TÜRKONFED’in ‘Finans Sohbetleri’, Denizli’den başladı

Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu tarafından hayata geçirilen ‘TÜRKONFED Finans Sohbetleri’, ‘Halka Arz ve Finansman Teknikleri Paneli’yle Güney Ege Sanayi ve İş Dünyası Federasyonu ile Denizli Genç İş insanları Derneği ev sahipliğinde Denizli’den başladı.

Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu’nca (TÜRKONFED) hayata geçirilen ‘TÜRKONFED Finans Sohbetleri’, Denizli’den start aldı. TÜRKONFED Finans Sohbetleri kapsamında ‘Halka Arz ve Finansman Teknikleri Paneli’ yapıldı.

Güney Ege Sanayi ve İş Dünyası Federasyonu (GESİFED) ile Denizli Genç İş insanları Derneği’nin (DEGİAD) ev sahipliğini yaptığı panele, kentteki iş insanları yoğun ilgi gösterdi. Merkezefendi Kültür Merkezi’nde ve TÜRKONFED Yönetim Kurulu Üyesi Kaan Kiziroğlu’nun moderatörlüğünde yapılan panelde; İstanbul Ticaret Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Recep Bildik, Garanti BBVA Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Jankat Bozkurt ile TÜRKONFED Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Gültekin Okay Salgar konuşmacı olarak katıldı.

“KARŞILIKLI GÖRÜŞ ALIŞ VERİŞİ YAPIYORUZ”

Panelde konuşan Garanti BBVA Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Jankat Bozkurt; “DEGİAD’a daveti için teşekkür ediyoruz. Bize, Denizli’deki iş insanlarıyla, işle ilgili herkesle bir araya gelme fırsatı sundu. Halka arzlarla ilgili görüşlerimizi sunacağız. Sermaye piyasalarından nasıl kaynak yaratılabileceğiyle ilgili aydınlatıcı bir şeyler söylemeye çalışacağız. Çok mutluyuz. Bizler de onlardan bir sürü şey öğreniyoruz, karşılıklı görüş alış verişi yapıyoruz. Denizli, tekstil ve kablo sanayisiyle çok aktif bir şehir. Sanayiciliği bilen bir şehir dolayısıyla ben Denizli’nin büyüyerek devam edeceğini düşünüyorum. Alternatif finansman yöntemleri kullanılırsa daha da fazla sermayeye ulaşıp daha da büyüyeceğine inanıyorum” dedi.

“HALKA ARZLAR VE FİNANSMANA ERİŞİM ÇOK ÖNEMLİ”

GESİFED Başkanı ve TÜRKONFED Başkan Yardımcısı Oktay Mersin, şunları kaydetti: “Bu gün Denizli’de gerçekten güzel bir etkinliğe ev sahipliği yapıyoruz. TÜRKONFED, GESİFED ve DEGİAD ev sahipliğinde TÜRKONFED’in finansmana erişim komisyonuyla beraber finansmana erişim teknikleri ve halka arz tekniklerini konuşacağız. Bu konuda çok değerli konuşmacılar var. Komisyon Başkanı Kaan Kiziroğlu, Garanti BBVA’dan Jankat Bozkurt, İstanbul Ticaret Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Recep Bildik, halka arz yapılmış Mercan Kimya’nın Denizlili sahibi Gültekin Okay Salgar burada. Halka arzlar ve finansmana erişim bir sanayici, bir iş insanı için çok önemli. Son dönemlerdeki ekonomik krizlerle birlikte ‘finansmana erişim de zayıfladı, faiz oranları düşüyor’ deseler de tam tersine yükseliyor. Ayrıca emtia fiyatlarının artışlarından ve kurların yüksek oluşundan dolayı ciddi şekilde işletme sermayelerine ihtiyacı var. İşletmelerimizin, sanayicinin, ticaret yapanın, pazarlamacının, üreticinin herkesin ihtiyacı var. Bu anlamda Denizli için çok kıymetli bir panel olacak bugün. Konularında çok değerli iş insanları da burada, çok değerli panelistler burada, herkesin bundan yararlanması gerekiyor.”

“DENİZLİ SANAYİCİSİ İÇİN ÇOK MUTLUYUM”

Panelin Denizli sanayicisi için önemli bir etkinlik olduğunun altını çizen TÜRKONFED Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Gültekin Okay Salgar; “Denizli’de bir yatırımcı olarak Denizli sanayicisinin hakla arzla, finansmana erişimle ilgili böyle önemli bir konuda çok değerli konuşmacılarla beraber olmaktan ben de çok mutluyum. Denizli sanayicisinin olması gereken yerleri ve halka arzla ilgili çekintilerini anlatarak onları biraz daha cesaretlendirmek adına biz böyle bir girişimde bulunduk. Yaşadığımız 7 aylık halka arzdan sonraki bütün deneyimlerimizi, yaşadıklarımızı Denizli sanayicisine anlatarak onlara bilgi vermek istiyorum. Zaten konuşmacıların içinde çok bilgili, değerli arkadaşlar var. Onlar da Denizli sanayicisinin ufkunu açmak adına çok güzel şeyler söyleyeceklerdir. Ben Denizli sanayicisi için çok mutluyum, çok güzel bir konu inşallah hepimiz için hayırlı olur” şeklinde ifade etti.

“FİNANSMANA ERİŞİM TÜRKİYE’NİN KONUSU”

Çok heyecanlı olduğunu ifade eden Salgar; “TÜRKONFED olarak finansmana erişim komisyonunun ilk etkinliğini burada yapıyoruz. Denizli iş insanları çok girişimci, şirketlerini büyütüyorlar ve halka arzla İMKB’de Borsa İstanbul’da halka arzla sermaye sağlayan şirketler mevcut. Biz bunun daha da artmasını istiyoruz. Çünkü sermaye eksik bir ülke de yaşıyoruz. Denizli’de ki girişimcilerin halka arzlarla sermaye yapılarını kuvvetlendirerek büyümelerini, yeni yatırımlar yapmalarını temenni ediyoruz. TÜRKONFED olarak da bunu destekliyoruz. İnşallah bugün yapacağımız konuşmalarda ilham alan Denizlili iş insanları olur ve bunlar gerçekleşir. Amacımız da bu. Bunun dışında finansmana erişim Türkiye’nin konusu yani herkes finansman gelsin ben şirketimi büyüteyim diye bakıyor. Çünkü gerçekten Türkiye, Avrupa’dan faklı olarak kendi göbeğini kesmesi gereken insanlarla dolu, bunların da finansmana ihtiyaçları var. Bugün halka arz dışında o teknikleri de konuşacağız. Bu bir başlangıç olacak. TÜRKONFED olarak bu ve bunun gibi etkinlikleri bütün Anadolu’da yapacağız ve böylece bütün iş adamlarını İstanbul’daki finansman teknikleri ve İstanbul’daki yatırım bankacılığına ulaşım sağlayacağız diye bir hedefimiz var. inşallah başarılı oluruz” diye konuştu.

“İLK ETKİNLİĞİMİZİ DENİZLİ’DE DÜZENLİYORUZ”

DEGİAD Başkanı Hakan Urhan, şunları aktardı: “DEGİAD, GESİFED ve TÜRKONFED’in ortak bir etkinliği bu TÜRKONFED’in finansmana erişim komisyonunun Anadolu’daki sermaye sahibi şehirlerdeki sanayicilerine iş dünyasının halka arzlarla ve alternatif finansman teknikleriyle ilgili bilgilendirmeyi amaçlayan bir projesi bu. İlk etkinliğimizi de Denizli’de düzenliyoruz. Burada DEGİAD olarak da, GESİFED olarak da bu organizasyonun içerisinde olmaktan çok mutluyuz. Konvansiyonel borçlanma tekniklerinin dışında da şirketlerimizin daha uygun maliyetle daha uzun vadeli daha borçlanılabilir kaynakları öğrenmesi, farkındalığını arttırması anlamında bir bilinçlendirme programı. Aynı zamanda malumunuz 2020 yılından itibaren Türkiye’nin çok yoğun bir halka arz gündemi var. Şirketlerimiz halka arz edilmek suretiyle borsaya kote oluyorlar. Bununla ilgili şehrimizde de halka arz olmuş şirketlerimiz var. Bunun sayısının arttırılması halka arzla ilgili farklı düşünceleri olan ve olumsuz düşünceleri olan sermaye sahiplerimizin, şirket sahiplerimizin kafasındaki soru işaretlerini gidermelerine yönelik eğitici öğretici bir panel olacak.”

“FON KAYNAKLARI BANKACILIKLA SINIRLI DEĞİL”

İstanbul Ticaret Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Recep Bildik, “Günümüzün ekonomik konjonktüründe bu organizasyonu çok değerli buluyorum. Bu anlamda TÜRKONFED, GESİFED ve DEGİAD’a bu değerli organizasyon için teşekkür etmek istiyorum. Mutlaka bizim Türkiye’de sermaye piyasalarına erişimin yolunu açmamız, teşvik etmemiz gerekiyor ve bunu tanıtmamız gerekiyor. Bunun için buradayız. Fon kaynakları bankacılıkla sınırlı değil, sermaye piyasası yoluyla da şirketlerimiz sermayeye erişebilirler. Uzaktan belki zor görünebilir ama göründüğü kadar zor değil. Borsa İstanbul’da her boyuttaki şirkete uygun pazar yeri var. Halka açılmanın yanı sıra şirketlerin yararlanabilecekleri, yatırımlarını finanse etmek için kullanabilecekleri başka sermaye piyasası araçları da var. Biz bugün bunları paylaşmak için buradayız. Verimli bir panel olmasını diliyorum” dedi.

Güncelleme Tarihi: 08 Aralık 2021, 16:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER