TİM Başkanı Gülle’den Denizlili ihracatçılara tebrik

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) tarafından elektronik ortamda düzenlenen ‘İstişare Toplantısı’nda konuşan TİM Başkanı İsmail Gülle,  “‘Denizli’ denince ilk aklımıza gelen ürünler olan havlu, bornoz ve nevresim ihracatında da başarılı bir performans sergilendiğini görüyoruz. DENİB bünyesindeki tüm ihracatçılarımızı tebrik ediyorum” dedi.

TİM Başkanı Gülle’den Denizlili ihracatçılara tebrik

Kasım 2019’da Denizli’de organize edilen Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Denizli Meclisi’nden sonra, bu defa da “TİM- Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) İstişare Toplantısı” düzenlendi. Elektronik ortamda ve TİM Başkanı İsmail Gülle’nin Başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda, ihracata ilişkin konular masaya yatırıldı. Toplantıda konuşan Başkan Gülle, salgının başlangıcından bu yana yapılan karşılıklı istişarelerle ihracatçılar tarafından ifade edilen sorunların üzerinde dikkatle çalıştıklarını, talepleri bakanlığa ilettiklerini belirtti. DENİB’in ihracat rakamlarının geride bırakılan aylarda salgının ortaya çıkardığı tüm risklere rağmen başarılı bir seyir izlediğini söyleyen Başkan Gülle, “DENİB’in ihracatı, salgın öncesi rakamlarını geride bırakmış durumda. En çok ihracat yapılan ülkeler arasında İngiltere, Almanya, ABD ve İtalya ön plana çıkıyor. Tekstil-konfeksiyon, elektrik-elektronik ihracatta dikkat çeken sektörler arasında. Öte yandan mal grupları özelinde DENİB’in ihracat rakamlarını incelediğimizde ise, ‘Denizli’ denince ilk aklımıza gelen ürünler olan havlu, bornoz ve nevresim ihracatında da başarılı bir performans sergilendiğini görüyoruz. DENİB bünyesindeki tüm ihracatçılarımızı tebrik ediyor, ihracatta çok daha yüksek rakamlara ulaşacağınıza yürekten inanıyorum” dedi.

“İNGİLTERE İLE STA İMZALANMASI ÇOK ÖNEMLİ”

Toplantının açılış konuşmasını ve moderatörlüğünü yapan DENİB Başkanı Hüseyin Memişoğlu ise Birlik ihracatına ilişkin genel bir bilgilendirme yaptı. Haziran ayından bu yana DENİB ihracatında yaşanan artışa dikkat çeken Başkan Memişoğlu, yılın geri kalanı için iyimser olduklarının altını çizdi. Brexit süreciyle ilgili değerlendirmelerde bulunan Başkan Memişoğlu, İngiltere’nin Gümrük Birliği’nden kaynaklı yükümlülük ve taahhütlerinin geçiş dönemi olarak ifade edilen 31 Aralık 2020 tarihine kadar devam ettirileceğini belirtti. Başkan Memişoğlu, şunları söyledi: “İngiltere, Denizli ihracatında çok önemli bir pazar konumunda ve ihracatımızda ilk sırada yer alıyor. 2019 yılında DENİB üyeleri tarafından İngiltere’ye 355 milyon dolar ihracat gerçekleştirildi. Bu ihracat değeriyle, İngiltere toplam ihracatımızda yüzde 15’e yakın pay alıyor. Bu bakımdan, İngiltere pazarındaki rekabetçiliğimizi güçlü bir şekilde sürdürebilmemiz adına İngiltere ile Serbest Ticaret Anlaşması (STA) imzalanmasını çok önemsiyoruz.” Eximbank Genel Müdür Yardımcısı Çağrı Altındağ, TİM Danışmanları Prof. Dr. Kerem Alkin ve Metehan Demir tarafından ekonomiye ve gündeme ilişkin sunumlar gerçekleştirildi. Yaklaşık 2,5 saat süren ve karşılıklı fikir alışverişinde bulunulan toplantı soru-cevap bölümünün ardından sona erdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER