“TİCARİ HAYATA KATKI SAĞLAYACAK PROJELER ÜRETİYORUZ”

Denizli Ticaret Odası Meclisi’nin aylık olağan toplantısında konuşan Denizli Ticaret Odası (DTO) Başkanı Uğur Erdoğan, Odalar ve Borsalar olarak, ticari hayatın daha da canlandırılmasına katkı sağlayacak her türlü girişimde bulunduklarını belirtti.

“TİCARİ HAYATA KATKI SAĞLAYACAK PROJELER ÜRETİYORUZ”

Denizli Ticaret Odası (DTO) Meclisi’nin aylık olağan toplantısı yapıldı. toplantıda konuşan DTO Başkanı Uğur Erdoğan, küresel piyasalarda, Türkiye’de ve Denizli’deki sosyoekonomik gelişmeleri değerlendirdi. DTO Meclisi üyelerine, “Denizlimizdeki odalar ve borsalar olarak, şehrimizdeki ticari hayata katkı sağlayacak her türlü girişimde varız.” diye seslenen Başkan Erdoğan, Türkiye ekonomisindeki gelişmelere paralel olarak Denizli’de de bazı projeleri yürürlüğe koyduklarını anlattı. Başkan Erdoğan, “Denizli’deki TOBB’a bağlı odalar ve borsalar olarak, gücümüzün elverdiğince, elimizi taşın altına koyduk; kaynaklarımızın tamamını üyelerimizin kullanımına sunduk. Denizlimiz, ihracata dayalı üretim yapısından dolayı ve ihracata dönük üretim yapan firmalarımız sayesinde, içinde bulunulan durumun etkisini en aza indirmek için, var gücüyle çaba sarf ediyor. TOBB’un öncülüğündeki ‘Enflasyonla Topyekûn Mücadelede En Az Yüzde 10 İndirim Kampanyası’na toplu halde katıldık. 20 günde, Denizli’deki 122 firmamız, internetten ilgili formu doldurup kampanyaya dahil olmak için başvuruda bulundu” diye konuştu.

“AB’DEN 5 MİLYON EURO’LUK HİBE”

Konuşmasında, 22-23 Ekim’de AB ülkelerinin Türkiye’de görev yapan büyükelçilerini Denizli Ticaret Odası’nda misafir ettiklerini de hatırlatan Başkan Erdoğan, “Büyük ilgi gören ve çok önemsediğimiz, bir başka çalışmamız da, AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Dr. Sayın Christian Berger’in, beraberinde Türkiye’de görev yapan AB ülkelerinin büyükelçilerinden oluşan kalabalık bir heyetle, bizleri ziyaret etmesiydi. Denizli Ticaret Odamızda, 17 büyükelçinin bulunduğu AB Heyeti ile iş alemi mensuplarımızın yer aldığı, geniş katılımlı bir toplantı gerçekleştirdik. Konuklarımızı Denizlimiz, ekonomimiz, sanayimiz, ticaretimiz ve yatırım alanlarımızla ilgili, detaylı bir şekilde bilgilendirdik. Bu büyük buluşmanın ilk damlası, 5 milyon Euro’luk hibe oldu. DTO’nun Denizli’de Teknik Tekstile Dönüşüm Projesi, AB tarafından onaylandı. İnanıyorum ki; bu türde temasların artırılması durumunda, benzeri kaynak ve kazançların gerisi de gelecektir” dedi. 

“DTO’YA BİN 68 FİRMA DAHA KAYDINI YAPTIRDI”

Meclis üyelerine, Denizli ticareti ile ekonomisindeki son gelişmeleri de aktaran Başkan Erdoğan, DTO’ya  bin 68 firmanın daha kayıt yaptırdığını açıkladı. Başkan Erdoğan, “Odamıza 16 bin 923 firma kayıtlı. Geçen ay en çok firma kaydı yapılan ilk 5 faaliyet dalı ise, 142 firma ile inşaat taahhüt, 67 firma ile evde kullanılan tekstil takımları perdeler vb. toptan satışı, 58 firma ile bakkal ve marketlerde yapılan perakende ticaret, 34 firma ile mermer-traverten işleme, 32 firma ile de pamuklu kumaş dokuma imalatında. Denizli’de faaliyet gösteren yabancı sermayeli şirket sayısı, eylül sonu itibarıyla 123. Bu yıl ilk 9 ayda, Denizlimizde 28 yabancı sermayeli şirket kuruldu. Bunların sektörleri ise tekstil, bilgisayar programlama, kafeterya işletmeciliği, inşaat, çağrı merkezi, ihracat mümesilliği vb. Tabiiyetleri Rusya, Suudi Arabistan, İsveç, İran, İspanya, İsrail, Avusturya, Suriye, Irak ve Almanya” diye konuştu.

KARŞILIKSIZ ÇEKTE İYİLEŞME DEVAM EDİYOR

Başkan Erdoğan, konuşmasını, 2017’nin eylül ayı sonu itibarıyla 3 bin 354 olan karşılıksız çek sayısının, 2018’in aynı döneminde bir önceki yıla göre yüzde 1,79 azalarak, 3 bin 294 adede gerilediğini duyurarak tamamladı.

HABER MERKEZİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER