Sanayide kapasite kullanım oranı yükselmeli

Denizli Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Müjdat Keçeci, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB), verilerine göre Ocak ayı kapasite kullanım oranı; Türkiye genelinde yüzde 74.4 ile geçen yılın aynı ayına göre 3.8 puan azaldığını, oranın geçen aya göre 0.3 puan arttığını açıkladı.

Sanayide kapasite kullanım oranı yükselmeli

Kapasite kullanım oranının sanayide çok önemli bir endeks olduğunu ifade eden Denizli Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Müjdat Keçeci, “Bu bizim özellikle takip ettiğimiz bir endeks. Çünkü kapasite kullanım oranı bizim bütün ihracatımızı, iç piyasadaki hareketimizi, sanayinin bütün hareketlerini belirleyen bir veridir.Örneğin işletmelerde kapasite kullanım oranları %80’lerin altındaysa genellikle yeni yatırımın gerekmediğini düşünürüz.” dedi.

KAPASİTE KULLANIM ORANI İÇ PİYASADA PROBLEM OLDUĞUNUN İŞARETİ

“Kapasite kullanım oranı özellikle gözlenmesi gereken bir veridir” diyen Keçeci, “Bu noktada yüzde 80, yüzde 85’lerin altındaki her rakam kapasite kullanım açısından üretimdeki durağanlığın devam ettiğinin işaretidir.Dolayısıyla özellikle yatırım mallarında, yatırım mallarını destekleyen ara mallarda hele ki tüketim mallarında önemli düşmelerin olduğunu gösteren bir veri şu anda elimizde.Dolayısıyla bu durağanlığın sebeplerini analiz ettiğimizde tabii ki geçen aylardan gelen bildiğimiz malum sıkıntılar var. Kapasite kullanım oranının düşük olması, iç piyasadaki sıkıntıların devam ettiğini gösteriyor. Tüketim mallarında ki oranın yüzde 72’lerde olması, iç piyasanın durgunluğuna işaret ediyor. Kapasite kullanmanın yükselmesi için mutlaka bir sinerji yaratılması gerektiğini düşünüyoruz.”dedi.

DSO, İSTİHDAMIN DA YERİNDE SAYACAĞINI ÖNGÖRÜYOR

Denizli Sanayi Odası’nın farklı kaynaklardan derlediği istihdam verilerini de kapasite kullanım oranları ile birlikte değerlendiren Keçeci, kapasite kullanım oranlarının düşük olduğu bir ortamda istihdamın yükselemeyeceğini belirtti. İŞKUR verilerine göre de Denizli’de açık işlerde yaşanan oransal düşüş, firmaların işçi talep etmediğini gösteriyor. Keçeci bugün işi olmayan işletmelerin fazla gelen işçiler için tensikata gittiğini belirterek istihdamdaki artışın ancak kapasite kullanımında ve ona bağlı olarak yatırımlarda yaşanacak artışla tetiklenebileceğini belirtti.

MÜLAYİM CENGİZ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner220

banner221