Sahte altın nasıl anlaşılır?

Yatırımcısının güvenli liman olarak gördüğü altının gerçekliği konusunda açıklama yapan kuyumcu Coşkun Özer; “Altının sesinden, alaşımından, kaplamasından, baskısından anlaşılabilir. Gerçek altın sesi ile sahte altının sesi farklıdır. Sahte altın biraz kalın ve kaba bir ses çıkarır” dedi.

Altın, Türk halkının en sevdiği yatırımların arasında yer alıyor. Altın fiyatlarının artmasıyla birlikte sahte altınlar da piyasada dolaşmaya başladı.

Yatırımcısının güvenli liman olarak gördüğü bir altının gerçek mi, sahte mi olduğunu anlamak, tüketici açısından oldukça zor. Kuyumcu Coşkun Özer dikkat edilmesi gerekenleri anlattı. Özer; “Altın Euro ve dolar bazında en fazla hareketi gösterdi. Bu tarih boyunca böyle oldu zaten. Eskiden 1 kg altın 10 bin Dolar civarında iken şimdi 50 bin Dolar civarında. Ben 25 yıldır bu işi yapıyorum altın sürekli yükseliyor. Düşse bile tekrar çıkar. Ben 2008 yılında evlendim o zaman çeyrek altın 58 Lira’ydı şimdi 500 Lira. Piyasada sahte altınlarla karşılaşılıyor. Bunu anlamanın teknikleri var. Öncelikle sesinden anlayabiliriz. Altının sesinden, alaşımından, kaplamasından, baskısından anlaşılabilir. Gerçek altın sesi ile sahte altının sesi farklıdır. Sahte altın biraz kalın ve kaba bir ses çıkarır. Genel olarak kötü niyetli insanlar kalabalık durumları tercih ederler. Bu mesleği yapmış daha sonrada niyetini bozmuş insanlarda var. Atölyeci diye tabir ettiğimiz bu kişiler sahte patent basabiliyorlar. Altın diye kaplama yapıyorlar. Çeyrek altını eritip bir bilekliğin, kelepçenin içine kaplıyorlar. Biz böyle durumlarla tuz ruhu, kezzap ile yaptığımız bir işlem var. O işlemler damla damlatıp farkını buluyoruz. Bu bazen yeterli olmayabiliyor. Öyle durumlarda da altını kesiyoruz” dedi.

“KÖKLÜ VE GÜVENİLİR YERLERDEN ALTIN ALINMALI”

Dolandırılmak istemeyenlerin güvenilir bir kuyumcudan alışveriş yapmasını öneren Özer; “Vatandaşın sahte altını anlaması gerçekten zor. Altın tamamen bir güven işi. Bilmedikleri yerlerden altın almasınlar. Deneyimli ve köklü kuyumculardan alışveriş yapmaları gerekiyor. Elden asla alışveriş yapmasınlar” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 08 Şubat 2020, 17:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER