Savaş, bakır ve kablo sektörünü ithalatta etkiledi

Rusya-Ukrayna Savaşı’nın etkisi hakkında konuşan Denizli İhracatçılar Birliği Başkan Yardımcısı Sedat Erikoğlu, bakır ve kablo sektöründe savaşın ihracat kısmında değil, ithalat kısmında etkilendiğini ifade etti.

Rusya-Ukrayna Savaşı, 1’inci ayı geride bıraktı. Savaş nedeniyle Türkiye ve dünya ekonomisi üzerinde büyük etkisi oldu. Özellikle Avrupa ülkeleri başta olmak üzere birçok ülke tedarik konusunda sıkıntılar yaşadı. Denizli İhracatçılar Birliği Başkan Yardımcısı Sedat Erikoğlu, Rusya-Ukrayna Savaşı’nın bakır ve kablo sektörü üzerindeki etkisi üzerinde konuştu. Erikoğlu, şunları kaydetti: “Savaş, bakır ve kablo sektörünü ihracat kısmında değil, ithalat kısmında etkiledi. Özellikle hammadde tedarikinde sıkıntılarımız oldu. Halen de var. Rusya hem bakır üreticisi hem de nikel ve kalay üreticisi. Bizim sektörümüzde de bu metaller kullanılıyor. Ayrıca, biz Kazakistan ve Özbekistan’dan da bakır ithalatı yapıyoruz. İthalatı yaparken Karadeniz’deki Novorossiysk Limanı’nı kullanıyoruz. Trenlerle Novorossiysk Limanı’na geliyor. Oradan da gemi ile Aliağa Limanı’na getiriyorlar. Gemilerin gitmesi, sigortalanması konusunda sıkıntılar olduğu için ağırlıklı olarak bizim hammadde tedarikinde sıkıntı oldu. İhracat olarak pek ihracat yapabildiğimiz yerler değil. Kabloda da aynı şekilde diye düşünüyorum. Çünkü orada ithalat vergisi var. Kendileri de üretici olduğu için, ihracat noktasında bizim sektörde pek zararı olmadı.”

“ÖNÜMÜZDEKİ DÖNEMDE METALDE ARTIŞ OLABİLİR”

Kısa ve orta vadede oluşacak sıkıntılar hakkında da konuşan Erikoğlu, “İnşallah İran gibi savaştan ötürü bir ambargo konmaz. Eğer öyle bir durum olursa; sadece Türkiye için değil, özellikle Avrupa ve dünya için büyük bir sıkıntı. Özellikle de Kuzey Avrupa tarafında sıkıntılar olacaktır. Şu anda bir etkisini görmüyoruz. Savaşın ilk başladığında metal fiyatlarında bir yükselme oldu. Özellikle nikel fiyatı yüzde 100 arttı. 50 bin dolardan 100 bin dolara çıktı. Hatta Londra Metal Borsası’nda nikelin alım ve satımını durdular. Bu tür sıkıntılar da oldu. Önümüzdeki dönemde metalde bir artış söz konusu olabilir” şeklinde ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 25 Mart 2022, 17:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER