Prof. Dr. Kazdağlı enflasyon rakamlarını değerlendirdi

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan enflasyon rakamlarına ilişkin değerlendirmede bulunan Türkiye Ekonomi Kurumu Başkanı Prof. Dr. Hasan Kazdağlı, “Kurdaki artışların bir tetiklemesi var, dışarıdan gelen etkiler de var ve bunlar giderek fiyatları oluşturuyor. Bu etkilerin sanki biraz daha devam edeceği anlaşılıyor” ifadelerini kullandı.

Türkiye Ekonomi Kurumu Başkanı Prof. Dr. Hasan Kazdağlı, Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan 2021 yılı enflasyon rakamlarını değerlendirdi. Prof. Dr. Kazdağlı, “Enflasyon zaten günlük yaşamda karşımıza çıkıyordu. Çarşıya pazara çıktığımızda fiyatların yükseldiğini görüyorduk. Bunların bazılarının geçici olduğu şeklinde bir algı vardı ama TÜİK, ne kadar bazıları ölçüleri kabul etmese de bunu tescil etmiş oldu. Yüzde 36’yı aşan bir enflasyonun Türkiye çapında var olduğunu, 2021 yılında bunun yaşandığını TÜİK tarafından resmi olarak öğrenmiş olduk. Bu, yılbaşı gününde yapılan zamların yansıtılmamış haliydi. Ülke çapında 81 il merkezinin tamamını içeren 225 ilçeden derlenen ayda 27 bin 980 iş yerinden 550 bin 632 fiyat ve bu fiyatların bir bileşkesi olan Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) aralık ayında yüzde 13,6 arttı. Yani aylık enflasyon eskiden bizim yıllık hedefimiz olanı bile aşmış oldu. Dolayısıyla yıllık artışta yüzde 36’yı biraz geçmiş oldu. Şimdi tüketici fiyatları döviz kurlarının etkisiyle sadece eylül, aralık ayları arasındaki 4 ayda yüzde 21,8 artmış görünüyor. Üretici fiyatlarında bu dönemde yüzde 40, ara malı fiyatlarında da yüzde 44,5 artış olmuş. Aynı bu dönemde döviz kurlarında da yüzde 51’lik bir artış karşımıza çıkıyor. Dolayısıyla kurdaki artışların bir tetiklemesi var, dışarıdan gelen etkiler de var ve bunlar giderek fiyatları oluşturuyor. Bu etkilerin sanki biraz daha devam edeceği anlaşılıyor. Artık yüzde 20’lik dilimlerden resmi olarak yüzde 40’lık dilime doğru hızla enflasyonda bir sıçrama görüyoruz. Bazıları bunun çok daha yüksek olduğunu söylüyor. Hatta eğer üretici fiyatları endeksine bakarsak yine TÜİK rakamlarıyla yüzde 80’e ulaşıldığını görüyoruz. Biliyorsunuz üretici fiyatları; üretim maliyetlerini belirleyen kalemlerdeki artışları ölçen bir enflasyon oranı. Onlar da bir müddet sonra belli bir gecikmeyle tüketici fiyatlarına yansıyorlar. Bu yansımalara da dikkat edecek olursak artık enflasyonda sanki önümüzdeki bazı uluslararası kuruluşların tahminleri o yönde. Bu, içinde bulunduğumuz yıl içerisinde en azından 6 ay boyunca yüzde 40’lı rakamların altına düşülmeyeceği görülüyor. Enflasyonla ilgili beklentiler bu yönde” dedi.

“6 AY SONRA DENGELEMENİN TEKRAR YAPILMASI KONUŞULUR"

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan memur ve emekli maaşlarındaki zam oranını değerlendiren Prof. Dr. Kazadağlı; “Enflasyon, gelir dağılımını daha da bozan etkilere sahip ve toplumdaki sorunları daha da arttırıyor. Hükümetin memur maaşlarına ve asgari ücrete yaptığı iyileştirmelerin aslında önemli bir bölümü adeta buradan bitmiş oluyor. Bu dengelemenin belki 6 ay sonra tekrar yapılması konuşulur hale gelecek. aksi takdirde satın alma gücünde çok büyük bir erozyonun, erimenin ortaya çıkacağını görebiliyoruz. Buradaki beklenti yıl içerisinde enflasyonun kontrol altına alınacağı beklentisi ama az önce de söylediğim gibi bu yeni yapılan zamlarla yani yılbaşında yapılan zamlarla ve kurun da hala yüksek seviyelerde seyretmesiyle bunun düşürülebileceği konusunda ciddi endişeler var. Dolayısıyla artışın haziran ayında mutlaka bunu dengeleyecek şekilde yeniden gözden geçirilmesi gerekecek” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 04 Ocak 2022, 16:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER