PAÜ eğitirken üretip para kazanıyor

Pamukkale Üniversitesi Ziraat Fakültesi’ne Çivril Belediyesi tarafından hibe edilen 55 dekar arazide, iptidai şartlarda deneme amaçlı ekilen hibrit tohumdan elde edilen yağlık ayçekirdeği ilk mahsullerini verdi. Arazide incelemelerde bulunan Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kutluhan “Üniversite olarak Çal ve Acıpayam başta olmak üzere arazilerimizden 1 milyon lira gelir elde ettik” dedi.

PAÜ eğitirken üretip para kazanıyor

Çivril Belediyesi tarafından Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Ziraat Fakültesi’ne hibe edilen 55 dekar arazide, iptidai şartlarda deneme amaçlı ekilen hibrit tohumdan elde edilen yağlık ayçekirdeği ilk mahsullerini verdi. PAÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kutluhan, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Necip Atar, Denizli Ticaret Borsası Başkanı İbrahim Tefenlili, PAÜ Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Turan Karadeniz ve Çivril Belediye Başkanı Niyazi Vural hibrit yerli ayçekirdeği üretim sahasında incelemelerde bulundu. Üretim sahasında açıklamalarda bulunan Rektör Kutluhan; “PAÜ üretiyor. Eğitimin yanında üretime katkı sağlıyor. Üreten bir üniversite olacağız. PAÜ tek başına ayakta kalabilecek kendi ürettiği ile ayakta kalabilecek önder bir üniversitedir. Biz üretmek için elimizden geleni yapıyoruz. Bizlere bu konuda destek veren Çivril Belediye Başkanı Niyazi Vural’a teşekkür ediyorum. Kullanılmayan bir araziyi bize tahsis etti. Örnek bir Ziraat Fakültesi kurmak için bu yola çıktık. Bu kapsamda çalışmalar yapıyoruz. Fakültelerimizin üretmelerini destekliyoruz. Çal İlçesi’nde 650 dönüm arazimiz mevcut. Orada buğday, arpa ektik. Acıpayam İlçemizde 800 dönüm bir arazimiz mevcut. Tarıma katkı sağlıyoruz. Katma değeri en yüksek ürünleri Ziraat Fakültesi öncülüğünde halkımızla buluşturacağız. Pandemiyle birlikte dünya gıda krizine girdi. Türkiye hemen refleksle harekete geçti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan üretime dikkat çekti. Dağ taş arazilere ekim yapılmasını istedi. Biz bu kapsamda PAÜ olarak harekete geçtik. Çivril İlçemizde ise yağlık ayçekirdeği tamamen organik şekilde elde ettik. Hiçbir gübre yok. Ekilmeyen dikilmeyen yer bırakmayacağız. Çivril ilçemizde 55 dönüm arazimiz ekildi. Elde ettiğimiz 100 tona yakın buğdayı var. 25 tona yakın arpamız var. Samanları ayrı. Arazilerimizden 1 milyon TL gelir elde ettik” diye konuştu.

“Hibrit ürünleri geliştirmemiz gerekiyor”

Sahada açıklama yapan Denizli Ticaret Borsası Başkanı İbrahim Tefenlili; “Bütün emeği geçenleri kutluyorum. Ziraat Fakültesi’nin kurulması işte bu demek. İlimize ve tarıma katkı koyması değerli. Çivril İlçemiz tarım bölgesi. Fakültemiz henüz kurulmadan öğrenci almadan faaliyetlerine başladı. Tarımla iç içe olunmalı. Hibrit ürünleri geliştirmemiz gerekiyor. Daha iyi yerlere geliriz” dedi. Çivril Belediye Başkanı Niyazi Vural ise şunları kaydetti: “Ziraat Fakültesi henüz öğrenci almadan ilk icraatını yaptı. Emeği geçenleri kutluyorum. 55 dönüm arazi atıl durumdaydı. PAÜ’ye hibe ettik. Burada üretim yapıldı. Sponsor tohum firmasına da teşekkür ediyorum. Deneme amaçlı bir üretim gerçekleştirildi. Hayallerimizi PAÜ gerçekleştirdi” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER