TİM Denizli Meclisi’ni yaptı, ihracatın yıldızları ödüllerini aldı

Denizli İhracatçılar Birliği'nin ev sahipliğinde ‘TİM Denizli Meclisi ve DENİB İhracatın Yıldızları Ödül Töreni’, Denizli Anemon Otel’de yapıldı. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle’nin de katılımıyla yapılan etkinlik sonunda ihracatın yıldızı olan 41 firmaya ödülleri verildi.

TİM Denizli Meclisi’ni yaptı, ihracatın yıldızları ödüllerini aldı

‘TİM Denizli Meclisi ve DENİB İhracatın Yıldızları Ödül Töreni’, Denizli İhracatçılar Birliği'nin (DENİB) ev sahipliğinde ve Denizli Anemon Otel’de yapıldı. TİM Denizli Meclisi etkinliğinde; DENİB Başkanı Hüseyin Memişoğlu’nun yanı sıra Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, TİM Başkanı İsmail Gülle, TİM Marka Konseyi Başkan Yardımcısı Süleyman Orakçıoğlu, TİM Kadın Konseyi Üyesi Mukaddes Başkaya, Genç TİM Başkan Yardımcısı Okan Oğuz, KOSGEB Başkan Yardımcısı Dr. Recep Kılınç, İhracatı Geliştirme A.Ş. Genel Müdürü Kasım Akdeniz ile Türk Eximbank Ege Bölge Müdürü Gülom Timurhan konuşmacı olarak katıldı. TİM Denizli Meclisi’nin moderatörlüğünü ise Hakan Çelik gerçekleştirdi.

“DENİZLİ’NİN KALKINMASI, ANADOLU’YA ROL MODEL OLABİLECEK NİTELİKTE”

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan TİM Başkanı İsmail Gülle; “Denizli’nin kalkınması tüm Anadolu’ya rol model olabilecek niteliktedir. Denizli yeni nesil sanayi merkezi olmayı başarmıştır. İlimiz Türkiye’nin gelişimini ve ihracattaki değişimi iyi okumuştur. Yatırımlarını buna göre yapıp markalarını buna göre oluşturdu. Denizli, ihracatı işin merkezine aldı. Son 20 yılda Denizli ihracatını 11 kat arttırdı. Denizli’nin ihracatı son 4 yılda yüzde 50 artarak, 4,5 milyon doları aştı. Denizli’deki ihracatçı sayımız da 1500’e yükseldi. Denizli, en çok ihracat gerçekleştiren 9’uncu il oldu. Denizli’de bu sene çelik sektörü yüzde 100 arttı. Denizli; demir ve demir dışı metaller sektörü yüzde 95, kimyevi maddeler yüzde 92, elektronik yüzde 68 ve tekstil sektörü ihracatı yüzde 29 artırdı. Denizli’de 14 sektör tarihlerinin en yüksek ihracatını 2021 yılında gerçekleştirdi. Geçtiğimiz yıl 64 ülkeye ihracatta rekor kırdı. 2021 yılı her anlamda Denizli’de ihracatın yılı oldu. 2022 yılının ilk iki ayında Denizlili ihracatçı ailemiz yüzde 19’luk artışla 730 milyon dolar ihracat gerçekleştirdi. Denizlili ihracatçılarımız inovasyon projelerimizde de önemli başarılara imza atıyor. Türkiye’nin ilk inovasyon geliştirme programı İnovolig 2020’ye Denizli’den tam 47 firma katıldı. Bu firmalardan 5’i dereceye girdi. Ülkemizin en büyük girişimcilik ailesi olan TİM-TEB GİRİŞİm evi bünyesinde Denizlili gençlerimizi ve girişimcilerimizi desteklemeye devam ettik. Bugüne kadar 600’e yakın öğrenci programlardan mezun oldu. 138 girişimcimize destek verdik” dedi.

“25 SEKTÖRDE, 183 ÜLKEYE İHRACAT GERÇEKLEŞTİRDİK”

Denizli ihracatının katlanarak büyüdüğünü ifade eden DENİB Başkanı Hüseyin Memişoğlu, “Geçtiğimiz sene 4 milyar 574 milyonluk bir ihracat gerçekleştirdik. Son 5 yıla baktığımızda bu yüzde 50 gibi artış demek. 25 farklı sektörde 183 ülkeye ihracat gerçekleştirdik. Tekstil konfeksiyon sektörü biliyorsunuz lokomotif sektör, bu yüzde 39 gibi bir pay almış durumda. 2000’li yılların başında bu oran yaklaşık olarak yüzde 80 gibi bir orana tekabül ediyordu. İhracatımızı büyütürken ana kalemimiz olan tekstil ihracatının yüzdesinin azalması hepimiz için bence bir başarı. Bu, ürün çeşitliliğini tabana yaydığımızı gösteriyor. Makine ihracatı ise Denizli’nin büyümekte olan bebeği. İngiltere bizim için önemli bir ülke, ilimizde de birinci sırada yer alıyor. Almanya uzun yıllardır ikinci sırada bulunuyordu ama geçtiğimiz yıl Amerika bu sıralamayı değiştirdi. Daha sağlıklı ve sürdürülebilir ihracat yapıyoruz. Geçtiğimiz sene 246 firmamız ilk defa ihracat gerçekleştirdi. Bu firmalarımız 90 milyon dolar ihracata ilimiz ve ülkemiz ihracatına katkı sağladılar. Ülkemiz ihracatından pozitif anlamda ayrışıyoruz. Bu sene kendimize 5 milyar dolarlık bir hedef koyduk. Şu an itibarıyla geçtiğimiz senenin ilk iki ayına göre yüzde 20 artışla gidiyoruz. Bu ay 400 milyon doların üzerine geçti. Denizli ihracatı yeni bir rekora imza atacak diye düşünüyoruz” diye konuştu.

“ALT YAPI NOKTASINDA GAYRETLERİMİZİ SÜRDÜRÜYORUZ”

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, şunları kaydetti: “Üreten ve ihracat yapan insanlar bizim için çok değerli. İç piyasaya çalışanlar da ithalata engel oluyor ve insanlarımızın ihtiyacını karşılıyor. İhracata yönelik yatırım yapan iş insanlarımız, ülkemize yeni imkanların gelmesini sağlıyor. Tüm kamu kurum ve kuruluşları, üreten insanın yanında olma konusunda gayret gösteriyor. Yerel yönetimler noktasında sanayicimizin ihtiyaç duyduğu alt yapı noktasında gayretlerimizi sürdürüyoruz. Denizli’nin en büyük sorunu yeni sanayi alanları anlamında sıkıntı var. Arkamız dağlar önümüzde Pamukkale Ovası var. Gidecek yer konusunda kısıtlıyız. Bu konuda yeni yeni çalışmalar yapıyoruz. Yeni alanlar çıkarabilmek için planlar yapıyoruz. 2018 yılında 1/25000’lik planda şehrimizde 23 milyon metrekare olan sanayi alanını 53 milyon metrekareye çıkarmış durumdayız.”

“TÜKETİCİ VE LÜKSÜN TANIMINI YENİDEN YAPIYORUZ”

2001 yılında Birleşmiş Markalar Derneği’ni kurduklarında yurt dışındaki Türk markaları sayısının 100’ü geçmediğini söyleyen TİM Marka Konseyi Başkan Yardımcısı Süleyman Orakçıoğlu, “Yaklaşık 20 yıl sonra 2021 yılında Türk markalarının sayısı 4000’in üzerinde. Her gün giderek artıyor. ‘Bir ülke sahip olduğu markaları kadar zengindir’ sloganıyla yola çıktık. Markaların ülkeye kattığı potansiyel kadar bir zenginlik yok. Yeni nesil rekabet düzeninde tüketici ve lüksün tanımını yeniden yapıyoruz. Bu bizim için en önemli fırsat. Çünkü tanımlama yapmadan herhangi bir hedef koymamız mümkün değil. Denizli’de 5 tane antik kent var. İnanılmaz bir miras bu. Antik kentlerde kullanılan semboller, hikayeler ve bunları markalaşmada kullanmamız gerçekten büyük bir hazinenin üzerindeyiz. Yani, kendimize ait değerleri günümüz versiyonlarına uyarlayarak pazarlama yapmaya çalışacağız. İnanın, en doğru strateji de bu” şeklinde konuştu.

“GELİŞMİŞ BİR SANAYİYE SAHİBİZ”

TİM Kadın Konseyi Üyesi Mukaddes Başkaya, şunları aktardı; “Markalaşma yolunda hem sektörümüzü hem de şehrimizi daha ileriye taşımak için yaptığımız etkinlikleri çok önemsiyoruz. Özellikle yaptığımız Ev Ve Banyo Tekstili Yarışması bizim için çok önemli. Çok iyi geri dönüşler aldık. Üniversitelerin moda tasarım bölümlerine baktığımız zaman havlu, ev tekstili tasarımı yapan öğrenci sayısı çok az. Belki de yok denecek kadar az. Biz istiyoruz ki, bu da ayrı bir bölüm olarak üniversitelerin moda tasarım bölümlerindeki öğrenciler ev tekstili tasarımı da yapsın. Biz de şehrimize bu tasarımcıları da kazanalım. Gelişmiş bir sanayiye sahibiz. Burada yaşamaları ve tercih etmeleri için imkanlar yaratalım istiyoruz. Dolayısıyla bizim ilkini düzenlediğimiz yarışma bizim için çok önemli. Yeni tasarım yarışmamızın çalışmalarına da başladık.” Genç TİM Başkan Yardımcısı Okan Oğuz, KOSGEB Başkan Yardımcısı Dr. Recep Kılınç, İhracatı Geliştirme A.Ş. Genel Müdürü Kasım Akdeniz ve Türk Eximbank Ege Bölge Müdürü Gülom Timurhan da birer konuşma gerçekleştirdi.

DENİB İHRACATIN YILDIZLARI ÖDÜL TÖRENİ

Yapılan TİM Denizli Meclisi’nin ardından ‘DENİB İhracatın Yıldızları Ödül Töreni’ yapıldı. Törende konuşan DENİB Başkanı Hüseyin Memişoğlu; “Denizli, ihracatını tabana yaymış durumda. Geçtiğimiz sene 1400’den fazla firma 183 ülkeye ihracat yaptı. Toplamda 2 bin 500 çeşit ürün ihraç ettik. Geçtiğimiz sene iki ay 461 milyon dolarla en yüksek aylık ihracatımızı gerçekleştirdik. Bu toplantıyı da onun için yapıyoruz. Çünkü orada bir marifet var. Eskilerin deyimiyle, marifet iltifata tabiidir. Biz de bu marifeti gösteren firmalarımıza iltifat edeceğiz, onlara ödüllerini vereceğiz” diye konuştu. TİM Başkanı İsmail Gülle ise; “2021 yılının tarihi başarısına imza atan siz başarılı ihracatçılarımızın marifetlerinin taçlandırıldığı bu günde sizlerle birlikte olmaktan büyük bir memnuniyet, sevinç ve onur duyuyorum. Dünya tarihinde iz bırakan 2020’nin arkasından böyle bir başarıyı gerçekleştirenlerin içerisinde olmanız bir ülkenin yüzünü güldürmeniz onlara güzel haberler vermeniz, ülkenin geleceği, gururu olmanız, büyümesinde lokomotif olmanız her anlamda bir değer içeren bu ödüllere lütfen iyi bakın. Hepinize teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.

“2021 YILINDA 225 MİLYAR BİR REKOR KIRDIK”

Geçtiğimiz yıl ihracatta rekor kırıldığını ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan; “2021 yılında 225 milyar bir rekor kırdık. Tabii bu ülkenin gücüne güç katmak demek. İhracat demek, başka ülkelerin imkanlarını ülkemize getirmek demek. Onların gücünü bu ülkeye getirmek demek. 2021’in en büyük anlamı da pandemi döneminde ve uzantısında gerçekleşmiş olmasıdır” diye konuştu. AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin ise şunları kaydetti: “Denizli iş insanı az konuşur, çok iş yapar. Üç kişi bir araya gelince hemen bir şirket, fabrika kurar. Denizli’nin de böyle bir güzelliği var. Denizli sanayi yatırımına doymuyor, devamlı gelişiyor.”

“DENİZLİ, ÜRETEN BİR ŞEHİR”

Denizli’nin üreten bir şehir olduğunu söyleyen Denizli Valisi Ali Fuat Atik; “Denizli; 4,5 milyar doları aşan rakamla Türkiye ekonomisine ciddi anlamda katkı sağlayan bir şehir. Aslında Denizli olarak değil, Denizli dışında olup da ekonomiye katkı sağlayan Denizlilileri de işin içine katarsak Denizli’nin il olarak Türkiye ekonomisine kattığı katkı çok daha iyi anlaşılır” diye konuştu.

İHRACATIN YILDIZLARI ÖDÜLLERİNE KAVUŞTU

2018 ve 2022 yılları arasında DENİB Yönetim ve Denetim Kurulu’nda görev alan üyelere plaket verildi. DENİB Başkanı Hüseyin Memişoğlu’na plaket takdim edildi. 2021 yılında DENİB üzerinden imalatçı/ihracatçı bazında ihracat yapan ve sektörlerinde 1. olan DENİB üyesi 41 firmaya ödülleri takdim edildi. Ayrıca DENİB üzerinden imalatçı bazında ihracat yapan ilk 3 Uşak firmasına da ödülleri verildi.

DENİB ÜZERİNDEN İMALATÇI BAZINDA İHRACAT YAPAN İLK 20 FİRMA:

 • SEVAL KABLO AYD. CİHAZ. İTH. İHR. SAN. VE TİC. A.Ş.
 • ER-BAKIR ELEKTROLİTİK BAKIR MAMÜLLERİ A.Ş.
 • ÖZGÜVEN KABLO SAN. VE TİC.LTD. ŞTİ.
 • GAMATEKS TEKS. SAN. VE TİC. A.Ş.
 • DENİZ TEKSTİL SAN. VE TİC.A. Ş.
 • VERİTAS TEKSTİL KONF. PAZ. SAN. TİC. A. Ş.
 • ATOM KABLO SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
 • OZANTEKS TEKSTİL SAN. VE TİC. A.Ş.
 • CMK KABLO ELEKTRİK SAN. İÇ VE DIŞ TİC. LTD.ŞTİ.
 • KIMIL TEKSTİL SAN. VE TİC. A.Ş.
 • HÜRSAN HAVLU ÜRETİM SAN. VE TİC. A.Ş.
 • KÜÇÜKER TEKS. SAN. VE TİC. A. Ş.
 • NESA TEKSTİL SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
 • ABALIOĞLU BALIK VE GIDA ÜRÜNLERİ ANONİM ŞİRKETİ
 • SÜRÜ TEKSTİL KONFEKSİYON SAN. VE TİC.LTD. ŞTİ.
 • DENİZLİ RATEKS TEKS. SAN. VE TİC. A.Ş.
 • ÇARKIT KABLO SAN VE TİC. A.Ş.
 • ERİKOĞLU EMAYE BAKIR TEL SAN. A.Ş.
 • FİLİDEA TEKSTİL SAN. VE TİC. A.Ş.
 • KEMAL UĞURLU TEKSTİL SAN. TİC. A.Ş.

DENİB ÜZERİNDEN İMALATÇI BAZINDA İHRACAT YAPAN İLK 3 UŞAK FİRMALARI:

 • AĞAOĞLU TEKSTİL SAN. VE TİC. A.Ş
 • ÖZERDEM MENSUCAT SAN. VE TİC.AŞ
 • KAMGARN YÜN AKRİLİK SAN. VE TİC.LTD. ŞTİ.

DIŞ TİCARET SERMAYE ŞİRKETİ OLARAK EN FAZLA İHRACAT YAPAN FİRMA  

 • DTS DENİZLİ TEKSTİL DIŞ TİC. A.Ş.

İHRACATÇI BAZINDA SEKTÖRÜNDE 1. FİRMALAR

Ağaç Mamülleri Ve Orman Ürünleri sektöründe sınai alanda:

 • YM İTHALAT İHRACAT TİCARET LTD ŞTİ.

Ağaç Mamülleri Ve Orman Ürünleri sektöründe zirai alanda:

 • ÇALIŞKAN TARIM ÜRÜN. İNŞ. TAAH. TEKSTİL SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.

Çelik Sektöründe:

 • AKIN HADDECİLİK SANAYİ VE TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ

Çimento Cam Seramik Ve Toprak Ürünleri Sektöründe:

 • EUROPTEC CAM SAN.TİC.A.Ş.

Deri Ve Deri Mamulleri Sektöründe:

 • UŞAK CEVAHİR DERİ TEKSTİL KONF. İNŞ. SAN. VE DIŞ TİC. LTD. ŞTİ.

Fındık Mamulleri Ve Kuru Meyve Sektöründe:

 • FMU KURUYEMİŞ GIDA SAN.VE TİC.LTD.ŞTİ.

Halı Sektöründe:

 • ERÖZPA TEKSTİL İHRACAT VE PAZARLAMA A.Ş.

Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar Ve Mamulleri Sektöründe:

 • BİRİZ KURUYEMİŞ TOPRAK MAH. VE NAK. SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.

İklimlendirme Sanayii Sektöründe:

 • ZNB ISITMA DIŞ TİCARET SAN.VE TİC.LTD.ŞTİ

Kimyevi Maddeler Ve Mamulleri Sektöründe:

 • DENKİM DENIZLİ KİMYA SANAYİ TİCARET A.Ş.

Maden Ve Metaller Sektöründe:

 • YAMAN MADEN SAN.VE TİC.A.Ş.

Makine Ve Aksamları Sektöründe:

 • ELTEKSMAK ELEKTRİK ELEKTRONİK MAK.SAN.VE TİC.LTD.ŞTİ.

Meyve Sebze Mamulleri Sektöründe:

 • MARE TARIM GIDA SAN.VE TİC. LTD.ŞTİ.

Taşıt Araçları Ve Yan Sanayi Sektöründe:

 • UĞURLU OTO CAM SAN.VE TIC.A.Ş.

Yaş Meyve Ve Sebze Sektöründe:

 • SMYRNA SERACILIK TİC.A.Ş.

Değerli Maden Ve Mücevherat Sektöründe:

 • ULU MADEN TERMAL TURİZM DERİ KUYUMCULUK A. Ş.

Su Ürünleri Ve Hayvancılık Mamulleri Sektöründe:

 • AYNES GIDA SAN.VE TİC.A.Ş.
Güncelleme Tarihi: 28 Mart 2022, 18:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER