“Türkiye ve dünya hareketli dönemden geçiyor”

Ekonomiye dair açıklama yapan Denizli Sanayi Odası Başkanvekili Selim Kasapoğlu; “Türkiye ve dünya çok hareketli bir dönemden geçiyor” diye konuştu.

“Türkiye ve dünya hareketli dönemden geçiyor”

Denizli Sanayi Odası Başkanvekili Selim Kasapoğlu, DRT ekranlarında yayınlanan ve İrfan Atasoy tarafından hazırlanıp sunulan Haftaya Bakış programında ekonomiye dair açıklamalarda bulundu.

Türkiye ve dünyanın çok hareketli bir dönemden geçtiğini ifade eden Kasapoğlu; “Özellikle pandemide yavaşlayan dünya ekonomisi, pandeminin bitme noktasına gelmesinden sonra yeni bir ivme kazandı. Dünya ekonomisi global ve birbirine bağlı ekonomik dinamikler. Bu dinamikler 2 yılda dünya ekonomisinin soğumasıyla birbirinden uzaklaşmış hale geldi. Bunları şimdi dünya ekonomisi tekrar birleştirmeye çalışıyor. Bu birleştirmenin etkisiyle bazı arızalar ortaya çıkıyor. Bunların en basiti lojistik, Uzakdoğu’yla Avrupa pazarlarının, Batı pazarlarının birbirinden kopması, buradan gelecek mal tedariklerinde yaşanan sıkıntılar ve hayatımızda çok yoğun hissettiğimiz çip krizi. Biz hep ‘çip krizi’ deyince otomobili düşünüyoruz. Ama bugün tekstil sektöründe yatırım yapmış makinasını alıp getirip kurmuş şirketlerin makinalarını çip probleminden dolayı faaliyete geçiremediğini görüyoruz. Sanayiyi de etkileyen bir problem var. Bunun tetiklenmesinde Ukrayna’daki neon gazının kesilmesi ve satışını yapamaması önemli rol oynuyor. Dünyada bir enflasyon ortaya çıktı. Tekstil sektörü olarak düşündüğümüzde bizim için en önemli konu Avrupa’daki enflasyon. Orada yükselen enflasyon ile birlikte insanların tekstil sektörüne ilgisi azalmış durumda. Şuan öyle bir pozisyon oldu ki ham madde fiyatları artıyor ve üreticinin ÜFE’si artıyor. Ama sanayici istediği fiyattan mal satamıyor. Karşı taraftaki enflasyon algısı çok hassas olduğu için Türkiye’de belki yüzde 5, yüzde 10’luk artışlar tolere edilebiliyor insanların psikolojisinde. Ama Avrupa’da büyük artış olarak görülüyor ve tüketici tarafından tepkiyle karşılanıyor. Böyle olunca da Türk sanayicisi artan hammadde enerji fiyatları proses maliyetleri karşısında yaşadığı enflasyonu ürettiği ürüne aktaramaması problemlere yol açıyor. Bir şekilde maliyetler artıyor ama bu maliyet artışı talep bazlı değil. Ham madde ve enerji bazlı artışlar. Şu an Denizli ve Türkiye sanayicisin en büyük sıkıntısı bu. Bunun yanında Türkiye’de yaşanan kurla ilgili sıkıntılar var. Paritenin düşmüş olması Türk üreticisi için bir handikap. Çünkü Türk ekonomisinin ve sanayisi dolar maliyetlendirip euro satan bir yapısı var. Maliyetlerimiz sattığımız ürüne göre yükselmiş oluyor. Şuan Türk sanayicisi için bütün göstergeler kırmızı” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2022, 14:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER