"TÜİK, toplu sözleşme görüşmelerine müdahale etmemelidir"

BASK Denizli İl Temsilcisi Hasan Baysal, devam eden kamu işçileri toplu iş sözleşmeleri ile kamu görevlileri toplu sözleşme görüşmelerinde, TÜİK’in piyasa gerçeklerini yansıtmayan oranlarla gölge etmemesini istedi.

"TÜİK, toplu sözleşme görüşmelerine müdahale etmemelidir"

BASK Denizli İl Temsilcisi Hasan Baysal Temmuz ayı enflasyon oranının açıklanması nedeniyle yaptığı basın açıklamasında; devam eden kamu işçileri toplu iş sözleşmeleri ile kamu görevlileri toplu sözleşme görüşmelerinde, TÜİK’in piyasa gerçeklerini yansıtmayan oranlarla gölge etmemesini istedi.

Başkan Baysal, basın açıklamasında şu hususlara yer verdi:

“TÜİK tarafından açıklanan vatandaşın ciddiye almadığı ısmarlama rakamlara göre, Temmuz ayında enflasyon (TÜFE) % 1.80 artmıştır. Yılın ilk 7 ayının kümülatif enflasyon oranı % 10.41 açıklanmıştır.

Bu durumda, Hakem Kurulu tarafından Temmuz ayında memur ve emeklilerine yılın ikinci altı ayı için reva görülen % 3’lük sadaka miktarı artışın % 60’ı erimiş bulunmaktadır. Bu artışı belirleyenler ve eylemsizlikleri ile belirlenmesine katkı verenler utanmalıdır. Onları vicdanları ile başbaşa bırakıyoruz.” dedi.

HEDEF TOPLU SÖZLEŞME GÖRÜŞMELERİ Mİ?

BASK Denizli İl Temsilcisi Hasan Baysal, açıklamasında daha sonra şu görüşlere yerverdi: 

“Halen yaklaşık 700 bin kamu işçisi adına 2021-2022 yılları için toplu iş sözleşme pazarlıkları devam etmekte, kamu işçileri düşük ücretlere yapılan seyyanen artışlara ilaveten Hükumetin 2021 yılı ilk altı ayı için “% 9”, ikinci altı ayı için “% 5 + enflasyon farkı” teklifini yetersiz bulup bu teklifin yenilenmesini beklemektedir. 2 Ağustos tarihinde de yaklaşık 3 milyon 250 bin memur için 2022-2023 yıllarını kapsayacak memur toplu sözleşme pazarlıkları başlamıştır. Memur toplu sözleşmelerini yürüten sendika ve konfederasyonlar kayıpların karşılanmasını bile seslendirmekte zorlanmaktadır. Böyle bir ortamda TÜİK’in, toplu pazarlık dönemlerinde iktidarlara nefes aldırmak için enflasyon oranları ile oynamayı kendine görev biçmesi kabul edilemez.”

“MİLLETİMİZE GEÇMİŞ OLSUN DİYORUZ”

BASK Denizli İl Temsilcisi Hasan Baysal, açıklamanın sonunda, “Bu oranlar 5. Dönem (2020-2021) toplu sözleşmesini belirleyen Hakem Kurulu kararının güncellenmesi gereğini ortaya koymaktadır.

Ne yazık ki, her şeyi güncelleme meraklıları memurların toplu sözleşmelerini güncellemeyi akıllarının ucundan bile geçirmemektedir. Yeni başlayan toplu sözleşme görüşmelerinde, 5. Dönem kayıplarının karşılanması karara bağlanmadan yeni dönem toplu sözleşme görüşmelerine başlanmamasını bir kez daha hatırlatıyoruz. Bu arada ülkemizin farklı yörelerinde meydana gelen orman yangınlarında hayatını kaybedenlere Cenab-ı Hak’tan rahmet ve mağfiret diliyor, milletimize geçmiş olsun diyor, hayatını hiçe sayarak yangınlarla ,mücadele edenlere şükranlarımızı sunuyoruz.” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER