''Otelcilik sektöründe ciddi bir maliyetimiz var''

TÜROFED Başkan Yardımcısı ve Kuşadası Otelciler Derneği Başkanı Tacettin Özden Haftaya Bakış programında turizmi değerlendirdi.

''Otelcilik sektöründe ciddi bir maliyetimiz var''

TÜROFED Başkan Yardımcısı ve Kuşadası Otelciler Derneği Başkanı Tacettin Özden: "Otelcilik sektöründe ciddi bir maliyetimiz var. Fiyatlar oldukça artı. Döviz kurundaki stabil gidiş var artmıyor. Döviz kurunun biraz artması bizim maliyetlerimizi dengeleyecek.
Fiyat artışlarımız zaten yapıldı. Yurt dışındaki tur opratörletiyle anlaşmalarımız yapıldı. Fiyatlarımız artık sabit. Yurtiçi pazarında fiyatları yurtdışına göre daha düşük tutuyoruz. Yurtiçi pazarına ihtiyacımız var. Yerli misafirlerimize belli bir kontenjan ayırıp onların tatil yapabileceği bir fiyat politikası izlememiz lazım. O yüzden döviz kurundaki artış bizim maliyetlerimizi dengeleyecek. Rusya Ukrayna savaşı bizi biraz etkiledi ama haberler olumlu geldikçe rezervasyonlar artmaya başladı. İlk savaş başladığında Avrupa pazarında rezervasyonlarda bir durağanlık başlamıştı ancak iptal almadık. Bir iki hafta devam etti. Savaşın belli bir rutine girip olumlu şeyler olmaya başlayınca Orta Avrupa ve İngiltere’den artışlar başladı. Ukraynayı tamamen kaybettik diye düşünüyorum. Rusyada da fazla bir kaybımız olmazsa 2023 yılı için hedeflenen ciroları yakalayabileceğimizi umuyorum." dedi.

Güncelleme Tarihi: 17 Nisan 2022, 09:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER