Prof. Dr. Öz, Fed kararını değerlendirdi

Pamukkale Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ersan Öz, Amerikan Merkez Bankası’nın faiz kararını değerlendirdi.

Amerikan Merkez Bankası (Fed), politika faizini değiştirmeyerek yüzde 0-0,25 aralığında sabit bıraktı. Fed’in faiz kararını değerlendiren Pamukkale Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ersan Öz, “Dünyanın en fazla üreten ve tüketen küresel finans piyasalarına yön veren ülkesi Amerika Birleşik Devletleri olduğu için dünyanın en konvertibl parası dolar olunca Amerikan Merkez Bankası Başkanı’nın veya merkez bankası kurullarının yapmış olduğu açıklamalar, dünyayı en fazla etkileyen açıklamalar oluyor. Faiz kararı, önemli bir kesimin beklediği gibi 0-0,25 bandında sabit tutuldu. Lakin başka önemli açıklamalar da yapıldı. Fed Başkanı Jerome Powell tarafından atık varlık alımları sürecinin tamamlanacağı ifade edildi. Şu anda sabit tutuldu ama mart başından itibaren faizlerde yukarı yönlü artışın başlayacağı ifade edilmiş oldu. Ekonomistlere göre; 25 veya 50 baz puanlık artışlarla başlanarak 2022 yılı içerisinde 3-4 kez faizlerin arttırılacağı ifade ediliyor. Amerika’da enflasyon şu anda yüzde 7 seviyesinde seyrediyor. Faiz kararı açıklandıktan sonra da negatif reel faiz durumunun devam ettiğini de ifade etmek lazım” dedi.

“DOLAR ENDEKSİ 96 BİNİ AŞTI"

Dolar endeksinin 96 bini aştığını ifade eden Prof. Dr. Öz, şunları aktardı: “Dolar endeksinin yukarı yönlü ivmeye sahip olması, doların da küresel manada yukarı yönlü eğilimde olacağını gösterir, aşağı yönlü ise aşağı yönlü olacağını ifade ediyor. Fed Başkanı Powell ekonominin artık parasal desteğe ihtiyacı olmadığını, faizi arttıracaklarını net olarak ifade etmiş oldu. Bunun dışında kırılganlığın da devam ettiğini söyleyebiliriz. Gerek pandeminin tedarik zincirini, arz-talep dengesini bozması, Kovid sürecinin ekonomileri negatif yönde etkiliyor olması sebebiyle kırılganlığın devam ettiğini söyleyebiliriz. Arjantin, Türkiye gibi ülkeler, kırılganlığın devam ettiği ülkelerdir. Dolayısıyla daha fazla öz kaynak üretmemiz gerektiği, bunun yanında petrol, doğal gaz ve maden aramalarıyla alakalı pozitif gelişmeleri, ekonominin yakından takip ettiğini de ifade etmek lazım. Amerikan Merkez Bankası Başkanı’nın bazı açıklamaları vardı. Virüsün negatif etkilerinden, arz-talep dengesizliklerinden, küresel enflasyonun yüksek enflasyonun devam ettiğinden, tedarik zincirindeki bozulmaların hala giderilmediğinden, enerji problemlerinin devam ettiğinden söz etti. Şunu da söyledi; ‘bilanço azaltımı.’ Bu da önemli. 8,8 trilyon dolar olan Amerikan Merkez Bankası’nın bilançosunun mart sonu faiz artışlarıyla beraber azaltımına gidilecek.”

“ÜRETİCİ KREDİLERİ BOYUTUYLA FİNANS SİSTEMİMİZİN İÇERİĞİ DESTEKLEMESİ GEREKİYOR"

Fed tarafından alınan kararların Türkiye’ye etkisinden söz eden Prof. Dr. Öz, “Açıklama sonrası döviz cephesinde dolar; 13,50-13,60 civarları seyrettiğini ifade edebiliriz. Açıklamanın yapıldığı saatlerde çok büyük bir dalgalanmanın olduğunu söyleyemeyiz. 4,798 bandında gram altının dar mir marjda hareketlilik olduğunu söylemek lazım. Bizim açımızdan, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu’nun açıklamasında çeşitli hedeflerde revizeler edilmiş olduğu gördük. Küresel tedarik zinciri, küresel arz-talep, küresel enflasyon, küresel faiz bu açıklamalar doğrultusunda Türkiye’nin ekonomik büyüme hedefinde aşağı yönlü güncellenmiş oldu. Diğer taraftan Sayın Kavcıoğlu; ‘Liralaşma politika stratejisi olarak devam ediyor’ dedi. Liralaşma politika stratejisi, yakın zamandaki yeni bir enstrüman olarak kur korumalı TL ile alakalı hesaplar açılmaya başlandı. Geçek kişiler üzerinden bireysel hesaplar açılabiliyorken şimdi bu şirketlere de 3, 6, 9 ve 12 aylık çeşitli cazip stopajlar ve vergi istisnalarıyla beraber açılmış oldu. Bireysel emeklilik sisteminde de düzenlemeler olmuştu. Devlet katkısı olarak yüzde 30’lara çıkarılmıştı. Korumalı hesaplarda 205 milyar TL seviyesinin üzerine çıkıldığını görüyoruz. Liralaşmanın bir politika stratejisi olarak devam etmesi, bu hesaplarla paralel bir yorumlamaya tabi olacağını ifade etmek lazım. Bu kapasite attıkça liralaşma stratejisi de başarılı işliyor. Merkez Bankası tarafından TÜFE hedefi revize edilmiş oldu. Tüketici fiyatları Endeksi hedefi küresel enflasyona da vurgu yapılarak; 11,8’den 23,2’ye revize edilmiş oldu. Petrol fiyatları şu anda 86 dolar civarlarında izliyor. Merkez Bankamızın yıl sonu hedefi 80,4 olarak revize edilmiş oldu. Merkez Bankası Başkanı, rezervleriyle alakalı bilgi verdi. Bürüt rezervin 123 milyar dolar olduğunu ama bunun içinde swaplar da olduğu için swap hariç net rezervlerin şu anda negatif manada 56 milyar dolarlar civarında söylemiş oldu. Biz Türkiye olarak kırılganlıklarımıza dikkat edip iç tasarruflarımızı, iç üretimimizi arttırma yolunda hareketlerimize devam etmemiz gerekiyor. Tüketici kredilerinden ziyade artık üretici kredileri boyutuyla finans sistemimizin içeriği desteklemesi gerekiyor” dedi.

Güncelleme Tarihi: 27 Ocak 2022, 14:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER