"Satılan daire miktarında artış olacağını düşünmüyorum"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın emlak sektörü için açıklandığı destek paketlerine ilişkin açıklama yapan Denizli Sanayiciler ve İşadamları Derneği (DESİAD) Başkanı İbrahim Şenel; “Denizli’den baktığımda önümüzdeki 1 ayda satılan daire miktarında artış olacağını düşünmüyorum. Artış olmazsa emlak sitelerinde konut fiyatları artacak” diye konuştu.

"Satılan daire miktarında artış olacağını düşünmüyorum"

Denizli Sanayiciler ve İşadamları Derneği (DESİAD) Başkanı İbrahim Şenel, DRT ekranlarında yayınlanan ve İrfan Atasoy tarafından hazırlanıp sunulan ‘Haftaya Bakış’ programına konuk oldu.

Aynı zamanda mimar olan Başkan Şenel, şunları kaydetti: “Hikayeye iyimser bakmaktan başka şansımız yok. Sayın Cumhurbaşkanı tarafından konut paketini açıklayayım. Bu, üç paketten oluşacak. 2 milyona kadar 0,99 kadar faizle 120 aya kadar kredi kullandıracak. Devlet de şunun farkında artık alınıverecek denecek konutların 2 milyondan başlayan konutlar olduğunu görüyoruz. Diyor ki birinci elden satılacak konut ve konut sahibi için de ilk konut olması lazım. Ben ilk defa konut sahibi olacak biri olarak 28 bin lira taksit ödeyeceğim. Şimdi 28 bin lira taksit ödeyecek hanenin en az 45 bin lira geliri olması lazım. Bugün profesör maaşı üzerinden bakarsak karı koca 30 bin lira geliri var. 28 bin lira para ödeyecek noktada ekonomik rahatlığının olan birinin de herhalde o dakikaya kadar da evinin olmuş olması gerektiği düşünülüyor. Şimdi bu denklemde bunun kime yarayacağı soru işareti. İkinci pakette 2 milyon liraya kadar yüzde 50’sini Merkez Bankası’nda dövizi bozdurmak ve hurda altın karşılığı altın rakamıyla bozdurmak kaydıyla kalan yarısı için 0,89. 3. Pakette de 20 milyon liraya kadar sektöre destek verecek yüzde 40’ı 50’si tamamlanmış konut olacak ve ben müteahhit olarak o konutu satarken şöyle bir taahhütte bulunacağım. Fiyat farkı 36 ay boyunca zam uygulamayacağım. Bugün ben bir daireyi 2 milyon liraya satayım. Ama 2 milyon lirayIa ben onu yerine koyamıyorum. Bu bizim her alışverişte küçüldüğümüz bir alışveriş ve ticarete dönüyor. Fakat bizdeki enflasyonist baskı diğer sektörlerin üzerinde. Şuanda çimento yok. Sıkıntılar var. Bütün bunlara baktığımızda bu 2. opsiyona oynanan bir oyun. Yastık altı altınları ortaya çıkarabilmek için devletin uyguladığı argüman bu. Her gün şapkadan yeni bir tavşan çıkıyor. 10 yıl önce böyle bir paketin açıklanması inşaat piyasasını şahlandırırdı. Şimdi hiç beklemediğimiz anda çıkıyor. Sektörün buna hazırlığı bile yok. Bunun piyasaya yansıması satışları hareketlendirmesi çok cüzzi olur. Denizli’den baktığımda önümüzdeki 1 ayda satılan daire miktarında artış olacağını düşünmüyorum. Artış olmazsa emlak sitelerinde konut fiyatları artacak.”

Güncelleme Tarihi: 13 Mayıs 2022, 17:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER