“SANAYİDE BİR DURGUNLUK DÖNEMİ YAŞANIYOR”

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından Ekim ayına ait sanayi üretim endeksinin açıklanmasının ardından değerlendirmelerde bulunan Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci, hem Denizli hem de Türkiye sanayisi için dikkat çekici açıklamalarda bulundu.

“SANAYİDE BİR DURGUNLUK DÖNEMİ YAŞANIYOR”

Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci, Türkiye İstatistik Kurumu (​TÜİK) tarafından Ekim ayına ait sanayi üretim endeksinin açıklanmasının ardından değerlendirmelerde bulundu. Başkan Keçeci, yıllık bazda, geçen senenin Ekim ayına göre yüzde 5,7’lik bir azalış kaydeden sanayi üretim endeksi, aylık bazda, geçen aya göre 1,9 düşüş olduğunu kaydetti. Aylık daralmalara yoğunlaşılması gerektiğini belirten Keçeci, “Ekim ayı farklı bir ay oldu çünkü bir önceki aydan gelen bankacılık ile ilgili sıkıntılar ve özellikle iç piyasadaki finansman krizi sanayide önemli bir durgunluğa sebebiyet verdi. Ekim ayının sonuna doğru gerçekleşen iyileşmeyle Kasım ayında bir miktar düzelme göreceğiz ama Tekstil merkezli bir kent olan Denizli’de özellikle ihracata dayalı üretim yaptığımız için Christmas döneminden kaynaklı olarak Aralık ayının ikinci yarısında işletmeler kendini rölantiye alacaktır. Dolayısıyla Kasım ayında bir iyileşme göreceğiz ama Aralık ayında ise tekrar bir durgunluk görmemiz muhtemel. Genel olarak yıllar bazındaki istatistiklerimiz de bu şekildedir” dedi.

“SANAYİDEKİ KAPASİTE KULLANIMI ARTARSA İSTİHDAM ARTAR”

Sanayi sektöründe bir daralma yaşandığını dile getiren Keçeci, şunları söyledi: “Sanayide kapasite kullanımının göstergesi olan doğalgaz ve elektrik kullanımına baktığımızda imalat sektöründe bir daralma olduğunu görüyoruz. Açıklanan işsizlik rakamlarına baktığımızda da maalesef üzüldüğümüz tablolar karşımıza çıkıyor. Çünkü sanayide bir daralma söz konusu iken istihdamda bir artış beklemek yanlış olur. Bunlar doğru orantılıdır sanayideki kapasite artışı, sanayi üretimi artışı söz konusu olduğunda istihdam da doğal olarak artar. Bunlar paralel ilerleyen verilerdir.”

“İŞSİZLİĞİN SANAYİYLE PARALEL BİR İLİŞKİSİ VAR”

İşsizlik oranına da değinen Keçeci, “İşsizlik oranı Eylül döneminde de yükselişini sürdürerek, geçen yılın aynı dönemine göre 0,8 puan artışla yüzde 11,4'e çıktı. İşsizlik, Mart 2017'de yüzde 11,7 olarak gerçekleşmişti. O dönemden bu yana işsizliğin en yüksek seviyede gerçekleşmiş olduğunu gözlemliyoruz.   İşsizlik rakamlarındaki bu yükselişin en azından yılsonuna kadar ve hatta Ocak – Şubat aylarına kadar da devam edeceğini düşünüyorum. Çünkü bir anda bu işlerin açılması ve istihdamda bir toparlanmanın yaşanması söz konusu olmayacaktır. İşsizliğin sanayiyle paralel bir ilişkisi var. Ancak sanayideki üretimi arttırdığımızda işsizliğin ters yönde azalacağını düşünüyorum” dedi.

HABER MERKEZİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner194

banner193