden Başkan Arpacı, “İşletmelerinde yoğun doğal gaz kullanan büyük firmalarda ciddi anlamda sıkıntı yarattı ve işin kötüsü de bir belirsizlik vardı. Yani konu tam anlamıyla anlaşılamıyordu. Hemen arkasından hafta sonu gece yarısı gelen bir kararla bu sefer de organize sanayi bölgelerinde ve 1600 kilovat saatin üzerinde elektrik kullanan işletmelere elektrik verilemeyeceği söylendi. Bu ikinci şoktu. Elektrik olmadığı zaman zaten işletmeyi kapatmak durumunda kalıyorsun. Denizli Organize Sanayi Bölgesi’ndeki firmalar; çarşamba,  perşembe, cuma, faaliyetini durdurdu. Dışarıda da sanıyorum 20-25 firma faaliyetini durdurmak zorunda kaldı. Bu sefer de kar yağışı başladı. Sanayi gözüyle baktığımızda ciddi bir iş gücü kaybı, enerji kaybı, yüklü bir maliyet var. Açık bir işletmeyi kapatmak, sonra tekrar açmak neredeyse 1 buçuk günlük bir zaman kaybettiriyor, ısı kaybı oluyor, çalışanların performansları düşüyor. Her türlü dezavantaj. Bunun tabii geçici olduğunu umut ediyorum. Çünkü İran’dan yapılan açıklamalarda ocak sonunda gaz akışının tekrar sağlanacağı yetkililerce söylendi. Umarım aksi olmaz. Çünkü yeni bir ekonomi modeline geçildi. Üretim, istihdam, yatırım ve ihracat temelinde oluşturulan bir ekonomi modeliydi ama bu sefer işletmeleri kapatmak zorunda kaldık. Şuan hiçbir şey yapamıyoruz. Dolayısıyla bu sürecin geçici olmasını ümit ediyorum. Herhangi bir değişiklik olması durumunda da yetkililerden bir hafta 10 gün önceden bir açıklama bekliyorum. Ülkemiz zaten sürdürülebilir, yenilenebilir enerji anlamında aslında bir cennet. Geçmişte güneş panellerine, güneş tarlalarına izin verildi. Bu izinler, 10 senelik taahhütlerle aslında olumluydu Türkiye için fakat sonra kaldırıldı. Artık güneş paneli yatırımına, güneş tarlasına enerji panelleri, enerji üretim merkezi yapılmasına devletimiz izin vermiyor, mevcut kullanımınız varsa çatılarına güneş paneli yapılmasına izin verildi. Fakat o da her firma için rantabl değil, her firmanın yapabileceği bir şey değil. Ciddi anlamda bir yüzey kaplamanız, bir çatı büyüklüğünüz olması gerekiyor ki verimli bir güneş alımı yapıp elektrik üretebilesiniz” dedi.

Güncelleme Tarihi: 26 Ocak 2022, 11:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER