“Sanayici, enerjiye gelen zamlardan çok muzdarip”

Elektriğe yapılması planlanan zammı yorumlayan Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci, “Sanayici, enerjiye gelen zamlardan çok muzdarip. Bir taraftan elektrik, bir taraf da doğal gaz zamları, sanayiciyi müşkül durumda bırakıyor” dedi.

Elektrik fiyatlarına bir zam daha geliyor. Elektrik dağıtım şirketlerinin yöneticileri ve Enerji Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez geçtiğimiz günlerde bir araya gelmişti. Yöneticiler, Bakan Dönmez'den yüzde 50 zam talebinde bulundu. Son gelişmelerle birlikle 1 Temmuz'dan itibaren elektrik fiyatlarında en az yüzde 30 zam yapılması konusunda anlaşmaya varıldığı bildirildi.

Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci, elektriğe yapılması planlanan zammı yorumladı. Başkan Keçeci; “Bugüne kadar yansımasıyla yüzde 300’e kadar varan bir zamla karşı karşıyayız. Özellikle son zamanlarda sanayici, enerjiye gelen zamlardan çok muzdarip. Bir taraftan elektrik, bir taraf da doğal gaz zamları, sanayiciyi müşkül durumda bırakıyor. Çünkü sanayici, her şeyden önce üretimini, maliyetlerini ve müşteri ile olan ilişkilerini, belirli kriterlerde yapıyor. Ama beklemediği, hiç de düşünmediği ve kendisinden kaynaklanmayan enerji zamları gibi zamların müşteriye yansıtılmasında çok zorlanıyor. Zorlanması bir tarafa devlet tarafından kendisine yüklenen bu zamları, maalesef müşteriye yansıtamıyor. Müşteriye yansıtamayınca, maalesef işverenin üzerinde kalan bu zamlar, ticaretin ve sanayinin zarar etmesini ve bilançolarda dengesiz bir durum yaratmasına sebebiyet veriyor. Biz, her şeyden önce bu tür dışarıdan gelen, yansıması mutlak mecburi olan zamların biriktirilerek bir çırpıda çok yüklü bir şekilde sanayiciye yüklenmesinden daha çok, bunların, yavaş yavaş ve sindirile sindirile yansıtılmasında yarar görüyoruz. Zira bir çırpıda yüzde 30, yüzde 50 gibi zamların, hem yüklenilmesinde zorluk çekerken bir taraftan da müşteriye bunları yansıtmak çok zor oluyor ve bizim zarar etmemize sebep oluyor. Bu konuda devletin mutlak suretle yapılan bu zamlardan bir takım yansımaları olan vergilerin hiç olmazsa yansıtılmadan sanayiciye ve hane halkına bu zamlardan bir miktar istifade ettirilmesidir. Yani düşük zam yapılmalıdır. Bu kadar büyük zam sanayicinin yükünün daha büyümesine ve zararının daha büyük olmasına sebebiyet vermektedir diye düşünüyorum. Artık sanayici de gerçekten çözüm yolları arayışı içerisinde. Özellikle yeşil enerjinin mutlak suretle kendi imkanları doğrultusunda bir enerji üretilmesinde ekonomik fayda getireceği düşünülüyor. Bu, dünden bugüne hemen oluşmuyor. Dolayısıyla bunun kredisini bulmak, enerjiyi bir yere yerleştirmek müşkül oluyor. Eğer, işletmeniz büyük ve kapsamlı bir işletmeyse çatılarınıza yapabiliyorsunuz. İşletmeniz eğer küçük ve kapsamı yeşil enerjiye, güneş enerjisine hazırlayamayacaksanız, o zaman bir takım yerlerde bu tesisi kurmak için mücadele edeceksiniz. Öncelikle devletten alınacak izin, yapılacak olan yerin bulunması ve bu kredilerin tesis edilmesi, bir çırpıda olmuyor. Tüm sanayicilerin gözü, artık güneş enerjisiyle hiç olmazsa kullandığı enerjinin bir miktarını karşılayabilmekten yana. İnşallah gelecek yıllarda bu enerjinin önemli bir bölümünü Tanrı’nın bize bahşettiği güneşten istifade etmek suretiyle bu ekonomik mağduriyetlerden de bir nebze olsun kurtuluruz diye düşünüyorum” şeklinde ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 21 Haziran 2022, 17:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER