Prof. Dr. Ersan Öz, enflasyon rakamlarını değerlendirdi

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan enflasyon rakamlarını değerlendiren Pamukkale Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ersan Öz, “Derslerimizi çıkarıp, üretken ve tasarruf eden bir toplum olma yönünde hareket etmemiz gerektiğini düşünüyorum. Bu her makro alana bu şekilde yansımalı. Tasarruf eden bir anlayış hakim olmalı diye söylemek istiyorum” dedi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ocak ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ersan Öz, TÜİK tarafından açıklanan enflasyon rakamlarına ilişkin açıklama yaptı. Prof. Dr. Öz; “Ocak ayı enflasyonu yüzde 11,10 olarak rakamlara yansıdı. Yıllık bazda enflasyon yüzde 48’i aşmış oldu. 12 aylık ortalamada yüzde 22’nin üzerinde gerçekleşti. Tabii çeşitli kalemler itibarıyla fiyatı daha fazla yükselenler, stabil kalanlar şeklinde birçok sıralamadan bahsedebiliriz. Hem ülke içi hem ülke dışı faktörler nedeniyle gerek enerji fiyatlarındaki gerek küresel enflasyondaki hareketlilik, gerek Amerika Merkez Bankası’nın gerek bizim Merkez Bankası Başkanımızın yani küresel zincirdeki hareketlilikler; bizi ‘1-2 yıl enflasyonla yaşayacağımızı tahmin ettiriyor’ diye ifade edebiliriz. Enflasyonlu yıllara 1-2 yıl olarak ifade ediyorum, alışmak durumundayız. Tabi toplumsal yaşam standardındaki yükselme aşağı, stabil kalma veya standardı koruma ya da aşağı çekme anlamında harcayan insanda, tüketen insanda biraz zor oluyor. Ben buna birazcık böyle bakıyorum. Bu rakamlarda bir hayli yükselme olduğunun ve enflasyona pozitif yani yükselme eğiliminde yansımaması imkansız. Şu an öyle bir dönemden geçiyoruz. Ocak ayı şubatta bu şekilde açıklandı, şubat ayınki ise mart ayında benzeri rakamlar şeklinde açıklanacağını düşünüyorum” dedi.

“AÇIKLANAN ENFLASYON ORANLARINI NORMAL GÖRÜYORUM"

Enflasyonun nasıl düşeceğine ilişkin de konuşan Prof. Dr. Öz, şunları kaydetti: “Enflasyon, daha fazla üreterek daha fazla tasarruf ederek düşer. Talep fazla oldukça, arz onu karşılayamadıkça bu enflasyon olarak yansıyacaktır. Tüketici tarafı var, yüzde 48’lerden bahsediyoruz. Bir de üretici fiyatı tarafı var. Bu enerji fiyatlarındaki yükselme doğal gaz ve elektrik kesintileri bunlar da mart ayında rakamlara yansımış olacak. İç piyasayı etkileyen tedarik zincirine gönderilemeyen ürünler veya dış piyasaya gönderilemeyen ürünler bunlar hepsi birbirini tetikliyor diye ifade edebiliriz. Şu anda açıklanan enflasyon oranlarını normal görüyorum. Mart ayında da benzeri bir tablo bekliyorum. Enflasyonlu aylara 1-2 yıl, enflasyonlu yıla bizim alışkın davranmamız gerektiğini, tasarruf güdümüzü birazcık daha artırmamız gerektiğini, buradan ifade etmek istiyorum. Tüm dünyadaki enflasyonun bizde de tezahür ettiğini, bizdeki enflasyonun farklı sebepleri de olsa dünya enflasyonunun bize yansımamasının da imkansız olduğunu ifade etmek istiyorum. Ama bize bakan tarafıyla da biz tabi ki derslerimizi çıkarıp üretken ve tasarruf eden bir toplum olma yönünde hareket etmemiz gerektiğini düşünüyorum. Bu her makro alana bu şekilde yansımalı. Tasarruf eden bir anlayış hakim olmalı diye söylemek istiyorum.”

Güncelleme Tarihi: 03 Şubat 2022, 18:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER