Türkiye’nin ev tekstili sektöründeki ilk sanal fuarı

Türkiye’nin ev tekstili sektöründeki ilk sanal fuar olma özelliği taşıyan Virtual Hometex Turkey, başladı. 88 katılımcının yer aldığı ve şu ana kadar bin ziyaretçinin kayıt yaptırdığı fuar, 17 Ocak’a kadar dijital platform üzerinden devam edecek.

Türkiye’nin ev tekstili sektöründeki ilk sanal fuarı

Türki’nin ev tekstili sektöründeki ilk sanal fuarı Virtual Hometex Turkey, start aldı. Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) Başkanı Hüseyin Memişoğlu ve Denizli Sanayi Odası (DSO) Başkanı Müjdat Keçeci’nin ev sahipliğinde düzenlenen açılış törenine; Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay, Türkiye Odalar Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı İsmail Gülle Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İbrahim Burkay, İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği Başkanı Ahmet Öksüz, Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği Başkanı Pınar Taşdelen Engin ve Türkiye Ev Tekstili Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği Başkanı Hasan Hüseyin Bayram ile Messe Frankfurt İstanbul Yönetici Ortağı Tayfun Yardım katıldı. Açılış töreninde Prof. Dr. Emre Alkin’in moderatörlük yaptı. 88 katılımcının yer aldığı fuara şu ana kadar bin ziyaretçi kayıt yaptırdı. Fuar, 17 Ocak’a kadar dijital platform üzerinden devam edecek.

“İLİMİZİN EN ÖNEMLİ SEKTÖRLERİNİN BAŞINDA EV TEKSTİLİ GELİYOR"

Açış töreninde konuşan DENİB Başkanı Hüseyin Memişoğlu, şunları söyledi: “Kovid-19 pandemisi geleneksel pazarlama yöntemlerinde de değişikliklere yol açtı. Teknolojinin sunduğu fırsatlar sayesinde dijital dünya hayatlarımızın daha fazla içinde yer almaya başladı. Mevcut ve alternatif pazarlara girişte dijital faaliyetlerin desteklenmesine ilişkin Ticaret Bakanlığımızın yeni destek mekanizmaları yürürlüğe girdi. Bahse konu destekler noktasında Ticaret Bakanımız Sayın Ruhsar Pekcan’a ve Ticaret Bakanlığımızın değerli çalışanlarına bir kez daha teşekkürlerimizi arz ediyoruz. Denizli yıllık 3,5 milyar dolarlık ihracat potansiyeliyle ülkemizin en çok ihracat gerçekleştiren 9’uncu kenti konumunda. 27 sektörde, 2 bin 800 farklı GTİP’teki üründe, yaklaşık 180 ülkeye ihracata imza atan ilimizin en önemli sektörlerinin başında ev tekstili geliyor. Kilogram başına ihracat değeri 8 doları aşan ev tekstili sektörü, ülkemiz ihracatında oldukça katma değerli bir sektör olma konumunu koruyor.”

“FUARIMIZDA İSTANBUL VE BURSA'DAN DA KATILIMCILARI AĞIRLIYORUZ"

Katma değerli ihracatı Denizli İhracatçılar Birliği olarak çok önemsediklerini belirten Başkan Memişoğlu; “Bu amaçla 2012 yılından beri dış giyime yönelik tasarım yarışmaları yapıyoruz. 2021 yılındaki tasarım yarışmamızın ise, ev ve banyo tekstili üzerine hazırlayacağız.Virtual Hometex Turkey Fuarı’nda, ülkemizin ev tekstili sektöründeki en önemli oyuncuları arasında bulunan Denizli, İstanbul ve Bursa’dan katılımcılarımız yer alıyor. Ülkemizin 3 milyar dolara yaklaşan yıllık ev tekstili ihracatının yaklaşık yüzde 90’ını Denizli, İstanbul ve Bursalı ihracatçılarımızın gerçekleştirdiğini görüyoruz. Bu veriden de görüleceği üzere, ülkemizin ev tekstili ihracatına bu illerimiz yön veriyor. Denizli rakamlarına baktığımızda; ülkemizin toplam havlu ihracatından yüzde 70, toplam bornoz ihracatından yüzde 65, toplam nevresim ihracatından ise yüzde 55 pay alıyoruz. Bilindiği gibi, ev tekstili sektörünün en önemli fuarlarından biri Ocak ayında Frankfurt’ta gerçekleştirilen Heimtextil Fuarı. 2021 yılında 12-15 Ocak tarihleri arasında düzenlenmesi öngörülen fuar, pandemi dolayısıyla Mayıs ayına ertelenmişti. Biz de; DENİB ve DSO olarak Heimtextil’in normal tarihleri olan Ocak ayında Virtual Hometex Turkey Fuarı’nı gerçekleştirmek istedik. Fuarımızda İstanbul ve Bursa’dan da katılımcıları ağırlıyoruz. 2020 yılında düzenlenen Heimtextil Fuarı’na ülkemizden katılan 290 firmanın 245’i Denizli, İstanbul ve Bursa’dan katılım göstermişti” şeklinde ifade etti.

“FUARIN HAYIRLARA VESİLE OLMASINI DİLİYORUM"

Başkan Memişoğlu, şunları söyledi: “Virtual Hometex Turkey Fuarı’na, ev tekstili sektöründeki hedef pazarlarımız olan ABD, Almanya, İngiltere, Hollanda ve Rusya’dan alıcıları davet ettik. İşin içine hafta sonunu da katarak fuarımızı 17 Ocak’ta tamamlamayı öngörüyoruz. Bu duygu ve düşüncelerle sözlerime son verirken; desteklerini esirgemeyen ve bizi yalnız bırakmayan çok değerli katılımcılarımıza Denizli İhracatçılar Birliği adına teşekkürlerimi sunuyorum. Virtual Hometex Turkey Fuarı’nın hayırlara vesile olmasını diliyorum.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER