Temmuz’da Denizli İhracatı yüzde 3 arttı

Temmuz Ayı ihracat rakamlarını değerlendiren Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) Başkanı Hüseyin Memişoğlu, DENİB üyelerince Temmuz’da yapılan ihracatın yüzde 3 artışla 208 milyon Dolar’a ulaştığını bildirdi.

Temmuz’da Denizli İhracatı yüzde 3 arttı

Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) Başkanı Hüseyin Memişoğlu, Temmuz Ayı ihracat rakamlarını değerlendirdi. Başkan Memişoğlu; “Ülkemiz ihracatı, Temmuz Ayı’nda Genel Ticaret Sistemi’ne göre yüzde 8,3 artarak 16 milyar Dolar oldu. Denizli İhracatçılar Birliği üyelerince Temmuz Ayı’nda yapılan ihracatın yüzde 3 artışla 208 milyon Dolar’a ulaştığını görüyoruz. Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından açıklanan Denizli ihracatı ise, Temmuz Ayı’nda yüzde 1 arttı ve 280 milyon Dolar olarak kaydedildi” dedi.

“FAİZ İNDİRİMİ İHRACATIN REKABETÇİLİĞİ AÇISINDAN ÖNEMLİ”

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın (TCMB) 4,25 puanlık faiz indirimi kararı hakkında da konuşan Başkan Memişoğlu, “TCMB’nin 4,25 puanlık faiz indirimi kararı oldukça önemli bir adım. Özellikle Haziran Ayı’ndaki yıllık yüzde 15,72’lik enflasyon oranı da göz önüne alındığında, reel faizler olması gereken noktalardan daha yukarı seviyelerde seyretmeye başlamıştı. Temmuz Ayı’ndaki toplantıda yapılan faiz indiriminin ihracatımızın rekabetçiliğine ve sürdürülebilirliğine pozitif etkileri olacağını söyleyebiliriz. Bunun yanı sıra, faiz indiriminin iç piyasayı da canlandıracağını ve büyüme rakamlarını olumlu anlamda etkileyeceğini ifade edebiliriz. Bilindiği gibi, bu hafta da FED tarafından 0,25 puanlık bir faiz indirimi yapıldı ve bilanço daraltma işleminin beklenenden 2 ay öne çekilerek 1 Ağustos 2019 itibariyle sonlandırıldığı; ancak uzun vadeli bir faiz indirim döngüsüne girilmediği açıklandı. FED tarafından yapılan faiz indiriminin, şu an için piyasaları destekler nitelikte olduğunu söylememiz mümkün” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER