Tüm zamanların mart ayı rekoru kırıldı

Türkiye genelinde gerçekleşen konut satışlarında geçen ay 134 bin 170 adetle tüm zamanların mart ayı rekoru kırıldı.

Tüm zamanların mart ayı rekoru kırıldı

TÜİK istatistiklerinden derlenen bilgilere göre, Türkiye genelinde konut satışları geçen ay 2021'in aynı dönemine göre yüzde 20,6 artışla 134 bin 170'e yükseldi. Bu rakam tüm zamanların en yüksek mart ayı olarak kayıtlara geçti.

Martta 23 bin 974 adetle İstanbul zirvede yer alırken, megakentin toplam satışlardan aldığı pay yüzde 17,9 olarak gerçekleşti. İstanbul'u 12 bin 609 adetle Ankara, 8 bin 51 ile İzmir takip etti.

Ocak-mart dönemi satışlar ise yüzde 21,7 artışla 320 bin 63 adede yükseldi. Sektör temsilcileri azalan arza ve artan fiyatlara rağmen satışlardaki yükselişin gayrimenkulün cazip yatırım aracı olduğunu gösterdiği görüşünde birleşiyor.

"YATIRIMCI YİNE 'GAYRİMENKUL' DEDİ"

İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, AA muhabirine verilere ilişkin yaptığı açıklamada, döviz kurlarında devam eden istikrarın, tasarruflarını pozitif değerlendirmek isteyen yatırımcıları gayrimenkul alımına yönlendirdiğini söyledi.

Yeterli arz olmaması nedeniyle martta ikinci el satışların başı çektiğini ve 95,8 bin adede yükseldiğini dile getiren Durbakayım, şu açıklamalarda bulundu:

"Yatırımlarını nakde çevirme açısından hazır konutların tercih edilmesi de ikinci el satışları artıran bir diğer etken olarak öne çıktı. Gayrimenkulün güvenli liman olduğunu işaret eden bir diğer istatistiki veri ise ipotekli satışların toplam içindeki oranının yüzde 22 seviyesinde kalmasıdır. Satışların nakit olarak gerçekleşmesi dövizden çıkan tasarrufların direkt gayrimenkule yönlendiği şeklinde yorumlanabilir. Yani yatırımcı yine 'gayrimenkul' dedi."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER