“SUDAN’DAKİ HAMMADDE İLE TÜRKİYE’DEKİ TEKNOLOJİYİ BİRLEŞTİRMEK İSTİYORUZ”

Denizlili iş adamlarıyla bir araya gelen Sudan Büyükelçisi Elkordofani, ülkelerindeki hammadde zenginliğini Türkiye’deki teknoloji ve finans kaynaklarıyla bir araya getirmek istediklerini belirterek iş adamlarını ülkelerine yatırım yapmaya davet etti.

“SUDAN’DAKİ HAMMADDE İLE TÜRKİYE’DEKİ TEKNOLOJİYİ BİRLEŞTİRMEK İSTİYORUZ”

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Denizli’ye gelen Sudan Büyükelçisi Yousif Ahmet Eltayeb Elkordofani ve beraberindeki heyet, AK Parti Denizli Mailletvekili Şahin Tin'in öncülüğünde Denizli Ticaret Borsa’nda (DTB) gerçekleştirilen toplantıda, Denizlili iş adamlarıyla bir araya geldi. Sudan’da zengin hammadde kaynakları bulunduğunu ifade eden Büyükelçi Elkordofani, Denizlili iş adamlarını ülkesine yatırım yapmaya davet etti. Sudan’da dünyadaki üç büyük hammadde sorunun çözümü olduğunu aktaran Elkordofani, “Sudan’da hammadde çok var ve dünyada da hammadde az. Bu hammaddeler, tarım, hayvancılık sektörü, gaz, petrol ve daha birçok alan daha. Bazı araştırmalara göre Sudan’da dünyanın üç problemine çözüm olduğu söyleniyor. Bunlardan yiyecek, su ve enerji sorunlarıdır. Bu sorunların çözümleri Sudan’da mevcut, bu hammaddeler kullanılmamış halde Sudan’da var” dedi. Türkiye’de ise teknoloji, gelişmiş bir idari yönetim ve finans kaynaklarının olduğunu belirten Büyükelçi Elkordofani, Sudan’daki hammaddeler ile Türkiye’deki teknoloji, idari yönetim ve finans kaynaklarının kullanılarak iki ülke arasında stratejik anlaşmaların yapılabileceğini aktardı.

“PARA TRANSFERİ ARTIK DAHA KOLAY”

Ziraat Bankası’nın Sudan’da Şube açacağını ve geçtiğimiz Aralık ayında iki ülkenin Merkez Bankası arasında görüşmeler yapıldığını ifade eden Büyükelçi Elkordofani, Türkiye ile Sudan arasında Euro, Dirhem ve Lira transferinin kolay bir şekilde fiili olarak başladığını söyledi. Büyükelçi Elkordofani, Türkiye’deki bir hava yolu firmasının Sudan’a seferler düzenleyeceğini de belirterek, tüm özel sektörü Sudan’a beklediklerini ve Türkiye’nin son zamanlardaki gelişimi ile ilgili özel sektörün büyük paya sahip olduğunu kaydetti.

“DENİZLİ’NİN ORADA OLMASI GEREKİYOR”

AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin ise şunları aktardı: “Çalışmalarımıza uzun bir süre önce başladık. Türkiye’nin son dönemde Sudan’da bizlerin girişimleri sayesinde ikili serbest ticaret anlaşmalarının ve karşılıklı ticaret yatırımcılarının korunması çok önemli bir konu. Türkiye’de yeterli üretimi olmayan tarım ürünlerinin Sudan’da yetiştirilmesi; bunların başında susam, nohut, pamuk gelmektedir. Sudan, Osmanlı Devleti’nin pamuk deposudur. Sudan bizim için çok önemli. Yer altı ve yer üstü kaynaklarıyla Denizli’yi çok ilgilendiren bir yer. Denizli’nin orada olması gerekiyor.  Fırsatı kaçırmamak adına Sudan’la ön ticari anlaşmalar yaparak buraya geldik. Bunun müjdesini de vermek istiyorum.”

“SUDANLA İŞBİRLİĞİ İÇERİSİNDEYİZ”

Sudan hakkında bilgi veren Denizli Ticaret Borsası Başkanı İbrahim Tefenlili, Sudan’nın Afrika’nın yüz ölçüm bakımından en büyük üçüncü ülke olduğunu söyledi. Sudan ile Türkiye arasındaki çeşitli ticari faaliyetlere değinen Başkan Tefenlili, Türkiye’nin Sudan’dan pamuk, altın, hayvan derisi gibi ürünler ithal ettiğini söyledi. Türkiye’nin Sudan’a, un, baklagil, hububat ihraç ettiğini belirtti. Son dönemde kurulan yakın ilişkilere bağlı olarak miktarların ve çeşitliliğin artabileceğini ifade eden Başkan Tefenlili, “Sudan ile Denizli arasında köprü olan, Sudan ile ilgili neler yapabileceğimiz hakkında sürekli iletişim halindey olduğumuz Denizli Milletvekilimiz Şahin Tin’e teşekkür ederim. Kendisi iki ülkenin ticari ve sosyal ilişkilerini geliştirmek adına yoğun çaba sarf ediyor. Bundan sonraki süreçte de temaslarımız devam edecek” dedi.

TİCARET HACMİNDE HEDEF; 10 MİLYAR DOLAR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Sudan Cumhurbaşkanı Ömer-El Beşir Başkanlığı’nda bir ticari heyetin kurulduğunu belirten Başkan Tefenlili, yapılacak çalışmalar ve ticari faaliyetlere bağlı olarak yıllık 450 milyon Dolar olan ticaret hacminin; 10 milyar Dolar seviyesine çıkmasının hedeflendiğini belirtti. Başkan Tefenlili, Denizli’nin Sudan ile ticareti geliştirmek için üzerine düşeceğini söyledi.

PINAR ÇANKAYA-DOĞAN AKŞİT​​​​​​​

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER