Soğuk havalar pazar tezgahlarını vurdu

Denizli’de semt pazarlarında vatandaşlar fiyatların yüksek olduğundan dert yakınırken, pazarcı esnafı ise fiyatlarının yüksek olmasının nedeninin soğuk havalardan kaynaklandığı belirtti.

Soğuk havalar pazar tezgahlarını vurdu

Yurt genelinde havaların soğuması Denizli’deki semt pazarındaki tezgahlara olumsuz yansıdı. Geçtiğimiz haftalara göre bu hafta sebze ve meyve fiyatlarında önemli oranda değişiklik olduğunu söyleyen vatandaşlar, pahalılıktan dolayı istedikleri kadar ürün alamamaktan şikayet ettiler. Esnaf ise fiyat artışını havaların soğumasına bağlayarak kendilerine gelen ürünlerinde maliyetlerinin yüksek olduğunu kaydettiler. Mevsimine göre en ucuz meyvenin mandalina ve portakal olduğunu belirten Pazarcı esnafı Hasan Dağ, “Şuanda portakalın fiyatı uygun, halkın da portakala karşı ilgi alakası güzel. Portakalı 2,5 TL’ye satıyoruz, diğer ürünlere nazaran ucuz, deveci armudunu Bursa’dan getiriyoruz şuanda 5 TL, muzda sürekli olarak bulunan bir ürün değil çok az olduğu için muzun fiyatı düşüşte şuanda 8 ile 10 TL arasında satıyorduk. Muz, şuanda 7 lira, 6 lira fiyatında satılıyor” dedi. Pazarda en çok satılan ve ‘yeşillik’ diye adlandırılan ürünlerin mevsimine göre fiyatlarının iyi olduğunu savunan pazarcı esnafı Yusuf Çavdar, “Maydanoz 1, marul 3, ıspanak 3, havuç ve turp 2,5 ve limon 5 TL’den satılıyor. Şehir dışından gelen ürünlerde oluyor yani dışarıdan gelen ürün azaldığı zaman fiyatlarda yükselme oluyor” diye konuştu.

“BU SENE PATATES SOĞAN UCUZ”

Patates ve soğanın geçen senelere göre fiyatlarının düşük olmasına rağmen satışların az olmasından yakınan Esnaf Nuri Çetin, şunları söyledi: “Fiyatlarımız çok uygun. Patates 1,5 TL, Soğan 2 TL. Geçen sene patates, 6 Lira’ydı, soğan 8 Lira’ydı, ama satışımız çok güzeldi. Bu sene fiyatlarımız patates 1,5 TL, Soğan 2 Lira ne alıcı var ne satıcı var. Bu sene patates soğan ucuz.”

“FİYATLAR UCUZ OLURSA AİLE GEÇİMİ DE KOLAY OLUR”

Pazar alışverişine çıkan ancak fiyatları yüksek bulduğu için yeteri kadar ürün alamadığından dert yakınan vatandaşlardan Ahmet Canbaz, “Fiyatlar çok pahalı. Sebze türleri çok pahalı, patates, soğan gibi onlar falan çok pahalı. Fiyatlar biraz düşse iyi olur. Şimdi bir asgari ücretle çalışan bir insan için her hafta 100 TL Pazar parası çok fazla. Bunların olmaması lazım. Daha ucuz fiyatlar olursa, aile geçimi daha kolay olur” dedi. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER