Vekil Özkan; “17 yıllık siyasi istikrar, ekonomik büyümeyi beraberinde getirdi”

Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON), tarafından düzenlenen ‘3’üncü Aylık Ekonomi Değerlendirme Toplantısı’nda konuşan AK Parti Denizli Milletvekili ve Grup Başkanvekili Av. Cahit Özkan, 17 yıllık siyasi istikrarın ekonomik büyümeyi de beraberinde getirdiğini belirtti.

Vekil Özkan; “17 yıllık siyasi istikrar, ekonomik büyümeyi beraberinde getirdi”

Anadolu Aslanları İşadamları Derneği’nin (ASKON), ‘3’üncü Aylık Değerlendirme Toplantısı’ Denizli’de yapıldı. Toplantıda konuşan AK Parti Denizli Milletvekili ve Grup Başkanvekili Av. Cahit Özkan, ekonomik ve siyasi gelişmelere ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Son 17 yılda AK Parti hükümetlerinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde yakaladığı siyasi istikrarın ekonomik büyümeyi de beraberinde getirdiğine vurgu yapan Özkan, “Türkiye ekonomisi, son 17 yılda uyguladığımız ekonomi politikaları sayesinde güçlü temellere oturmuş bir ekonomi. Dünyadaki ekonomik çalkantılara baktığımızda bunu çok net olarak görebiliyoruz. Ülkemiz, ekonomik dalgalanmalardan güçlü ekonomisi sayesinde en az etkilenen ülkeler arasında yer alıyor. Sayın Cumhurbaşkanımızın 2023 hedeflerine güçlü adımlarla ilerliyoruz” dedi.

“KUR OYUNUYLA ÜLKEMİZ EKONOMİK ANLAMDA SIKIŞTIRMAYA ÇALIŞILIYOR”

Son yıllarda dünyada yaşanan gelişmelerin ve 15 Temmuz gibi hadiselerin Türkiye ekonomisini hedef almaya yönelik olduğunu iyi bildiklerini ifade eden Özkan, “Kur oyunuyla ülkemiz ekonomik anlamda sıkıştırmaya çalışılıyor. Siyasi dayatmalarda bulunuyorlar. Bu ekonomi savaşından başta Sayın Cumhurbaşkanımızın önderliğinde olmak üzere ekonomi yönetimimizin kararlı adımlarıyla galip çıkacağız. Hiç kimsenin bundan kuşkusu olmasın. Felaket tellallığı yapan, AK Partimizle ilgili bir takım algı oluşturmaya çalışan mihraklara en güzel cevabı halkımız sandıkta verdi. Bu seçimlerden de 3 Kasım 2002'den beri hep olduğu gibi yine AK Parti açık ara birinci parti olarak çıktı. MHP ile birlikte oluşturduğumuz Cumhur İttifakımızla birlikte Denizli'de büyük bir başarıya imza attık” diye konuştu.

AYDIN; “15 TEMMUZ ZİHNİYETİNİN EKONOMİK AYAĞI DEVAM EDİYOR”

Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON), Aylık Ekonomi Değerlendirme Toplantısı’nın üçüncüsü Denizli’de gerçekleştirildi. Toplantıya; AK Parti Grup Başkan Vekili ve Denizli Milletvekili Cahit Özkan, ASKON Genel Başkanı Orhan Aydın, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Denizli Ticaret Odası Başkanı Uğur Erdoğan, ASKON Denizli Şube Başkanı Uğur Küçük ve çok sayıda iş insanı katıldı. Raporun sunumunu yapan ASKON Genel Başkanı Orhan Aydın, Türkiye’nin ekonomik istikrarına güvenerek yatırımların devam etmesi çağrısında bulundu. Başkan Aydın; “ABD ve Çin arasında yaşanan ticaret savaşlarında henüz bir anlaşmanın sağlanamamış olması küresel ekonomi için risk oluşturmaya devam etmektedir. Dünya Bankası’nın hesaplamalarına göre küresel ticaretin yüzde 2,5'i 2018 yılında uygulanan gümrük vergilerinden etkilenirken, uygulanması gündemde olan yeni gümrük vergileriyle bu oranın iki katına çıkabileceği ifade edilmiştir. Ticaret savaşları nedeniyle küresel talepte görülen daralma dünya ekonomisinde önemli bir yavaşlamayı beraberinde getirmiş, özellikle ülke ekonomilerinin üretim kısmını olumsuz yönde etkilemiştir. Öte yandan Nisan ayı itibariyle Hazine ve Maliye Bakanlığı Yeni Ekonomi Programı kapsamında planlanan yapısal dönüşüm adımlarını açıklamıştır. Buna göre sürdürülebilir büyüme ve istihdam temel hedefleri doğrultusunda finansal sektör, enflasyon ve bütçe alanlarına yoğunlaşıldığı ifade edilmiştir” dedi.

“DENİZLİ’NİN İHRACATI İTHALATTAN FAZLADIR”

Denizli ekonomisi hakkında da açıklama yapan aydın; “2002 yılında 680 milyon Dolar ihracata sahipken bu rakam 2018 yılında 3 milyar 109 milyon Dolar’a yükselmiştir. Denizli’nin Türkiye’nin toplam ihracatı içerisindeki payı 2002 yılında yüzde 1,8, 2018 yılında ise yüzde 1,86 olarak gerçekleşmiştir. 2019 yılı Mart ayında ise Denizli’nin ihracatı 286 milyon 726 bin Dolar olarak gerçekleşmiş ve Denizli en fazla ihracat yapan iller arasında dokuzuncu sırada yer almıştır. Denizli’nin dış ticaret dengesine bakıldığında, her dönemde ihracatın ithalattan fazla olduğu görülmektedir. 2002 yılında 361 milyon Dolar, 2010 yılında 397 milyon Dolar ve 2018 1 milyar 120 milyon Dolar dış ticaret fazlası veren Denizli ekonomisi, sağladığı dış ticaret fazlasıyla Türkiye ekonomisine önemli ölçüde katkıda bulunan şehirlerimizden biridir” diye konuştu.

“15 TEMMUZ ZİHNİYETİNİN EKONOMİK AYAĞI DEVAM EDİYOR”

Dünyada yaşanan gelişmeler hakkında bilgiler veren Başkan Aydın, şunları aktardı: “15 Temmuz hain darbesi sonrası ülkemiz ekonomisine yönelik saldırıları görmekteyiz. IMF Avrupa Masası Direktörü Thomsen’in açık açık Türkiye’ye mali yardımın sağlanması noktasında, hiçbir gayri resmi ve gizli görüşme olmadığını söylemesine rağmen ve Türkiye’nin para politikasını güçlendirecek önemli adımlar attığını vurgulamasına rağmen, içeride hala IMF ile masaya oturulacak manipülasyonu yapılması, bu fikrin empoze edilmeye çalışılması 15 Temmuz zihniyetin ekonomik ayağının devam ettiğinin göstergesidir. Kesinlikle bu algı operasyonuna kanmamalı, ülkemizin ekonomik istikrarına güvenerek yatırımlarımıza devam etmeliyiz.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER