Prof. Dr. Öz. ekonomideki gelişmeleri değerlendirdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan Ekonomiye Destek Paketini A Haber’de değerlendiren Pamukkale Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ersan Öz, TL'ye değer kazandıran bu gelişmenin stabil hale gelmesi için açıklanan modelin piyasalara istikrar getireceğini ifade etti.

Prof. Dr. Öz. ekonomideki gelişmeleri değerlendirdi

Hazine ve Maliye Bakanlığı Vergi Konseyi Üyesi ve Pamukkale Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ersan Öz, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan Ekonomiye Destek Paketini ve ekonomideki gelişmeleri değerlendirdi.

A Haber ekonomi bülteninde Cansın Helvacı ile ‘Son Durum’ programında ve Akşam Gazetesi Ankara Temsilcisi Emin Pazarcı'nın da konuk olduğu programda konuşan Prof. Dr. Ersan Öz; dövizdeki panik ve kontrolsüz talep havasının Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları sonrası dindiğine dikkat çekti.

Prof. Dr. Öz, altında da dövize paralel aşağı yönü hareket oluştuğunu ifade etti. TL'ye değer kazandıran bu gelişmenin stabil hale gelmesi için açıklanan modelin de piyasalara istikrar getireceğini ifade eden Prof. Dr. Öz, belli vade sonunda döviz ve TL kazancının aynı olması halinde dövizde olmanın anlamlı olmadığını açıkladı. Döviz cinsinden çalışma zorunluluğu olan ihracat ve ithalatçılara da geleceğe yönelik döviz kuru garantileri verileceğini de ifade eden Prof. Dr. Öz, cari fazla politikasıyla, bundan sonra ekonomide tüketici kredilerinden ziyade üretici kredilerinden daha fazla söz edileceğini belirtti. Yeni ekonomik düzenlemeler ve vergi düzenlemelerinden de bahseden Prof. Dr. Öz, 2021’in ekonomik büyüme oranının iyi olacağını, 2022 de çok daha iyi bir performans beklediğini dile getirdi. Diğer taraftan Programda, Türkiye’nin üretim üssü olmasına dair Çin ile karşılaştırmalı değerlendirmeler yapıldı.

Güncelleme Tarihi: 22 Aralık 2021, 16:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER